MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dwa wyjątkowe spacery po Ogrodzie Botanicznym w Bydgoszczy. Zobaczcie zdjęcia

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Goście z Bydgoszczy i okolic mogli w towarzystwie przewodnika przyjrzeć się z bliska chronionym dzikim storczykom, irysom, głogom i wielu innym znanym oraz mniej znanym roślinom. Zbiórka zaplanowana była o godzinie 11 przed wejściem od strony ulicy Konnej.
Goście z Bydgoszczy i okolic mogli w towarzystwie przewodnika przyjrzeć się z bliska chronionym dzikim storczykom, irysom, głogom i wielu innym znanym oraz mniej znanym roślinom. Zbiórka zaplanowana była o godzinie 11 przed wejściem od strony ulicy Konnej. Tomasz Czachorowski
W niedzielę (12 maja) punktualnie o godzinie 11 wystartowały dwa spacery po Ogrodzie Botanicznym w Myślęcinku. Jedni goście mogli wziąć udział w wędrówce w towarzystwie przewodnika. Druga grupa uczestniczyła w Bydgoskim Charytatywnym Spacerze z Chartami.

Goście z Bydgoszczy i okolic mogli w towarzystwie przewodnika przyjrzeć się z bliska chronionym dzikim storczykom, irysom, głogom i wielu innym znanym oraz mniej znanym roślinom. Zbiórka zaplanowana była o godzinie 11 przed wejściem od strony ulicy Konnej. Organizatorzy zaprosili wszystkich zainteresowanych, bez względu na wiek czy znajomość roślinności. O to, aby spacer miał walor nie tylko rekreacyjny, ale i edukacyjny zadbała przewodniczka Pola Szymczak – edukator i botanik. Udział w nim był bezpłatny.

– W związku z tym, że przyroda przyspieszyła trochę w tym roku, lilaki były wcześniej, konwalie już kwitną, a są kojarzone z majem, Chciałam pokazać odsłonę kolejnych kwiatów, które się u nas pojawiły – mówi „Expressowi Bydgoskiemu” Pola Szymczak z Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek”. Na spacerze można było dowiedzieć się więcej m.in. o dziko występującym, będącym pod ochroną, storczyku krwistym.

– Ludzie spacerują głównymi ścieżkami, a ja jako przewodnik znam „smaczki” i miejsca, gdzie ukrywają się np. rośliny chronione. Przybliżam im ich historię, opowiadam też np. o dzikich roślinach jadalnych. Tłumaczę, że bluszczyk kurdybanek nie jest chwastem, ale może służyć jako zioło lecznicze – wyjaśnia botanik.

Spacer z przewodnikiem po całym terenie zajmuje ok. 1,5 h. Ogród botaniczny zajmuje powierzchnię 60 ha. Jak dowiadujemy się ze strony LPKiW „Myślęcinek” aktualna liczba gatunków to 820, w tym 460 gatunków roślin dziko rosnących. Tworzenie ogrodu, którego koncepcję zagospodarowania przestrzennego opracował prof. Edward Bartman, rozpoczęło się w 1980 roku.

O tej samej godzinie, w tym samym miejscu, wystartował Bydgoski Charytatywny Spacer z Chartami, organizowany przez Stowarzyszenie Chartoterapia. To grupa opiekunów chartów – rasowych i nie tylko. Wiosenny spacer to okazja do poznania się bliżej z innymi charciarzami z Bydgoszczy i okolic. Rekreacja połączona jest z akcją charytatywną, bo podczas wydarzenia zbierane są pieniądze dla psów, które znajdują się pod opieką różnych organizacji pomagających chartom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera