Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy historia Wisłockiej zaintryguje jak jej książka?

Justyna Tota
Justyna Tota
Akcja „Sztuki kochania” rozgrywa się od końca lat 40. do połowy lat 70. XX w. Odtworzenie realiów było artystycznym wzywaniem
Akcja „Sztuki kochania” rozgrywa się od końca lat 40. do połowy lat 70. XX w. Odtworzenie realiów było artystycznym wzywaniem Watchout Productions / Michał Sobociński
Nie lada gratkę przygotował dla kinomanów bydgoski Helios, zapraszając w środę o 19.00 na premierę filmu „Sztuka kochania” z udziałem reżyserki Marii Sadowskiej, odtwórczyni głównej roli Magdy Boczarskiej oraz producentów. Będzie okazja, by zdobyć autografy na plakatach i zrobić sobie zdjęcia z gośćmi. Dla naszych Czytelników mamy zaproszenia do wygrania.

Nim na sali kinowej zgasną światła, w środowy wieczór powitają nas twórcy filmowej opowieści o Michalinie Wisłockiej - pani seksuolog i ginekolog, która swoim „podręcznikiem o miłości” zrewolucjonizowała życie seksualne Polaków. A że działo się to w dobie PRL-u, nie obyło się bez przeszkód, o których opowiedzieć ma właśnie film pod tym samym tytułem, co wydana w 1976 roku książka „Sztuka kochania”.

Za produkcję filmu odpowiada Watchout Productions, które ma na koncie sukces filmu „Bogowie”. O kinowym sukcesie „Sztuki kochania” może przesądzić, m.in., plejada gwiazd - oprócz Magdy Boczarskiej w roli Wisłockiej, na ekranie zobaczymy: Piotra Adamczyka jako męża lekarki, Eryka Lubosa - wielką miłość głównej bohaterki czy Justynę Wasilewską, czyli przyjaciółkę Wandę. Ponadto wystąpią: Danuta Stenka, Karolina Gruszka, Borys Szyc, Wojciech Mecwaldowski, Arkadiusz Jakubik i Artur Barciś. Realizatorzy filmu zapewniają, że zadbali nawet o najmniejsze detale. Stąd filmowa opowieść o perypetiach Wisłockiej do kin ma przyciągnąć nie tylko to pokolenie Polek i Polaków, którzy przyjdą obejrzeć film - powiedzmy - z sentymentu do lat swej młodości, ale i współczesnych młodych, których zdumieć może kreatywność epoki, zwykle postrzeganej jako szarej. Z filmowego obrazu bić ma oryginalność polskiego wzornictwa i tkanin (przedsmakiem jest filmowy plakat). A w tym wszystkim barwna osobowość Wisłockiej. Czy to wystarczy, by film „kupiły” miliony odbiorców podobnie jak pierwsze wydanie „Sztuki kochania”?

- Biografistyka filmowa to wielkie wyzwanie dla scenarzysty i reżysera. Wielkie osobowości, które portretują filmowcy, to świetny wabik, ale też przekleństwo. W tym starciu ważne jest, by zachować balans, nie robić filmu na kolanach, czyli tak zwanej laurki, lub wręcz przeciwnie - obrazu tabloidowego, który wygrany jest na sensacji - podkreśla filmoznawczyni dr Magdalena Wichrowska, wykładowczyni w Katedrze Przemysłów Kreatywnych WSG. - Ważne, by odnaleźć klucz do świata bohatera, by czyjaś historia stała się przyczynkiem do rozmowy o nas. Dobry film nie informuje, a podejmuje dialog z widzem. Czy tak będzie z nowym obrazem Marii Sadowskiej? Bardzo bym sobie tego życzyła. W ostatnich latach biografii w polskim kinie pojawia się coraz więcej, ale nie przeceniałabym tego zjawiska. Kilkanaście lat temu mieliśmy wysyp filmów biograficznych w Stanach Zjednoczonych. Czy zapisały się w historii kina? Niewiele z nich. W polskim kinie ma na to szansę bardzo udany debiut Jana P. Matuszyńskiego - dodaje dr Wichrowska.

„Ostatnia rodzina” w reż. Matuszyńskiego, ekranizacja biografii Zdzisława i Tomasza Beksińskich, okazała się sukcesem - kasowym i festiwalowym. Być może podobnie będzie z Wisłocką, chociażby z tego względu, że każdy z czasem napotyka w swym życiu na „cenzorów”, nawet jeśli nie zamierza zostać autorem bestsellera...

Wygraj bilety!
Dlaczego chciałabym/chciałbym zobaczyć film „Sztuka kochania” w reżyserii Marii Sadowskiej?
Dwie najciekawsze odpowiedzi nagrodzimy 2 podwójnymi zaproszeniami na premierę 25 stycznia i spotkanie z filmowymi twórcami w Heliosie.
Na odpowiedzi czekamy do niedzieli godz. 18 pod adresem: [email protected] (rozpatrzymy tylko maile podpisane imieniem i nazwiskiem). Zwycięzców poinformujemy mailem. Bilety będą do odbioru w redakcji „Expressu”, ul. Zamoyskiego 2.

25.01. (śr.) godz. 19 - uroczysta premiera w kinie Helios w Galerii Pomorskiej (ul. Fordońska 141). Goście, czyli Maria Sadowska - reżyserka, Magda Boczarska - aktorka oraz producenci Piotr Woźniak-Starak i Krzysztof Terej po seansie będą do dyspozycji widzów, podpisując plakaty i pozując do wspólnych zdjęć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!