Bydgoszczanie mogą wziąć udział w akcji „Kontener Wolności”,...

Bydgoszczanie mogą wziąć udział w akcji „Kontener Wolności”, wybierając się na Stary Rynek

Hanna Walenczykowska

Aktualizacja:

Express Bydgoski

„Kontener Wolności” w Bydgoszczy będzie do czwartku, odpowiedzmy sobie, czym jest dla nas wolność

„Kontener Wolności” w Bydgoszczy będzie do czwartku, odpowiedzmy sobie, czym jest dla nas wolność ©Dariusz Bloch

Świat w oczach 25 Polaków, bohaterów wystawy i akcji „Kontener Wolności” nie jest czarno-biały. Jak mówi autor zdjęć Piotr Wójcik jest w nim bardzo wiele szarości.
„Kontener Wolności” w Bydgoszczy będzie do czwartku, odpowiedzmy sobie, czym jest dla nas wolność

„Kontener Wolności” w Bydgoszczy będzie do czwartku, odpowiedzmy sobie, czym jest dla nas wolność ©Dariusz Bloch

Na płycie Starego Rynku pojawił się wczoraj namiot, w którym zorganizowane zostało plenerowe studio. Tuż obok ustawiono 25 plansz.

- Na każdej z nich jest portret, a pod nim znajduje się opis przeżyć sfotografowanej osoby oraz jej odpowiedź na pytanie: „Czym jest wolność?” - wyjaśnia Michał Jurczyga, przedstawiciel Inicjatywy Razem ’89, koordynator akcji „Kontener Wolności”. - Wybraliśmy różnych ludzi: są w różnym wieku, mają inne wykształcenie, nie mieszkają w tych samych miejscowościach. Zależało nam na tym, by pokazać chociaż fragment polskiego społeczeństwa.

Akcja „Kontener Wolności” ma w nieszablonowy sposób ukazać, czym dla Polaków był rok 1989, odzyskanie wolności oraz wejście do Unii Europejskiej.

- To moje osobiste rozliczenie się z historią. Czuję się beneficjentem tamtego okresu, ponieważ mogłem zacząć robić to, co lubię - zdradza Piotr Wójcik, fotograf, dokumentalista, pomysłodawca akcji „Kontener Wolności”. - Mogłem zacząć fotografować, mogłem pracować dla największej gazety w Polsce! To był mój czas.

Piotr Wójcik wie, że nie dla wszystkich Polaków był to dobry czas. Nie wszyscy poradzili sobie przecież w nowej rzeczywistości. Nie wszyscy odnajdują się w niej także dziś.

- Okazało się, że świat nie jest czarno-biały. Jest w nim wiele szarości - dodaje Piotr Wójcik. - Historie ludzi, tak naprawdę mówią o tym, jaka była i jest Polska.

W czasie akcji, oprócz prezentacji filmów wideo (z nagraniami wypowiedzi bohaterów wystawy) będą również robione zdjęcia bydgoszczanom. Piotr Wójcik spisze także ich historie oraz odpowiedzi na pytanie „Czym jest wolność?”.
- Zapisy rozmów zostaną opublikowana na naszej stronie internetowej - zdradza Piotr Wójcik. - Oprócz tego, w Internecie, zaprezentujemy zdjęcia zrobione przez dzieci.

W kilku innych odwiedzonych wcześniej miastach dzieci otrzymały od organizatorów akcji jednorazowe aparaty fotograficzne, którymi robiły zdjęcia, m.in., swoim rówieśnikom.

„Kontener Wolności” w Bydgoszczy będzie do czwartku, potem pojawi się w Malborku. Akcja zakończy się w Gdańsku podczas uroczystości otwarcia Europejskiego Centrum Solidarności.

Harmonogram akcji o wolności


- Akcja, która odbywa się w 25 miastach i miasteczkach, wspierana jest przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

- Towarzysząca jej wystawa fotografii„Polskie Wolności” jest autorstwa Piotra Wójcika i Justyny Pobiedzińskiej.

- W Bydgoszczy „Kontener” gościć będzie do czwartku.

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Nie przegap

Wideo