Dom
Benzyna ekstrakcyjna - usuwamy trudne plamy i zabrudzenia

Benzyna ekstrakcyjna - usuwamy trudne plamy i zabrudzenia

Katarzyna Laszczak, Dragon Poland

Kurier Poranny

Aktualizacja:

Kurier Poranny

Plama z farby

Plamy z farb, klejów, olejów i smarów są trudne do usunięcia. Skutecznie na nie działa benzyna ekstrakcyjna. ©MIH83 (Pixabay.com)

W mieszkaniu, szczególnie po remoncie, mogą się zdarzyć trudne do usunięcia zabrudzenia z farb, lakierów, klejów. Na co dzień mamy natomiast do czynienia z trudnymi do usunięcia tłustymi zabrudzeniami.
Plama z farby

Plamy z farb, klejów, olejów i smarów są trudne do usunięcia. Skutecznie na nie działa benzyna ekstrakcyjna. ©MIH83 (Pixabay.com)

A w walce ze wspomnianymi plamami pomoże nam… benzyna ekstrakcyjna.

Usuwamy plamy z farb i lakierów


Po zakończonym remoncie i malowaniu, zanim zaczniemy się cieszyć odświeżonym mieszkaniem, musimy posprzątać. Szczególnie uciążliwe jest usuwanie plam z farb, lakierów, klejów. Jednak do wyczyszczenia różnych powierzchni wystarczy nam benzyna ekstrakcyjna, występują także pod nazwą rozpuszczalnika, czy rozcieńczalnika ekstrakcyjnego. Można ją kupić w większości marketów budowlanych, czy w sklepach z chemią budowlaną. Półlitrowa butelka kosztuje ok. 8-10 zł.
Do czego jeszcze przyda się benzyna ekstrakcyjna

Benzyna ekstrakcyjna jest także niezastąpiona przy usuwaniu bardzo tłustych zabrudzeń, np. plam z oleju, czy smarów. Skutecznie usuwa także wosk, a także – wszelkiego rodzaju etykietki i naklejki (wraz z klejem, który po nich pozostaje).
Można nią usuwać tłuste osady np. z okapów kuchennych, czy ogrodowego grilla.
Benzyna ekstrakcyjna przydaje się również podczas samych prac remontowych – może służyć jako rozcieńczalnik do niektórych farb, a także czyszczenia pędzli i innych narzędzi używanych podczas malowania. Z powodzeniem służy do odtłuszczania powierzchni przed malowaniem.

Jak stosować benzynę ekstrakcyjną


Benzyną ekstrakcyjną wystarczy nasączyć szmatkę i przecierać zabrudzoną powierzchnię, aż do jej oczyszczenia. Po zakończeniu pracy, powierzchnię wycieramy czystą, suchą szmatką. Żeby ochronić ręce, lepiej to robić w rękawiczkach. Benzyny ekstrakcyjnej nie rozpuszczamy wodą!

Benzyna ekstrakcyjna jest bezpieczna dla różnych powierzchni – metalu, plastiku, gumy, a także tkanin.Można nią czyścić podłogi, okna, meble, a także obicia i dywany. Jednak zanim zastosujemy ją na większej powierzchni, wypróbujmy ją na mniejszym fragmencie. Pozwoli nam to uniknąć niespodzianek.
Benzyna nie jest przeznaczona do bezpośredniego kontaktu z żywnością, jeśli więc czyścimy nią powierzchnie, które mają kontakt z jedzeniem – umyjmy je później.

Środki bezpieczeństwa przy stosowaniu benzyny ekstrakcyjnej


Benzyna ekstrakcyjna powstaje przy produkcji benzyny paliwowej. Jest jednak dodatkowo oczyszczana w procesie ekstrakcji. Stosując ją, trzeba zachować pewne środki ostrożności. Benzyna ekstrakcyjna (i jej opary) są bardzo łatwo palne, dlatego nie można używać jej w pobliżu ognia.

Ponadto jej opary, wdychane w dużych ilościach, mogą nam zaszkodzić i spowodować objawy zatrucia. Dlatego, kiedy coś czyścimy, musimy zadbać o dobrą wentylację – wystarczy otworzyć okno (pomieszczenie powinniśmy wietrzyć, aż zniknie charakterystyczny zapach benzyny). Uważajmy też na oczy.
Oczywiście należy ją przechowywać poza zasięgiem dzieci. Połknięcie benzyny jest groźne dla zdrowia.

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nie przegap

  Tylko w Orange ! Unia Europejska tanio jak w kraju

  Tylko w Orange ! Unia Europejska tanio jak w kraju

  Bydgoszcz - to samo miejsce dawniej i dziś [ZDJĘCIA]

  Bydgoszcz - to samo miejsce dawniej i dziś [ZDJĘCIA]

  Obalamy 10 mitów na temat grillowania [zdjęcia]

  Obalamy 10 mitów na temat grillowania [zdjęcia]

  Gry On Line - Zagraj Reklama