Kto ma Kubę, ten ma Szwajcarię!!! Polska pokonała Ukrainę 1:0 [EURO 2016]

Piotr Bednarczyk
Wszedł na boisko w drugiej połowie i już po niespełna dziewięciu minutach gry cieszył się ze zdobytej bramki. Były kapitan kadry Jakub Błaszczykowski zachował się jak... kapitan Bartek Syta, Polska Press
Siedem zdobytych punktów, dwa strzelone gole i zero straconych - to bilans polskich piłkarzy w fazie grupowej Euro 2016. A do tego historyczny awans, bo jeszcze nigdy w mistrzostwach Starego Kontynentu nie graliśmy w fazie pucharowej. W sobotę czeka nas mecz ze Szwajcarią.

We wczorajszym spotkaniu z Ukrainą, która nie miała już szans na awans, trener Adam Nawałka wystawił dość eksperymentalny skład, oszczędzając piłkarzy, którzy mieli żółte kartki.

Odbiło się to, niestety, na grze zespołu. W pierwszej połowie, poza samym początkiem, w którym znakomite okazje zmarnowali Arkadiusz Milik i Robert Lewandowski, Polacy raczej zawodzili. Częściej przy piłce byli nasi rywale, którzy nie mieli już nic do stracenia.

Przełomem okazał się początek drugiej połowy. Wprowadzony na boisko po przerwie Jakub Błaszczykowski w 54. minucie ładnym strzałem zdobył jedyną, jak się później okazało, bramkę spotkania. W innym meczu tej grupy Niemcy pokonały też 1:0 Irlandię Północną i to oni zajęli w niej pierwsze miejsce.

- Trener powiedział mi, że jeżeli będzie potrzeba, to wejdę na boisko - stwierdził Jakub Błaszczykowski. - Tak się stało. Strzeliłem gola, ale nie ma to aż takiego osobistego znaczenia.

Teraz spotkanie ze Szwajcarią... Dość dziwnym zespołem, nazywanym ekipą farbowanych lisów. Rodowici Szwajcarzy są bowiem w tej ekipie mniejszością, siła ekipy opiera się na naturalizowanych piłkarzach. Nasz rywal zajął drugie miejsce w grupie A, po zwycięstwie z Albanią i remisach z Rumunią oraz Francją.

- Mamy teraz cztery dni, o dwa dni mniej od Szwajcarów, żeby przygotować się do walki o ćwierćfinał. Na pewno zrobimy wszystko, by awansować - zapewnił Jakub Błaszczykowski.

Spotkanie 1/8 finału zostanie rozegrane w sobotę o godz. 15 w Saint-Etienne.