Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świetny tekst, wokal i prawdziwe emocje, a poezja dotrze do każdego [zdjęcia]

Justyna Tota
Justyna Tota
Piosenka aktorska wymaga od wykonawcy czegoś więcej niż tylko czystego śpiewania. Dziś przed jury wystąpi 15 uczestników II etapu, jutro finał!
Piosenka aktorska wymaga od wykonawcy czegoś więcej niż tylko czystego śpiewania. Dziś przed jury wystąpi 15 uczestników II etapu, jutro finał! Archiwum Konkursu Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Aktorskiej „Melpomena”/ Facebook
Tekstów Tuwima, Gałczyńskiego i Ciechowskiego nie trzeba rekomendować. O talencie młodych przyjdźcie sami się przekonać - do APK przy WSG. Dziś przesłuchania, a w sobotę koncert finałowy III Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Aktorskiej „Melpomena”.

Choć konkurs jest młody (właśnie można być świadkiem trzeciej jego edycji) i dotyczy wydawałoby się dość niszowego (zwłaszcza wśród nastolatków) gatunku piosenki aktorskiej, to jednak z roku na rok zainteresowanie jest większe. Organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Teatralne „Juvenkracja” i ZSO nr 3 w Bydgoszczy szacują, że do I etapu konkursu w tym roku zgłosiło się blisko 80 osób, w tym m.in. całkiem duża grupa z Torunia czy Poznania...

- Cieszymy się, że „Melpomena” zaczęła wykraczać poza Bydgoszcz - mówi Arleta Szatkowska, koordynatorka III Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Aktorskiej „Melpomena” (jeszcze 2 lata temu konkursu bydgoskiego).

Co ważne, formuła konkursu jest tak pomyślana, że każda edycja jest inna. Za pierwszym razem był to nawiązanie do repertuaru kabaretu Starszych Panów, w zeszłym roku uczestnicy konkursu prezentowali wybrane przez siebie piosenki Agnieszki Osieckiej. W tym roku konkursowi patronują: Julian Tuwim, Konstanty Ildefons Gałczyński i Grzegorz Ciechowski. Każdy, kto chciał zgłosić się do konkursu, musiał nagrać dwa utwory - obowiązkowo autorstwa jednego z trzech powyższych tekściarzy oraz dowolny z szeroko rozumianego repertuaru piosenki aktorskiej.

- Ku mojemu zaskoczeniu nie po teksty Grzegorza Ciechowskiego ani Konstantego I. Gałczyńskiego, lecz po poezję Juliana Tuwima młodzież sięgnęła najchętniej i bardzo dobrze, bo to wciąż jest artysta nieodkryty. Sama niektóre z tych utworów usłyszałam po raz pierwszy w wokalnych interpretacjach - przyznaje Arleta Szatkowska.

Z nadesłanych zgłoszeń jury wybrało 15 autorów najciekawszych nagrań w dwóch kategoriach wiekowych: młodzież licealna i studenci. Już dziś w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej WSG razem z jurorami można przysłuchiwać się interpretacjom młodych - występy pierwszej grupy rozpoczną się o 13.00, drugiej grupy - od 15.00. Oprócz piosenek Tuwima, Gałczyńskiego i Ciechowskiego, usłyszymy też utwory Agnieszki Osieckiej czy niezapomniany „Ten wąsik” Ludwika Semplińskiego.

Jutro laureaci i finaliści konkursu wystąpią w koncercie, w którym królować będą utwory Tuwima. W piosenkach Grzegorza Ciechowskiego usłyszymy zaś Adelę Konop, która będąc gościem specjalnym tegorocznej „Melpomeny”, zasiada w jury oraz prowadzi warsztaty wokalno-artystyczne (kiedy emocje już opadną), bo w ten konkurs to nie tylko o rywalizacja, ale i rozwój.

Na sobotnią galę o 17.00 do APK warto, żeby się wybrali zwłaszcza ci, którzy myślą, że poezja śpiewana jest niestrawna dla przeciętego odbiorcy. - Słuchacze w zeszłym roku wychodzili z koncertu zaskoczeni, że piosenka aktorska jest tak przyjemna i niesie ze sobą tyle emocji! - wspomina Arleta Szatkowska.

Warto dodać, że oprócz nagród pieniężnych, laureat konkursu wygrywa profesjonalną sesję nagraniową w studio APK, akademickiego partnera konkursu.

Adela Konop jest jedną z jurorek tegorocznego Konkursu Piosenki Aktorskiej „Melpomena”
Adela Konop jest jedną z jurorek tegorocznego Konkursu Piosenki Aktorskiej „Melpomena” materiały promocyjne organizatorów konkursu

Adela Konop przyjęła zaproszenie do tegorocznego jury konkursowego, w sobotę wystąpi także z recitalem. Wokalistka, pedagog, autorka tekstów i muzyki, obserwatorka świata, kociara. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Ukończyła wokalistykę jazzową w klasie dr Joanny Żółkoś-Zagdańskiej. 
Poszukując własnego stylu chętnie eksperymentuje z materią muzyczną. Uwielbia szeroko pojęty jazz, soul, muzykę etniczną, a także brzmienia alternatywne, przestrzenne z dużą ilością elektroniki. Nieustannie odkrywa w sobie nowe możliwości, lubi „bawić się” głosem. „Wyśpiewuje siebie” poprzez improwizację, co daje jej poczucie wolności. Poza wydobywaniem dźwięków, pasjonuje się komponowaniem piosenek, przelewaniem myśli na papier oraz uczeniem innych, jak posługiwać się głosem.

Zaproszenia dla Czytelników

Świetny tekst, wokal i prawdziwe emocje, a poezja dotrze do każdego [zdjęcia]
materiały promocyjne organizatorów konkursu

2.12. (pt.) godz. 13 i 15 - przesłuchania uczestników II etapu konkursu, APK WSG (ul. Królowej Jadwigi 14), wstęp wolny
3.12. (sob.) godz. 17 - koncert laureatów i finalistów konkursu połączony z recitalem Adeli Konop oraz galą wręczenia nagród. O wejściówki jeszcze dziś w godz. 9-17 można pytać w Biurze APK pokój L 103. Jutro bilety na koncert będą kosztować 10 zł.

Dla naszych Czytelników mamy 5 podwójnych zaproszeń. Otrzymają je te osoby, które wyślą dziś maila z hasłem „Melpomena” pod adresem: [email protected]. O wygranych poinformujemy mailem zwrotnym.

Świetny tekst, wokal i prawdziwe emocje, a poezja dotrze do każdego [zdjęcia]
Świetny tekst, wokal i prawdziwe emocje, a poezja dotrze do każdego [zdjęcia]
Świetny tekst, wokal i prawdziwe emocje, a poezja dotrze do każdego [zdjęcia]
Świetny tekst, wokal i prawdziwe emocje, a poezja dotrze do każdego [zdjęcia]
Świetny tekst, wokal i prawdziwe emocje, a poezja dotrze do każdego [zdjęcia]
Świetny tekst, wokal i prawdziwe emocje, a poezja dotrze do każdego [zdjęcia]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!