Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie znajduje się najstarszy księgozbiór i przebiega 18. południk?

Marta Mikołajska
III MagicznyFestiwal Świata Baśni i bajek „Pozytywka” rozpocznie się 29 sierpnia i potrwa do 1 września.
III MagicznyFestiwal Świata Baśni i bajek „Pozytywka” rozpocznie się 29 sierpnia i potrwa do 1 września. Dariusz Bloch/archiwum
Centralne place miasta zachwycają swoją różnorodnością. Niektóre przyciągają architekturą, inne potrafią zauroczyć niezwykłą historią. Jeszce inne przyciągają rzeszę miłośników wydarzeń – nie tylko tych kulturalnych. Co kryją w sobie te w Bydgoszczy i Toruniu?

Bydgoska Starówka wytyczona została w 1346 roku, w momencie lokacji miasta przez króla Kazimierza Wielkiego. Jak możemy się dowiedzieć ze strony internetowej poświęconej miastu visitbydgoszcz.pl, jeszcze na początku II wojny światowej na Starym Rynku stał pojezuicki kościół pw. Św. Ignacego Loyoli. Według legendy jedna z ofiar faszystowskiego terroru, umierając, miała się oprzeć ręką o jedną ze ścian kościoła. Śladu nie dało się zlikwidować, co miało być przyczyną zniszczenia budowli przez okupantów.

Co jest ciekawostką, przez Stary Rynek przebiega 18. południk długości geograficznej wschodniej, który łączy Bydgoszcz m.in. ze Sztokholmem i Kapsztadem.

W klasycystycznym stylu

Na bydgoskim Starym Rynku znajduje się klasycystyczny gmach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej wybudowany w XVIII w. na potrzeby pruskiej administracji. W budynku przechowywana jest poklasztorna biblioteka, która dawniej należała do do klasztoru bernardynów. To najstarszy zachowany w mieście księgozbiór. Jego początki sięgają XV wieku.

Stary Rynek w Bydgoszczy poddawany był licznym zmianom, a jego ostatnia przebudowa miała miejsce w tym roku. Uroczyste otwarcie odbyło się pod koniec ubiegłego miesiąca.

Na serce miasta Torunia składa się cały Średniowieczny Zespół Staromiejski: Stare Miasto, Nowe Miasto i zamek krzyżacki. Jego historia sięga XIII wieku.

Moc stylów i zabytków

Od samego początku Stare Miasto - o charakterze kupieckim - stanowiło hanzeatycki ośrodek handlu międzynarodowego. W średniowieczu SM było jednym z największych ośrodków sztuki artystycznej w Europie środkowej.

Nowe Miasto miało charakter rzemieślniczy. Podstawą jego gospodarki było sukiennictwo, a także browarnictwo i garbarstwo.
Obie części miasta połączone zostały w 1454 roku., na początku wojny trzynastoletniej między państwem zakonu krzyżackiego a Polską, która zakończyła się II pokojem toruńskim.

Dziś na placu miejskim Torunia znaleźć można wiele pochodzących z różnych epok stylów architektonicznych: gotycki, renesansowy, manierystyczny, barokowy, klasycystyczny, secesyjny, eklektyczny. Tylko niektórymi zabytkami, jakie tu spotkamy, są: Kościół Mariacki, Dom Kopernika, Dwór Artusa, siedziba Towarzystwa Naukowego czy pomnik flisaka.

W baśniowym klimacie

Rynki miejskie to jednak nie tylko wyjątkowa architektura czy ciekawa historią. Wiele z nich przyciąga miłośników wydarzeń – nie tylko tych kulturalnych. A tych w naszym regionie nie zabraknie.

Dzisiaj w Bydgoszczy o godz. 20 rozpocznie się uroczysta ceremonia otwarcia Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce, połączona z koncertem Małgorzaty Ostrowskiej. Na scenie pojawią się przedstawiciele reprezentacji dwunastu krajów europejskich. Odśpiewane zostaną „Mazurek Dąbrowskiego” i „Oda do Radości”. Do rywalizacji zawodnicy staną w piątek o godz. 18.30. Zawody potrwają do końca tygodnia.

W najbliższą niedzielę menadżer Starówki zaprasza na Handlową Niedzielę. Tego dnia na płycie Starego Rynku będzie można oglądać wystawę fotografii poświęconą starej i nowej Bydgoszczy.

30 sierpnia o godz. 20, w ramach III Magicznego Festiwalu Świata Baśni i Bajek „Pozytywka” na Starym Rynku odbędzie się spektakl Teatru AKT pt. „In Blue”. Festiwal rozpocznie się 29 sierpnia i potrwa do 1 września. W czasie czterech dni wydarzenia uczestnicy będą mogli, m.in., posłuchać opowieści z różnych zakątków świata, wziąć udział w warsztatach i koncertach muzyki baśniowej.

Pod znakiem wolności

Ostatniego dnia sierpnia o godz. 20.30 Miasto zaprasza na kolejny seans w ramach Kina Wolności. Następnego dnia o godz. 12 odbędą się obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, w ramach których będzie można m.in. obejrzeć wystawę „Bydgoszcz 1939-1945 r.”. O godz. 13 z płyty Starego Rynku wystartuje rajd rowerowy do Doliny Śmierci.

12 września na płycie Starego rynku będą się odbywały Regionalne Obchody Dnia Krajowej Administracji Skarbowej.
17 września miasto zaprasza na obchody 80. rocznicy napaści ZSRR na Polskę oraz Dnia Sybiraka. Cztery dni później odbędzie się III Dzień Otwarty Ratusza. Więcej informacji na ten temat wkrótce.

Warsztaty z mistrzem harmonijki

Wydarzeń nie zabraknie także w Toruniu. W dniach 16-17 sierpnia w godz. 13-16 na Rynku Staromiejskim rozbrzmią koncerty w ramach festiwalu harmonijki ustnej Harmonica Bridge. Oprócz koncertów, na uczestników czekają m.in. konkurs harmonijkowy oraz warsztaty harmonijkowe, które poprowadzi włoski wirtuoz harmonijki Marco Pandolfi.

W niedzielę, 18 sierpnia (a także 15 i 29 września) na Rynku Nowomiejskim w godz. 11-14 odbędzie się Wolny Jarmark Śniadaniowy, podczas którego lokalni wytwórcy będą oferowali swoje produkty.

W dniach 20-25 sierpnia w godz. 20.30-00.00 na terenie zespołu staromiejskiego odbędzie się Bella Skyway Festival. Temat tegorocznej edycji to: „Różnorodność miejsca”. W tym roku swoje instalacje zgłosili artyści z 28 krajów, jak np. Meksyk, Australia czy Japonia.

Od 29 sierpnia do 1 września na Rynku Nowomiejskim najlepsi zawodnicy z całego kraju staną do rywalizacji w Mistrzostwach Polski w Siatkówce Plażowej „Plaża Gotyku”. Dochód z biletów jest przekazany na Fundację HEROSI. Szczegóły: plazagotyku.pl.
30 sierpnia, 6 i 7 września na Rynku Staromiejskim będą się odbywały wydarzenia w ramach tegorocznego Festiwalu Teatrów Ulicznych.

Wspólnie dla Ziemi

4 września z kolei w godz. 19-20 odbędzie się koncert plenerowy „W 80 dni dookoła świata”.
W tym samym miejscu 13 września rozpoczną się Fantastyczne Targi Popkultury, które będą towarzyszyły Festiwalowi COPERNICON 2019 – Karnawał Fantastyki.

21 września miasto zaprasza w godz. 10-14 na Rynek Nowomiejski do udziału w sprzątaniu świata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera