Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Ethniesy 5 trwa! I trwać będzie do niedzieli

red
W piątek na scenie MCK zagra Ola Bilińska z zespołem Libelid.
W piątek na scenie MCK zagra Ola Bilińska z zespołem Libelid. Tomasz Czachorowski
Święto muzyki ludowej i etnicznej trwa w najlepsze. W czwartek na scenie MCK zagrali m.in.: Widymo - świetny żeński chór prezentujący muzykę z Karpat, Angela Gaber + Trio - zespół prezentujący mix world music z rockiem alternatywnym oraz grająca bardzo energetycznie formacja Tołhaje, która przypomniała muzykę Bojków i Łemków.

W piątek na scenie MCK zobaczymy m.in. Libelid ze śpiewającą Olą Bilińską w składzie oraz Adam Struga a capella. Więcej w programie:

PROGRAM

24.03.2017, piątek, godz. 19.00, sala widowiskowo-kinowa, wstęp: 30 zł

Libelid

LIBELID to cykl pieśni miłosnych w języku jidysz opracowanych przez Olę Bilińską z towarzyszeniem zespołu doświadczonych muzyków z Gdańska, Warszawy i Sejn. Stanowi on kontynuację płyty „Berjozkele – kołysanki i pieśni wieczorne jidysz“, wydaną przez Żydowski Instytut Historyczny. Kompozycje tworzące program LIBELID to wybór przedwojennych pieśni w jidysz układających się w opowieść o różnych odcieniach i obliczach miłości.

Adam Strug - a capella - pieśni tradycyjne

Śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, scenarzysta filmów dokumentalnych. Pomysłodawca zespołu śpiewaczego „Monodia Polska” praktykującego pieśni polskie przekazywane w tradycji ustnej. Lider muzycznej kompanii wykonującej jego autorskie piosenki.

Dżezbandyta

Grupa Lautari tym razem w niebezpiecznym związku z transową muzyką polskiego interioru. Wyrośli na powojennych zgliszczach, w czasach gdy wiejskie kapele odkrywały „saksefon”, basówkę i dżaz . Szabrownicy, kanciarze i muzykanci, uczestnicy dancingów, szemranych potańców na dechach , wiejskich zabaw i wesel - nie stracili niczego z dawnego stylu grania „pod nogę”.

25.03.2017, sobota, godz. 19.00, sala widowiskowo-kinowa, wstęp: 30 zł

Zofia Bernad – Tradycyjne Pieśni Lubelszczyzny

Płyta „Tradycyjne pieśni Lubelszczyzny” jest zbiorem pieśni obrzędowych i lirycznych: pieśni bożonarodzeniowych, pieśni chrzcielnych oraz oczywiście pieśni o nieszczęśliwej miłości i pocieszycielce - gorzałce. Pochodzą one ze zbiorów Instytutu Sztuki Państwowej Akademii Nauk oraz Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej.

Żywizna

„Żywizna" (po kurpiowsku „natura”) to duet gitarzysty Raphaela Rogińskiego i Genowefy Lenarcik, śpiewaczki oraz córki wielkiego przedstawiciela folkloru Kurpiów, Stanisława Brzozowego. Twórcy "Żywizny" korzystają z tradycji śpiewów leśnych, przywołując we wspólnych utworach dzikość i tajemnicę Puszczy Zielonej. Charakter utworów tworzą wyjątkowa liryka tradycyjnych tekstów kurpiowskich oraz czerpiąca z wielu kultur, współczesna gitara Raphaela Rogińskiego. Leśny śpiew spotyka się w tej muzyce z przesterowanym brzmieniem gitary elektrycznej, nasuwając skojarzenia z bluesami z Delty Mississippi.

Janusz Prusinowski Kompania

Janusz Prusinowski Kompania to uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów – Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Piotra i Jana Gaców, Tadeusza Kubiaka i wielu innych – a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji. Muzykę łączą z tańcem, archaiczność z doświadczeniem współczesności, trasy koncertowe zaś z działalnością edukacyjną w Polsce i na świecie. Rozpoznawalny styl Kompanii stanowi próbę odczytania najważniejszych elementów wiejskiej muzyki z Centralnej Polski. To przede wszystkim mazurki – śpiewane, grane, sprawdzone setki razy w tańcu – improwizowane tu i teraz, aktualne u progu XXI wieku.

26.03.2017, godz. 16.00, sala widowiskowo-kinowa, wstęp wolny

„Kroniki sejneńskie” - spektakl

Spektakl „Kroniki sejneńskie” przygotowany został przez teatr młodzieżowy działający przy Ośrodku w Sejnach. Adresowany jest zarówno do młodzieży jak i dorosłych. Prezentowany był w wielu miastach Polski, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Malta w Poznaniu w 2002r., w Bośni, Litwie, Niemczech, Danii i Hiszpanii. W kwietniu 2008 roku spektakl pokazywany był przez dwa tygodnie w Teatrze La MaMa w Nowym Jorku. Premiera „Kronik sejneńskich” odbyła się w listopadzie 1999 roku. Od tamtej pory już czwarte pokolenie młodych ludzi uczestniczy w twórczej przygodzie, podczas której na nowo próbuje odczytać swoje miasto, znajdując w nim miejsce na przeszłość i dzień dzisiejszy. swoich rodzinach i sąsiadach.

Warsztaty

25.03.2017, sobota. godz.11.00, sala kinowo-widowiskowa MCK

Warsztaty dla dzieci z Olą Bilińską (Libelid)

Wstęp wolny, zapisy: [email protected]

26.03.2017, niedziela, godz. 10.00 -12.00, salonik secesyjny

Warsztaty ze śpiewu leśnego z Genowefą Lenarcik (Żywizna)

Wstęp: 60 zł, Zapisy: [email protected]

Bilety:

Dostępne w kasie MCK

22.03 - 30 zł

23.03 - 30 zł

24.03 – 30 zł

25.03 – 30 zł

26.03 Kroniki Sejneńskie – wstęp wolny

Warsztaty z Olą Bilińską – wstęp wolny

Warsztaty z Genowefą Lenarcik - 60 zł (karnet nie obejmuje tej kwoty)

Karnet na 4 dni koncertów – 100 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!