Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krztusiec - duży wzrost zachorowań w Polsce. Czy choroba atakuje też w Bydgoszczy?

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Krztusiec jest bardzo groźny dla dzieci
Krztusiec jest bardzo groźny dla dzieci Pixabay / zdjęcie ilustracyjne
Jak donoszą ogólnopolskie media, obserwujemy w kraju wzrost zachorowań na krztusiec. To choroba dróg oddechowych, głównie u dzieci. Objawia się długotrwałym kaszlem, dusznościami, bezdechem, wykrztuszaniem śluzu, wymiotami. Sprawdzamy, jaki jest obecnie stan zachorowań na krztusiec w Bydgoszczy i w województwie kujawsko-pomorskim.

Jak donosi portal TVN24, od początku roku w całym kraju wzrasta liczba zakażeń krztuściem. Portal cytuje Wiesława Kostuja z poznańskiego Sanepidu, który mówi, że "choroba ta daje co jakiś czas o sobie znać w ten sposób, że jest zwiększona liczba przypadków".

"Do połowy marca zachorowało ponad 460 osób. Rok temu, w analogicznym okresie, zakażeń było ponad dwa razy mniej" - czytamy na stronie fakty.tvn24.pl.

Sprawdziliśmy, jak wyglądają statystyki zachorowań na krztusiec w Bydgoszczy i w województwie kujawsko-pomorskim. W całym 2023 roku w regionie odnotowano łącznie 36 przypadków, w tym 1 w Bydgoszczy.

- Od 1 stycznia do 15 marca 2024 roku w Kujawsko-Pomorskiem mieliśmy 17 przypadków zachorowań na krztusiec. 5 było w Bydgoszczy - informuje Łukasz Betański, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

Krztusiec. Jak można się zarazić?

Krztusiec to groźna choroba płuc i dróg oddechowych. Zakażenie krztuściem następuje drogą powietrzno- kropelkową. Zarazić się można od chorego człowieka, np. poprzez kaszel. Zakażać może również osoba, która nie ma objawów choroby.

Krztusiec. Objawy

Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny, początkowy okres choroby trwa do 2 tygodni i charakteryzuje się takimi objawami jak nieżyt nosa, spojówek, gardła i oskrzeli. Narastające działanie toksyn powoduje przejście do drugiej fazy choroby, której cechą charakterystyczną są napady kaszlu, duszność, wykrztuszanie śluzu i wymioty. U dzieci poniżej 6. miesiąca życia zamiast napadowego kaszlu może wystąpić bezdech, utrata przytomności z powodu braku tlenu, a bez podjęcia skutecznego leczenia może nastąpić zgon. U chorych dzieci mogą również wystąpić powikłania np.: ropne zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, trwałe uszkodzenie mózgu, utrata wagi ciała.

Krztusiec. Leczenie

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny informuje, że krztusiec leczy się antybiotykami przez 14 dni, dodatkowo podaje się leki objawowe (przeciwkaszlowe, przeciwwymiotne i uspokajające). Najlepszym sposobem zapobiegania krztuścowi jest szczepienie. Szczepienia przeciwko krztuścowi są w Polsce obowiązkowe dla dzieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera