Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historyk potwierdził, z jakich warstw zbudowany był wyszogrodzki wał

Aleksander Gotowicz
30.05.2017 bydgoszcz wyszogrod grodzisko plany budowa mieszkania fot: filip kowalkowski/polska press
30.05.2017 bydgoszcz wyszogrod grodzisko plany budowa mieszkania fot: filip kowalkowski/polska press brak
W naszym cyklu „Historie Fordońskie”, o badaczu dziejów Wyszogrodu, Erichu Schmidcie, pisze doktor Aleksander Gotowicz, członek stowarzyszeń „Bydgoski Wyszogród” oraz Razem dla Fordonu.

Erich Schmidt urodził się 12 października 1861 roku w Łobżenicy, w powiecie wyrzyskim rejencji bydgoskiej. Po ukończeniu szkoły elementarnej pobierał naukę w gimnazjum w Lipsku. W październiku 1874 r. rodzina Schmidtów przeniosła się do Bydgoszczy, gdzie ojciec Ericha otworzył kancelarię adwokacką.

Erich kontynuował edukację w Królewskim Gimnazjum im. Fryderyka Wilhelma i jesienią 1879 r. zdał tu maturę. W 1880 r. rozpoczął studia w Lipsku (w zakresie historii, filozofii, filologii klasycznej, orientalnej i niemieckiej), zaś dwa lata później przeniósł się na uniwersytet w Halle. W 1884 roku uzyskał stopień naukowy doktora. Rok później zdał państwowy egzamin uprawniający go do nauczania w szkole średniej, w efekcie czego został

zatrudniony jako nauczyciel

w gimnazjum bydgoskim, które wcześniej ukończył.

Ster na Bydgoszcz: parada jednostek pływających [ZDJĘCIA, WIDEO]

W 1885 r. Schmidt wstąpił do Towarzystwa Historycznego Obwodu Nadnoteckiego, wkrótce zostając członkiem zarządu. Dzięki jego staraniom założono odrębne towarzystwo historyczne w Bydgoszczy.

Ercih Schmidt był aktywnym badaczem dziejów Prowincji Poznańskiej, szczególnie dziejów bydgoskich w okresie przedrozbiorowym. Był autorem wielu odczytów i publikacji naukowych. Do jego najważniejszych dzieł należy praca „Aus Brombergs Vorzeit”, gdzie poruszał, między innymi, kwestię upadku Wyszogrodu w XIV w., jak również „Die Geschichte des Deutschtums im Lande Posen unter polnischer Herrschaft“, poruszająca niemieckie aspekty historii Poznańskiego.

Erich Schmidt uczestniczył w badaniach archeologicznych m.in. stanowisk w Buszkowie, Wąsoszu i Wudzynku.
W październiku 1889 roku kierował pracami w Wyszogrodzie, kontynuując niejako badania Abrahama Lissauera (z 1886 r.), którego prace doskonale znał. Prócz opisania

znanej już fizjonomii grodziska,

Schmidt stwierdzał, że jego wał złożony był z dwóch warstw: górnego poziomu z szarej ziemi ze spalenizną oraz dolnego z czystego piasku. Ponadto - jak ustalił - od strony północnej rdzeń wału wzmocniony był kamieniami ku fosie. Na jej terenie szybko zresztą natrafiono na wodę. W czasie badań wydobyto również skorupy z charakterystycznymi falistymi ornamentami, kości zwierzęce (koni, bydła, świń) oraz metalowe przedmioty jak nóż, gwoździe czy też ostrogę. Schmidt wraz z Lissauerem uznawani są za pionierów badań archeologicznych Wyszogrodu.

W 1903 r. badacz otrzymał stanowisko docenta w Akademii Królewskiej w Poznaniu, zaś po roku, w trybie nadzwyczajnym z uwagi na znaczący dorobek naukowy, uzyskał tytuł profesora. W schyłkowym okresie działalności zajął się również historią... Watykanu. W 1907 r. wyjechał do Rzymu, gdzie podjął pracę w Królewskim Pruskim Instytucie Historycznym. W 1909 r. został przewodniczącym zarządu Towarzystwa Historycznego Obwodu Nadnoteckiego. Zmarł 31 lipca 1911 r. w Szwajcarii, w miejscowości Ermatingen.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!