MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Głodówka jest dobra na wszystko (prawie) - recenzja książki

Jarosław Reszka
Jarosław Reszka
Jedzenie lepsze niż lekarstwa, a dieta jeszcze lepsza
Jedzenie lepsze niż lekarstwa, a dieta jeszcze lepsza
O uwagę telewidzów, a także czytelników, od wielu lat walczą dwa, często przeciwstawne żywioły. Jeden kusi smakołykami i umiejętnościami ich przygotowywania. Drugi radzi, jak jeść, by nie utyć i zachować zdrowie. Niemiec, prof. Andreas Michalsen, należy do tego drugiego żywiołu. Z notki biograficznej na skrzydełku okładki polskiego przekładu jego książki „Zamień leczenie na jedzenie” można się dowiedzieć, że autor jest internistą, profesorem klinicznej medycyny naturalnej w jednym berlińskim szpitali oraz ordynatorem Oddziału Medycyny Naturalnej w drugim szpitalu, także w Berlinie.

Tytuł omawianej książki profesora właściwie powinien brzmieć „Zamień leczenie na niejedzenie”, bowiem jest on gorącym orędownikiem oczyszczających postów - w tym postów interwałowych, czyli stosowanych regularnie, na przykład raz czy dwa razy w tygodniu. Zdaniem autora, posty mogą zastąpić albo uzupełnić terapie lekowe w przypadku najróżniejszych schorzeń. Tak wielu, że zdecydowanie łatwiej byłoby wymienić dolegliwości, przy których posty byłyby niewskazane. W opinii Andreasa Michalsena, odpowiednie żywienie jest bowiem najważniejszym warunkiem, ważniejszym nawet niż uwarunkowania genetyczne, długiego i zdrowego życia.

Wiele miejsca w książce zajmują opisy postów i przykładowych jadłospisów, stosowanych podczas nich. Zanim jednak czytelnik dotrze do tych rozdziałów, czeka go długi wykład wprowadzający. Andreas Michalsen okazuje się nim imponującym erudytą w dziedzinie wpływu poszczególny produktów na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. W przystępny, a mimo to precyzyjny sposób dowiadujemy się przede wszystkim o pracy układu trawiennego, ale nie tylko. Żywność i proces trawienia mają bowiem duży wpływ także na inne organy.

Punktem wyjścia do rozważań stały się historyczne uwarunkowania naszego gatunku. W bardzo odległych czasach, gdy kształtował się ludzki genom, nasi przodkowie prowadzili wędrowny tryb życia. Pokarm zdobywali dzięki zbieractwu i polowaniom. Zbieractwo było ważniejsze. Upolowanie zwierzyny było świętem, codziennością zaś roślinne dary łąk i lasów. Genom człowieka od tamtych czasów praktycznie nie zmienił się. Natomiast ogromnie zmieniły się warunki życia i związane z tym menu człowieka. To nasze dobrodziejstwo i zarazem spory problem.

Michalsen przekonuje, że remedium na współczesne choroby cywilizacyjne jest powrót do dawnych przyzwyczajeń żywieniowych. Dużo więc warzyw i owoców, mało mięsa (także rybiego) i jego przetworów, wyrobów mlecznych czy słodyczy.

Post też świetnie się wpisuje w historię ludzkości. Nasi przodkowie głodowali przecież często, na przykład zimą. Także w wielkich, światowych religiach post jest bardzo ważny.

Andreas Michalsen, Zamień leczenie na jedzenie, Wydawnictwo Muza, Warszawa 2020.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera