Mowa kwiatów w synagodze

Mowa kwiatów w synagodze

red

Express Bydgoski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Dziś w godz. 15-18 Fundacja Bez Nazwy zaprasza do dawnej synagogi i ogrodu w Starym Fordonie na warsztaty z malarką Dorotą Podlaską, podczas których każdy przekona się, że kwiatami można porozumiewać się, tworząc zaszyfrowany list. Wstęp wolny.
Mowa kwiatów w synagodze

©Materiały Fundacji Bez Nazwy

Czy można się porozumieć inaczej niż słowami? W trakcie warsztatów stworzymy zaszyfrowany list, pomoże nam w tym mowa kwiatów i wiktoriański słownik kwiatowy. Spróbujemy odgadnąć jakie uczucia symbolizują poszczególne kwiaty, jaki mają charakter oraz nadamy im własną symbolikę.
Kwiaty niosą ze sobą wiele znaczeń symbolicznych i pozytywnej energii.
W dawnych czasach bukiety służyły do przekazywania uczuć i przesyłania sekretnych wiadomości. Dzięki czemu nadawca wyrażał emocje, które nie mogły być wypowiedziane głośno ze względu na obyczaje danego społeczeństwa. Korzenie floriografii sięgają dworu Ottomanów w Turcji, stały się szczególnie popularne w wiktoriańskiej Anglii oraz w Stanach Zjednoczonych w XIX wieku.
Bukiety kwiatowe krążyły pomiędzy zainteresowanymi sobą osobami, a wydawcy produkowali setki wydań słowników objaśniających ich język. Nie było to łatwe, gdyż prawie każdy kwiat miał wiele symbolicznych skojarzeń.
Warsztat “Flower Power” ma na celu uzmysłowienie uczestnikom, że sztuka to język, który posługuje się symbolami. Dzieło sztuki można interpretować jak tekst a artyści poruszają się na poziomie alegorii, czyli w przestrzeni większej umowności. W dzisiejszych czasach zanika kiedyś powszechna znajomość ikonosfery i symboli, które mogłyby być tropem w odczytywaniu dzieł sztuki.

Warsztat poprowadzi Dorota Podlaska, malarka, która od dawna interesuje się alfabetami i symbolami.

Kiedy? Gdzie? Za ile?
27 sierpnia (sob.) godz. 15.00-18.00 - „MOWA KWIATÓW” – warsztaty z Dorotą Podlaską, Stary Fordon, ul. Bydgoska 22 – dawna synagoga i ogród

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Nie przegap

Wideo