Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzinne odkrywanie kujawsko-pomorskiego smaku

Reklama
Akcja „Kujawsko-Pomorska Gęsina na Świętego Marcina” to okazja do poznania niezwykłego, tradycyjnie przyrządzanego mięsa, które rozsławiło nasz region i stało się kulinarnym przebojem Narodowego Święta Niepodległości.

Kujawy i Pomorze słyną z najlepszych pod względem smaku i właściwości odżywczych gatunków gęsiw Polsce.

Od ośmiu lat Województwo Kujawsko-Pomorskie organizuje akcje propagujące spożywanie gęsiego mięsa.
Efekty? Jeszcze nie tak dawno przeciętny Polak zjadał zaledwie 17 gramów gęsiny rocznie, a wieprzowiny aż 41 kilo. Dziś te proporcje się zmieniają. Sławna kujawsko-pomorska gęś degustowana rodzinnie 11 listopada, ma duże szanse stać się dla nas tym, czym dla Amerykanów indyk na Święto Dziękczynienia. Do radosnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, które nie mogą się obejść bez biesiadowania w gronie bliskich, smaczna gąska nadaje się znakomicie.

Promocja dawnej tradycji spożywania gęsiny w Święto Niepodległości przyczyniła się do popularyzacji potraw uznawanych wcześniej za ekskluzywne. Niecodzienne dania trafiają już na stoły w całym kraju, cieszą się także dużym zainteresowaniem za granicą. To niezaprzeczalny sukces Pomorza i Kujaw. Potwierdzają to już nie tylko kucharze i kulinarni publicyści, ale także sami konsumenci, którzy coraz częściej wybierają gęsi produkt ze sklepowych półek.

Powodów, dla których to właśnie gęsina wyrosła na kulinarny symbol Kujawsko-Pomorskiego jest wiele.
Nasz region słynie z najlepszych pod względem smaku i właściwości odżywczych gatunków gęsi w Polsce. Nie wszyscy wiedzą, że aż 98 procent polskich gęsi ma geny gęsi kołudzkiej białej. Odmiana ta została wyhodowana w Instytucie Zootechniki w Kołudzie Wielkiej, niedaleko Inowrocławia. Nazwano ją gęsią owsianą, bo przez ostatnie trzy tygodnie przed ubojem karmiona jest dodatkowo owsem. Zjada go wówczas od 10 do 12 kilogramów. Wcześniej, przez kilkanaście tygodni, pochłania około 20 kilogramów tradycyjnych pasz zbożowych i aż 60 kilogramów tak zwanej zielonki - ziół, resztek brokułów i kapusty. Gęsi
w Kołudzie swobodnie pasą się na polu, nie ma mowy o stosowaniu żadnych antybiotyków paszowych czy pobudzaczy wzrostu.

W efekcie otrzymujemy taką gęś, o jakiej marzymy: młodą, kruchą i nietłustą z maksymalnie pięcioma procentami tzw. tłuszczu zapasowego, który jest zbawienny dla człowieka, bo zawiera kwas oleinowy mający działanie przeciwnowotworowe. Tłuszcz żadnego innego zwierzęcia nie posiada takich właściwości jakie ma gęś kołudzka biała.

Zainteresowanie gęsiną rośnie z roku na rok. Szczególnie widać to w kujawsko-pomorskich restauracjach, gdzie gęsinę serwuje się zwykle sezonowo, czyli od św. Marcina do końca grudnia. To właśnie wtedy najlepiej smakuje. Pojawia się też wiele nowych, często zaskakujących przepisów na przyrządzenie gęsiny, a przy okazji rodzinnych spotkań odkopywane są też te tradycyjne, często zapomniane przez lata. Na stoły trafiają pyszne półgęski, faszerowane tuszki, pieczone gęsi i unikalne zupy na bazie gęsich podrobów.

Tylko co wspólnego ma ten gęgający ptak z dniem 11 listopada?
Legenda głosi, że gdy późniejszy święty Marcin wolą ludu miał zostać biskupem Tours, to ze skromności ukrył się w gęsiarni. Prawowite lokatorki na widok intruza zaczęły głośno gęgać i w ten sposób zdradziły miejsce jego pobytu. Marcin został biskupem, a lud, który go wybrał uczcił to... pieczoną gęsiną. Gdy został uznany za świętego, stał się patronem dnia 11 listopada. Właśnie wtedy, w 397 roku odbył się jego pogrzeb. A że późna jesień to termin, kiedy drób jest najsmaczniejszy, ten historyzujący pretekst okazał się wyśmienity.

Przepis marszałka Piotra Całbeckiego - Gęś po marszałkowsku
8-10 porcji

Składniki:

  • gęś - 1 szt. (około 4 kg)
  • jabłka - 1 kg
  • śliwki - 0,2 kg
  • cebula - 0,2 kg
  • sól, pieprz, majeranek
  • kora cynamonowa - 1 szt.
  • goździki - 3 szt.
  • anyż - 1 szt.
  • kapusta czerwona - 1 kg
  • sok jabłkowy - 0,5 l
  • olej rzepakowy - 1 łyżka

Wykonanie:
Gęś opalamy, nadziewamy jabłkiem, śliwką, cebulą, przyprawiamy solą, pieprzem, majerankiem. Pieczemy w brytfannie około 30 min. w temp. 240 stopni, a kolejne 2 godziny w temperaturze 160 stopni.

Na patelni rozgrzewamy olej rzepakowy i podsmażamy na nim cebulę, dodajemy poszatkowaną kapustę czerwoną i dusimy pod przykryciem 15 minut. Dodajemy cukier, sok jabłkowy, sól, pieprz. Pod koniec dodajemy śliwki i jabłka pokrojone w księżyce. Gęś kładziemy na platerze, a obok układamy czerwoną kapustę.

Organizatorem kampanii jest Województwo Kujawsko-Pomorskie
Więcej informacji na:
www.czasnagesine.pl


i w mediach społecznościowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego:
Wojewodztwo Kujawsko-Pomorskie
Kujawsko-Pomorska gęsina na świętego Marcina
Twitter - Oficjalny profil Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo