Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapisz się na lipcową Explo Niedzielę. Zobacz, gdzie i jak produkowano proch

Justyna Tota
Exploseum wpisane jest Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego, w niedzielę na wycieczce będzie okazja, by poznać  tajemnicę DAG
Exploseum wpisane jest Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego, w niedzielę na wycieczce będzie okazja, by poznać tajemnicę DAG Archiwum redakcji
Strefa POL-Betrieb nie jest na co dzień dostępna. Podczas najbliższej Explo Niedzieli będzie okazja, by poznać jedną z głównych tajemnic dawnej fabryki DAG. Zwiedzanie jest możliwe dzięki uprzejmości Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.

Tydzień dopiero rozpoczyna się, ale już teraz warto pomyśleć o niedzieli, by zdążyć zapisać się na ekscytującą część lipcowej Explo Niedzieli, na którą zaprasza Muzeum Okręgowe. Będzie niecodzienna okazja, by poznać tajemnice DAG, a dokładniej dowiedzieć się, jak produkowano w fabryce proch, zwiedzając na co dzień niedostępną strefę POL-Betrieb. I chociaż zwiedzanie odbywać się będzie z przewodnikiem, to jednak chętni będą mogli wejść do strefy dopiero po podpisaniu oświadczenia, że biorą udział w wycieczce na własną odpowiedzialność.

Zapisz się na lipcową Explo Niedzielę. Zobacz, gdzie i jak produkowano proch
Archiwum MOB/W. Woźniak

W wyprawie może wziąć udział ograniczona liczba osób, dlatego trzeba się wcześniej zgłosić, dzwoniąc pod nr tel.: 88 33 66 056 lub umawiając się osobiście w recepcji Exploseum (zapisy możliwe są też w dniu wycieczki). Zwiedzanie Strefy POL-Betrieb odbywać się będzie o pełnych godzinach (10.00-15.00), a na miejsce dowiezie specjalny Retro BUS Mercedes O305 (zbiórka w recepcji).

Bez zapisów podczas Explo Niedzieli 10.00-16.00 można zwiedzać stałe trasy Exploseum, czyli budynki: 1133, 1137, 1115, 1145, 1141.

Zapisz się na lipcową Explo Niedzielę. Zobacz, gdzie i jak produkowano proch
Materiały promocyjne MOB

Warto dodać, że do 11 sierpnia w Exploseum można zwiedzać wystawę, ukazującą mało znane fakty o przymusowej pracy polskich obywateli w ojczyźnie okupowanej podczas II wojny światowej. Ekspozycję pt. „Zachować pamięć. Praca przymusowa i niewolnicza obywateli polskich na rzecz z Trzeciej Rzeszy” przygotowała Fundacja „Polsko-Niemieckie Pojednanie”.

- Można tu znaleźć najważniejsze informacje, liczby, i fakty dotyczące pracy przymusowej i niewolniczej, obozów koncentracyjnych, zagłady Żydów, więzień i obozów karnych, wysiedleni i germanizacji. Przedstawione fotografie, dokumenty oraz listy przybliżają tragedię pojedynczych osób i całych rodzin. Są tu zarządzenia i odezwy władz okupacyjnych, ogłoszenia o masowych egzekucjach, prywatne listy ocalałych i tych, którzy do swoich rodzin nigdy nie powrócili. Do stworzenia ekspozycji posłużyły archiwalia zgromadzone przez Fundację PNP oraz materiały pochodzące od polskich i zagranicznych partnerów - informują muzealnicy z Exploseum Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!