Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chętnych na treningi na boisku UKW nie brakuje, ale nie za takie pieniądze

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Nie zanosi się na razie na to, by strony doszły do porozumienia w sprawie (tańszego) udostępnienia boiska na potrzeby grup piłkarskich KP Polonia.
Nie zanosi się na razie na to, by strony doszły do porozumienia w sprawie (tańszego) udostępnienia boiska na potrzeby grup piłkarskich KP Polonia. Arkadiusz Wojtasiewicz
Co dalej ze sztucznym boiskiem UKW? Niedługo nie będzie można trenować na głównej murawie Polonii, a koszty wynajmu boiska sztucznego przekraczają możliwości rodziców dzieci uczęszczających do klubu.

Zobacz wideo: Rynek pracy odporny na pandemię

O zaporowych zdaniem rodziców stawkach za najem boiska UKW przy Sportowej (i rynkowych zdaniem UKW) pisaliśmy niedawno. Jakie są szanse na porozumienie w tej sprawie?

- Klub brał udział w negocjacjach z rektorem, zależało nam by Bydgoskie Centrum Sportu przejęło boisko. Do rozmów doszło już w grudniu zeszłego roku. Uczelnia od razu jasno deklarowała, że o odsprzedaży boiska nie ma mowy, ale w sprawie najmu udało się dogadać. Padła stawka 150 tysięcy złotych za rok najmu, koszty te wziąć miało na siebie BCS - przypomina Tomasz Kowalkowski, dyrektor KP Polonia. - Rektor upoważnił kanclerz do przygotowania umowy, ale ona stwierdziła, że za tak niskie pieniądze boiska nie odda. I temat upadł.

- W listopadzie 2020 roku prezydent zwrócił się do UKW z propozycją kupna bądź długoterminowej dzierżawy boiska uczelni przy ul. Sportowej na potrzeby szkolenia młodzieży trenującej w KP Polonia (oczywiście z zachowaniem możliwości realizacji zajęć dydaktycznych przez uczelnię) - potwierdza Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta miasta.

To Cię może też zainteresować

- Uniwersytet zaproponował Miastu podpisanie umowy wynajmu boiska. Na propozycję odpowiedziało BCS jako jednostka upoważniona przez Prezydenta do zawarcia umowy, określając swoje potrzeby oraz możliwości budżetowe. Umowa pomiędzy UKW a BCS funkcjonuje na uzgodnionych pomiędzy stronami zasadach - przypomina Tomasz Zieliński, rzecznik UKW.

Tyle, że wynegocjowanych godzin jest zbyt mało by "obsłużyć" wszystkich zainteresowanych. Po godzinach BCS trzeba płacić więcej.

Dostali za darmo, a teraz chcą pieniędzy?

Poloniści przypominają, że uniwersytet dostał boisko po BKS Polonia od miasta za darmo, a teraz każe mu płacić za korzystanie z niego spore pieniądze. Bo BCS wynajmuje dla szkółek Polonii boisko (w środy po południu) płacąc uczelni 100 złotych za godzinę. "Stówkę" płaca też klasy sportowe SP nr 31 korzystając z boiska do południa. Jednak zajęcia dla zawodników Polonii, które odbywają się przy światłach, po południu to już koszt 250 złotych (w tym 30 za światło).

- Wykorzystanie boiska piłkarskiego CEKFiS UKW jest duże. Korzystają z niego przede wszystkim studenci UKW zgodnie z planami zajęć, w dalszej kolejności młodzież i dzieci z Bydgoszczy i regionu. W minionym roku akademickim zajęcia dydaktyczne UKW na boisku nie odbywały się z powodów pandemii. Po raz kolejny pozwolę sobie zwrócić uwagę na fakt, że UKW realizuje w CEKFiS swoje cele statutowe, a więc prowadzenie studiów. Udostępnianie boiska innym podmiotom może odbywać się tylko jako działalność dodatkowa, przy przestrzeganiu dyscypliny finansów publicznych - mówi Tomasz Zieliński.

Przedstawiciele uczelni podkreślają, że trwałość sztucznej nawierzchni boiska piłkarskiego obliczona jest na około 10 lat. Dziś koszt wymiany nawierzchni to około milion zł. - Sześć lat już minęło, więc za kilka lat uczelnia stanie przed koniecznością sfinansowania remontu obiektu, który zapewne nie zamknie się nawet w okolicach wspomnianej kwoty. Zapewnienie budżetu dla tej inwestycji leży po stronie Uniwersytetu i jest jego troską - mówi rzecznik.

Problem Polonii to też problem KKP Bydgoszcz

Po naszym wcześniejszym materiale o boisku UKW swoje zdanie postanowił wyrazić w mediach społecznościowych Szymon Kowalik, prezes KKP.

- To co dzieje się z Polonią uderza również w szkolenie zawodniczek Sportis KKP Bydgoszcz. Dochodzi do tego, że juniorki grające w CLJ trenować muszą wieczorem na stadionie Chemika. Wracają po nocach do internatu gdzie musimy zapewnić im opiekę. Seniorki grające w ekstralidze mają trening na całym boisku tylko dwa razy w tygodniu. Czy widzieliście siatkarki Pałacu albo koszykarki Artego trenujące na połowie hali? Na stadionie przy Słowiańskiej na jednym boisku trenuje kilka zespołów Sportis KKP, kilka zespołów Polonii i kilka zespołów futbolu amerykańskiego Archers.

Ta wypowiedź z kolei każe przypomnieć problemy z internatem dla sportowców trenujących w Bydgoszczy.

Kiedy powstanie internat dla młodych sportowców?

- Sprawa bursy czy internatu dla młodych sportowców wraca co roku. Od zawsze było tak, że do Bydgoszczy trafiali najbardziej utalentowani sportowcy z mniejszych miejscowości. By dalej tak się działo i by mogli się rozwijać trzeba zapewnić im odpowiednie warunki w bursie. Wiadomo, że sportowcy - ze względu na tryb życia - potrzebują innych warunków niż inni uczniowie przebywający w internatach. Taki internat musiałby być czynny przez cały rok - zauważa radny Paweł Bokiej. - Jak się wydaje, co do konieczności powstania takiej instytucji wszyscy są zgodni, problem w tym, że nie wiadomo kiedy to nastąpi. Dlatego od dwóch lat jako klub radnych PiS zgłaszamy do budżetu miasta poprawki, które zakładają stworzenie takiego internatu - podkreśla radny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo