MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krzywa sprawa z prostą paczką

Andrzej Malec
W sortowniach dużych firm kurierskich coraz częściej ludzi zastępują nowoczesne maszyny. Czy zawsze nieomylne?
W sortowniach dużych firm kurierskich coraz częściej ludzi zastępują nowoczesne maszyny. Czy zawsze nieomylne? Fot. Arkadiusz Gola/archiwum, zdjęcie ilustracyjne
Nasz Czytelnik ma problemy z powodu… trampoliny. „Jestem głupim, naiwnym człowiekiem” - stwierdza autoironicznie w liście do redakcji. Źródłem jego kłopotów jest firma kurierska i jej pośrednik.

Krzysztof C. (nazwisko do wiadomości redakcji), mieszkaniec podbydgoskich Białych Błót, winien jest spółce kurierskiej DPD 23 złote dopłaty za przesyłkę o rzekomo niestandardowych kształtach i nie zamierza zapłacić.
- To nie jest wielka kwota i na pewno bym ją zapłacił, ale nie lubię być naciągany. Zamawiając usługę dokładnie zważyłem i zmierzyłem obie paczki, dodając profilaktycznie trochę na każdym przysłowiowym calu, żeby nie było niedomówień. Wszystko sobie zapisałem. Nie sądziłem, że po przeszło miesiącu odezwie się pośrednik, żeby mnie dodatkowo skasować i to nie za wymiary, nie za przekroczenie wagi, ale za nieregularny kształt jednej z paczek. W uzasadnieniu oczywiście użyto argumentu, że przesyłka zawiera trampolinę. Bo sam to napisałem. Inaczej trudno byłoby się domyślić co jest w środku, ponieważ jej zawartość była zapakowana w podwójną tekturę, a całość miała kształt prostopadłościanu. Jestem głupim, naiwnym człowiekiem. Mogłem wpisać co innego - mówi Krzysztof C. z Białych Błot.

Dla świętego spokoju zapłaciłem. W sumie około 300 zł za 3 przesyłki, które rzekomo były niewymiarowe

Zapłacił dla spokoju

Okazuje się, że takich jak on jest więcej. Na forach internetowych klienci różnych firm kurierskich i pośredników z całej Polski skarżą się na nieuzasadnione ich zdaniem dopłaty do przesyłek.

Jak można się zorientować na podstawie dat postów, pierwsze tego typu sygnały pojawiły około trzech lat temu, gdy przewoźnicy zaczęli wprowadzać systemy sortownicze wyposażone w automatyczne urządzenia pomiarowe. O swoich kłopotach z rozliczeniami piszą indywidualni klienci, właściciele sklepów internetowych i osoby prowadzące małe punkty pośrednictwa. Jedni winni są kurierom kilkadziesiąt złotych, inni kilkaset lub nawet kilkanaście tysięcy.
- Dla świętego spokoju zapłaciłem. W sumie około 300 złotych za 3 przesyłki, które rzekomo były niewymiarowe. Chodziło o ciężar. Tak naprawdę paczki ważyły dużo mniej niż wynikało z listów przewozowych, ponieważ na wszelki wypadek deklarowałem wyższą wagę - opowiada Andrzej Malec, były klient DPD. - Najgorsze, że spółka nie przeprowadziła weryfikacji wagi w mojej obecności. Zobowiązuje do tego prawo przewozowe. Jeśli nie mogli się ze mną skontaktować, powinni przeprowadzić sprawdzenie komisyjne i przekazać mi protokół. Zamiast tego dostałem jakiś wydruk, na którym nie ma nazwiska osoby odpowiedzialnej za sprawdzenie - dodaje mężczyzna.

Krzysztof C. również chciał zobaczyć protokół weryfikacji, próbując bezskutecznie reklamować zlecenie. Otrzymał następujące wyjaśnienie pośrednika, spółki Epaka.pl.:

„Dodatkowe faktury dla zleceniodawców w serwisie Epaka.pl wystawiane są na podstawie specyfikacji oraz faktury dostarczonej przez przewoźnika DPD. Niestety, nie możemy Panu udostępnić takiego rozliczenia, ponieważ jest to wewnętrzny dokument objęty tajemnicą handlową. Wszelkie zdjęcia/protokoły z weryfikacji przewoźnik udostępnia na drodze sądowej”.

Leszek Mąka, dyrektor operacyjny spółki Epaka.pl, z którym się skontaktowaliśmy, podkreśla, że wszelkie dopłaty weryfikacyjne wystawiane przez jego firmę oparte są na podstawie naliczeń wybranego przez klienta kuriera.

Od Annasza do Kajfasza

Wyjaśnienie przewoźnika, czyli spółki DPD, o które poprosiliśmy, sprowadza się natomiast do wskazania, że stroną w opisywanej sprawie jest pośrednik, czyli Epaka.pl.
- Już dostałem upomnienie, bo minął termin zapłaty. Wiem, że grozi mi windykacja, ale dla zasady nie zapłacę. Nie udowodniono mi winy, za to ja mam udowadniać moją niewinność - obstaje przy swoim Krzysztof C.

W grudniu 2016 roku wzrosło bezrobocie. Najbardziej w województwie kujawsko-pomorskim

Starsi kierowcy. Czy powinni po osiągnięciu pewnego wieku oddawać prawo jazdy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!