Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Misterium Męki Pańskiej 2017. Wszystkie drogi prowadzą do Fordonu [Misterium - Bydgoszcz 2017]

Ewa Czarnowska-Woźniak
Fot. Archiwum/Marek Chełminiak
W tegorocznym Misterium Męki Pańskiej w bydgoskim Fordonie pojawi się bohater specjalny - legendarny fordoński proboszcz, ksiądz kanonik Zygmunt Trybowski. Kiedy odbędzie się coroczne wydarzenie? Podajemy datę i godziny inscenizacji.

Fordońskie misterium, które odbędzie się w Dolinie Śmierci już po raz siedemnasty, przygotowują tradycyjnie młodzi ludzie z duszpasterstw „Martyria” i „4don4lord”, wolontariusze z Fundacji „Wiatrak” oraz członkowie wspólnot z parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników, do których mogą dołączyć wszyscy chętni.

Misterium Męki Pańskiej - Fordon 2017

- Główne role już obsadziliśmy, ale nadal przyjmujemy chętnych, którzy chcieliby wcielić się w inne postaci - zachęca Mariola Ciesielska, autorka scenariusza misterium. - Ci, którzy nie mają ochoty realizować się aktorsko, również mogą nam pomóc. Potrzeba wsparcia technicznego, na przykład przybudowie scenografii, ale i pomocy logistycznej przy organizacji i przyrządzeniu poczęstunku. Od kilku lat staramy się, aby widzowie wypić mogli kawę czy herbatę, zjeść ciastko... Każdą formę pomocy przyjmiemy z radością i wdzięcznością.

Misterium Męki Pańskiej w Fordonie [2017]. Kiedy odbędzie si...

300 osób przygotowuje Misterium

W przygotowaniu misterium udział bierze zawsze około 300 osób, ale nie powinno to dziwić, skoro fordoński spektakl gromadzi co roku łącznie od kilku do kilkunastu tysięcy osób. Próby „w terenie” odbędą się w sobotę i niedzielę, już bezpośrednio przed przedstawieniami. Chętni do pomocy w przygotowaniu misteriów powinni zgłosić się do Fundacji „Wiatrak”. Można też to zrobić za pośrednictwem strony www.misterium.bydgoszcz.pl.

Misterium Męki Pańskiej pt. „Ecce Homo”

Tegoroczne fordońskie Misterium Męki Pańskiej pt. „Ecce Homo” („Oto Człowiek”) tematem nawiąże do roku świętego brata Alberta Chmielowskiego oraz do setnej rocznicy Objawień Fatimskich.

- To będzie tradycyjnie historia Męki i Zmartwychwstania Pana Jezusa, ale w scenariuszu nawiążemy też do współczesności, pokazując zwykłą rodzinę i jej problemy - zapowiada Mariola Ciesielska. Poza rodziną pojawi się postać księdza, którego pierwowzorem był nieżyjący ks. prałat Zygmunt Trybowski, pierwszy proboszcz parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników. - Będzie towarzyszył tej rodzinie, ale nie będzie wygłaszał kazań. Ksiądz Trybowski wydawał się zwyczajnym kapłanem, ale z naszej perspektywy był osobą świętą. To postać niezwykle nam bliska. W tegorocznym misterium pojawią się zdania, które do nas wypowiadał - zapowiada autorka scenariusza.

Czytaj na następnej stronie>>

Kiedy się odbędzie? [Data, godziny]

Misterium Męki Pańskiej obejrzeć będzie można w Fordonie w niedzielę, 9 kwietnia, o godz. 16 i 20. Organizatorzy podają kilka istotnych, praktycznych wskazówek. Aby dotrzeć na teren widowiska, trzeba pokonać pieszo około pół kilometra. Na mapie w zakładce „Dojazd” (strona www. misterium.bydgoszcz.pl) przedstawione są najlepsze drogi dojścia, a także miejsca, gdzie można zaparkować samochody oraz autokary. Nie ma możliwości dotarcia bezpośrednio pojazdami na teren rozgrywania Misterium. Wyjątek stanowią osoby niepełnosprawne, które po wcześniejszym zgłoszeniu się będą mogły otrzymać przepustkę na tymczasowy wjazd. Zwyczajowo, mieszkańców Fordonu prosi się o przybywanie na miejsce środkami komunikacji publicznej, by zostawić miejsca dla gości z daleka.

- Bardzo też prosimy, by uszanować charakter oraz miejsce rozgrywania Misterium. Przed spektaklem należy wyłączyć telefony, a w czasie jego trwania zachować ciszę. To wydarzenie dla wielu z nas jest głębokim przeżyciem, czasem refleksji i modlitwy. Zakazane jest więc spożywanie alkoholu, palenie papierosów i przyprowadzania psów - apelują przygotowujący tę wyjątkową inscenizację.
Warto
wiedzieć

W specjalnym miejscu

Inscenizacja Misterium Męki Pańskiej tradycyjnie prezentowana jest w Dolinie Śmierci w Fordonie.
Leży ona w granicach Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego, w przestrzeni ukształtowanej przez naturę. To sprawia, że ogląda się i słucha Misterium praktycznie z każdego miejsca z takim samym efektem. Dolina Śmierci jest miejscem masowego mordu mieszkańców Bydgoszczy i okolic, dokonanego jesienią 1939 r. Stanowi najbardziej znany symbol martyrologii bydgoszczan.

Polub "Express" na Facebooku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!