MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dwie rodziny polskiego pochodzenia z Donbasu mają szansę znaleźć w Bydgoszczy nowy dom

Tomasz Zieliński
Ewakuowani z obszarów ogarniętych walkami mają szansę na nowe życie. Za kilka tygodni zamieszkają w Bydgoszczy, jeżeli projekt zaakceptują radni.

Bydgoszcz - jako pierwsze miasto w kraju - odpowiedziało na apel minister spraw wewnętrznych, Teresy Piotrowskiej, o udzielenie pomocy ewakuowanym z Donbasu rodzinom polskiego pochodzenia. Władze miasta zadeklarowały przyjęcie dwóch rodzin.
[break]

Na pomoc rodakom

Na początku roku polski rząd zorganizował ewakuację Ukraińców, mających polskie korzenie. Z objętych wojną domową Donbasu i Ługańska do ośrodka Caritasu w Rybakach i rządowego ośrodka w Łańsku przyleciało w sumie ok. 180 osób. Wśród nich jest 50 dzieci. Ci z ewakuowanych, którzy nie mówili po polsku, pierwsze trzy miesiące poświęcili na naukę naszego języka.

- Do Bydgoszczy ma szansę trafić dziesięć osób z dwóch rodzin, w tym sześcioro dzieci - mówi Michał Sztybel, doradca prezydenta Bydgoszczy. - Wśród tych ostatnich najmłodszy chłopczyk ma dwa i pół roku, najstarsza dziewczyna to studentka medycyny.

Ratusz ma już pierwsze oferty pracy dla ewakuowanych. Otrzymują oni zezwolenia na pobyt stały na podstawie posiadanej Karty Polaka lub udokumentowanego polskiego pochodzenia.

- Związki naszego miasta z Ukrainą są dość silne - przypomina Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. - Duża grupa Ukraińców od dawna ma w naszym mieście swój dom. Myślę tu głównie o pochodzących z tego kraju studentach bydgoskich uczelni. Ponadto, od lat mamy intensywne kontakty z ukraińskim Krzemieńczukiem. Z oczywistych względów w ostatnim okresie nie możemy tej międzynarodowej współpracy podtrzymywać bezpośrednio. Ale jesteśmy w kontakcie z mieszkańcami Krzemieńczuka. Wierzymy, że sytuacja wróci do normalności. Na razie, naszym obowiązkiem jest pomoc Ukraińcom, szczególnie tym mającym polskie korzenie.

Nieodpłatne użyczenie

Na najbliższej sesji Rady Miasta, 28 kwietnia, prezydent zaproponuje radnym podjęcie specjalnej uchwały.

Projekt dotyczy wyrażenia zgody na nieodpłatne użyczenie na okres trzech lat dwóch odrębnych lokali mieszkalnych, stanowiących własność miasta, dwóm rodzinom obywateli Ukrainy narodowości polskiej.

- Aktualnie w banku ofert, prowadzonym przez MSW, zarejestrowane jest ponad sto ofert dla ewakuowanych z Donbasu - mówi Małgorzata Woźniak, rzeczniczka prasowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. - Około 20 propozycji, łączących pracę wraz z mieszkaniem, pochodzi od samorządów, w tym Orzysza, Białej Podlaskiej, Świdnicy, Wielunia i Sopotu.Wrocław i Wałbrzych zadeklarowały, że przyjmą po trzy rodziny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!