Kultura
„Bydgostia” pełna legend, grozy i przygody

„Bydgostia” pełna legend, grozy i przygody

Justyna Tota

Aktualizacja:

Express Bydgoski

„Bydgostia” pełna legend, grozy i przygody

©Ilustracja z okładki powieści „Bydgostia” Tadeusza Oszubskiego

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury i Fundacja Nasza tradycja - nasza przyszłość zapraszają we wtorkowy wieczór na promocję projektu Legendaria oraz książki Tadeusza Oszubskiego „Bydgostia” - pierwszej powieści o legendarnych początkach Bydgoszczy. Podczas spotkania z autorem będzie możliwość kupienia książki. Nie zabraknie też niespodzianek. Wstęp wolny.
„Bydgostia” pełna legend, grozy i przygody

©Ilustracja z okładki powieści „Bydgostia” Tadeusza Oszubskiego

Jest rok 999. Sław Bydgosta u progu swej młodości musi stawić czoła nie lada wyzwaniom - tajemniczo ginie jego ojciec, ukochana zostaje porwana i więziona przez morskie stwory, w zagrożeniu jest też jego brat ksiądz. Główny bohater, chcąc ratować swych najbliższych oraz odzyskać władzę nad Bydgostią i Wyszogrodem, musi walczyć lub paktować z poganami oraz ze stworami wyjętymi wprost z ludowych podań...

Osoby, które miały już sposobność przeczytać powieść „Bydgostia”, przyznają, że wciąga ona nie tylko wartką fabułą. Bydgoski pisarz i dziennikarz Tadeusz Oszubski, czerpiąc z legend o początkach Bydgoszczy, napisał książkę w konwencji powieści historyczno-fantastycznej, okraszonej grozą, rysując w ten sposób czytelnikom mentalny portret Słowian w czasie, gdy polska państwowość dopiero zaczynała się kształtować.

„Bydgostia” jest też wyjątkowa z innego powodu. Otóż, powieść została wydana przez wydawnictwo „FNTNP Legendaria”, w ramach autorskiego programu Fundacji Nasza tradycja - nasza przyszłość, polegającego na publikowaniu książek o polskich legendach. Fundacja prowadzi też bezpłatne prelekcje na temat kulturowego znaczenia legend. Co więcej, książki w ramach projektu Legendaria są też przekazywane za darmo do zaprzyjaźnionych bibliotek w całym kraju. Tak zrobiono z wcześniejszą powieścią Tadeusza Oszubskiego pt. „Łzy Goplany", która była pierwszą książką wydaną w projekcie Legendaria (w listopadzie 2016 roku). Fundacja przekazała m.in. do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy ponad 50 egzemplarzy „Łez Goplany", a tydzień temu 50 egzemplarzy „Bydgostii". Również Biuro Kultury Bydgoskiej otrzymało 50 sztuk powieści „Bydgostia”.

- Moja najnowsza powieść promowała Bydgoszcz, będąc podarunkiem dla oficjalnych gości, odwiedzających nasze miasto - wyjaśnia Tadeusz Oszubski, z którym będzie można się spotkać we wtorek w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury. O legendach i „Bydgostii” z pisarzem porozmawia literaturoznawca dr Mirosław Gołunski. A ponieważ Fundacja Nasza tradycja - nasza przyszłość obchodzi swój pierwszy rok działalności, będą także miłe niespodzianki, okolicznościowy tort i toast wzniesiony lampką szampana.

Kiedy? Gdzie? Za ile?
27 czerwca (wtorek) godz. 18 - Narodziny Legendy - promocja projektu Legendaria oraz książki „Bydgostia”, KPCK (plac Kościeleckich 6) wstęp wolny.

Dla zainteresowanych Czytelników. Powieść „Bydgostia” Tadeusza Oszubskiego będzie można kupić podczas wtorkowego spotkania w KPCK. Istnieje też możliwość zamówienia książki poprzez strony na Facebooku „Bydgostia Powieść" oraz Fundacja Nasza tradycja - nasza przyszłość. Natomiast za około dwa tygodnie książka będzie oferowana przez wybrane księgarnie internetowe. Cena detaliczna powieści: 31,90 zł.

Poniżej prezentujemy film promujący „Bydgostię" Tadeusza Oszubskiego.

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo