Przyjdź posłuchaj prawdopodobniej najstarszej orkiestry...

Przyjdź posłuchaj prawdopodobniej najstarszej orkiestry dętej kraju

red

Express Bydgoski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Przyjdź posłuchaj prawdopodobniej najstarszej orkiestry dętej kraju

©Materiały MCK

„Jest w orkiestrach dętych jakaś siła”! W niedziele w Ostromecku koncert Orkiestry Dętej z Chełmży, wstęp wolny.
Przyjdź posłuchaj prawdopodobniej najstarszej orkiestry dętej kraju

©Materiały MCK

Powiatowa i Miejska Orkiestra Dęta w Chełmży koncertuje najprawdopodobniej najdłużej w kraju. W 1868 roku Franciszek Kałamarski (miłośnik skrzypiec) założył kapelę. Pierwszy skład zespołu tworzyli: Franciszek Kałamarski i jego trzech synów – Jan, Teodor, Franciszek. Orkiestra dęta powstała nieco później, ale jeszcze przed I wojną światową, ostatecznie ukształtowała się w 1923 roku. Do I wojny światowej orkiestra aktywnie działała na terenie obecnych powiatów: Toruń, Wąbrzeźno i Chełmno.

W okresie międzywojennym działalność orkiestry była bardzo ożywiona, ponieważ społeczeństwo po długim okresie niewoli wręcz domagało się atrakcji kulturalnych.
Pierwsze powojenne kroki w działalności orkiestry były bardzo trudne, przykładano się więc bardzo do szkolenia muzycznego i kompletowania profesjonalnych muzyków. W głównej mierze skład orkiestry stanowiła liczna rodzina Kałamarskich oraz pracownicy cukrowni. Na początku muzycy spotykali się w cukrowniczej świetlicy, zaś po 1952 roku w Robotniczym Domu Kultury. Orkiestra Dęta Cukrowni „Chełmża” znana była nie tylko w Chełmży, ale mieszkańcom dawnego powiatu toruńskiego. Muzycy byli zapraszani na rożnego rodzaju uroczystości rocznicowe.
W swoim repertuarze orkiestra posiadała marsze, utwory ludowe, oficjalne, rozrywkowe, a także utwory religijne. W 1998 roku członkowie orkiestry założyli Stowarzyszenie Muzyczne przy Cukrowni „Chełmża” w skład, którego weszła orkiestra i zespół „Kamerton”, pozostając do początku lat dwutysięcznych jeszcze pod opieką fabryki cukru. Obecnie Powiatowa i Miejska Orkiestra Dęta wzbogaca życie muzyczne w Chełmży.


14.08. (niedz.), godz. 16 - koncert Orkiestry Dętej z Chełmży, ZPP Ostromecko, wstęp wolny

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Nie przegap

Wideo