Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdarzyło się kiedyś w Bydgoszczy... Zanim hejnał z Klarysek zabrzmiał na stałe

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Tymon Markowski
Dziś trzy razy dziennie bydgoszczanie mają możliwość wysłuchania z wieży kościoła Klarysek hejnału Bydgoszczy. Powstał on w 1946 roku w wyniku konkursu.

Starania o posiadanie swojego hymnu bydgoszczanie podjęli dużo wcześniej. W 1925 roku, w piątą rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski, ówczesne Towarzystwo Przyjaciół Bydgoszczy podjęło szeroką akcję propagandową w sprawie powstania bydgoskiego miejskiego hymnu. Po latach dominacji w mieście żywiołu niemieckiego w różny sposób usiłowano nawiązać do dawnych tradycji staropolskich, głównie wydobywając z przeszłości elementy związane z katolicyzmem.

Począwszy od maja 1925 roku z wieży kościoła Klarysek rozpoczęto wygrywanie przez hejnalistę wojskowego starej kościelnej melodii, której słowa brzmiały następująco: Hejnał wszyscy zaśpiewajmy/Cześć i chwałę Bogu dajmy/Nabożnie k’Niemu wołajmy/Jużci ona noc minęła/Co wszystek lud ucisnęła/ A początek z grzechu wzięła.

Hojności zabrakło

Jednak hejnał z wieży kościoła rozlegał się w Bydgoszczy tylko przez miesiąc. Potem wojskowi trębacze odmówili wygrywania melodii, ponieważ nie otrzymywali za to żadnego wynagrodzenia. Pokrycia kosztów raczenia bydgoszczan melodią hymnu odmówiły również władze miasta, w tej sytuacji społeczną zbiórkę środków na kontynuowanie tej krótkiej jeszcze tradycji podjęło Towarzystwo Przyjaciół Bydgoszczy za pośrednictwem „Gazety Bydgoskiej”. Niestety, mieszkańcy naszego miasta nie okazali się być w tej kwestii hojni i sprawa regularnie odgrywanego hejnału z kościelnej wieży w centrum miasta musiała poczekać na swoją realizację jeszcze kilka lat.

Dopiero dekadę później, znów z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, w latach 1934-1939 sygnalista z plutonu trębaczy 16. Pułku Ułanów Wlkp. odgrywał z tego miejsca dwa razy dziennie hejnał maryjny.

Konkurs na hejnał zorganizowano już po II wojnie, na 600. rocznicę założenia miasta. Melodię autorstwa Konrada Pałubickiego od 1946, przez kolejne prawie pół wieku wygrywano na trąbce na wieży 3-4 razy dziennie. Od 1993 roku jest ona odtwarzana już tylko elektronicznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!