Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krztusiec - takie są objawy. Liczba chorych gwałtownie rośnie. Uwaga na groźne powikłania!

OPRAC.: MIKIR
Wideo
od 7 lat
Krztusiec, znany również jako koklusz, to ostra choroba bakteryjna układu oddechowego, wywoływana przez pałeczkę Bordetella pertussis. Charakteryzuje się nawracającymi napadami uporczywego kaszlu, często z bezdechem i zaburzeniami oddechowymi. Mimo że przechorowanie krztuśca zapewnia długotrwałą odporność, możliwe jest powtórne zachorowanie. O tej chorobie mówi się coraz częściej w kontekście gwałtownego wzrostu liczby zachorowań w Czechach.

Gwałtowny wzrost liczby chorych w Czechach

Niedawne dane z Czech alarmują - liczba przypadków krztuśca gwałtownie wzrosła z kilkudziesięciu do ponad 3 tysięcy w zaledwie trzy miesiące! Takiej sytuacji nie było od 1963 roku. Nawet prezydent Pragi znalazł się w gronie chorych.

Jak leczyć i zapobiegać krztuśccowi?

Leczenie krztuśca polega na antybiotykoterapii oraz leczeniu objawowym, które polega na łagodzeniu kaszlu. W Polsce szczepienia przeciw krztuśccowi są obowiązkowe i wykonywane są szczepionką DTP podawaną domięśniowo w schemacie obejmującym szczepienie podstawowe (w czterech dawkach od 2. do 18. miesiąca życia) i uzupełniające (w 6. i 14. roku szczepienia).

Krztusiec to choroba, która może doprowadzić do zgonu!

Nieleczony krztusiec może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, takich jak zapalenie płuc, odma płucna, utrata słuchu czy nawet śmierć.

Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, w Polsce w 2016 roku 24 procent chorych na krztusiec wymagało hospitalizacji.

To może Cię zainteresować: Różnego rodzaju miody mają różne właściwości, przez co pomagają na różnego rodzaju schorzenia i dolegliwości. Dzięki nowym przepisom, które już wkrótce wejdą w życie, kupujący będą mieli ułatwione zadanie, jeśli chodzi o nabycie pożądanego miodu - na etykietach mają pojawić się konkretne informacje. Informujemy, jak różnego rodzaju miody wpływają na organizm oraz wyjaśniamy, co zmienia się w przepisach dotyczących wprowadzaniu miodów do handlu.

Krztusiec - jak leczyć?

"Leczenie krztuśca polega na antybiotykoterapii połączonej z leczeniem objawowym łagodzącym kaszel, zmniejszającym wymioty oraz uspokajającym dziecko" - czytamy na portalu Ministerstwa Zdrowia. "W zwalczaniu bakterii Bordetella pertussis najskuteczniejsze są antybiotyki makrolidowe do których zaliczamy: Azytromycynę, Klarytromycynę, Erytromycynę, Roksytromycynę oraz Rowamycynę. Ponadto, pokój chorego powinien być często wietrzony i nawilżany, gdyż chłodne i wilgotne powietrze prowokuje mniej ataków kaszlu, niż powietrze cieple i suche.".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera