Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachorowania na raka w woj. kujawsko-pomorskim. Niepokojące statystyki

Małgorzata Pieczyńska
Dziś w Zakładzie Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii zaplanowano „Drzwi otwarte”.
Dziś w Zakładzie Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii zaplanowano „Drzwi otwarte”. Dariusz Bloch
W regionie liczba chorych na nowotwory złośliwe wciąż rośnie. Tylko w 2014 r. z tego powodu zmarło w województwie aż 5601 osób. Dziś, w Światowym Dniu Walki z Rakiem w Centrum Onkologii będzie szansa wykonać darmowe badania profilaktyczne.

Największe śmiertelne żniwo zbierają u nas rak płuc i oskrzeli. W 2014 r. zmarły na niego aż 1482 osoby, w tym 1006 mężczyzn i 476 kobiet. W porównaniu z 2013 r., to o 96 osób więcej.

- To bardzo podstępny nowotwór, bo późno daje objawy. Pacjent może mieć guza wielkości jabłka i nawet o tym nie wiedzieć - mówi profesor doktor hab. Janusz Kowalewski, dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy. - W wielu przypadkach, w chwili rozpoznania połowa pacjentów ma już przerzuty, a 30 proc. zmiany w węzłach chłonnych. Praktycznie zaledwie 15 proc. kwalifikuje się do operacji. Rentgen płuc nic tu nie da. Jedynie spiralna tomografia komputerowa mogłaby wychwycić wczesne zmiany.

Zachorowania na raka. Brakuje pieniędzy

Niestety, choć w Bydgoszczy mamy jeden z najlepszych ośrodków onkologicznych w kraju, to brakuje programu badań przesiewowych w kierunku raka płuc. - Opracowaliśmy dwa, jeden znich wspólnie z Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy. Złożyliśmy je w Urzędzie Marszałkowskim, ale ten czeka na uruchomienie środków z Ministerstwa Zdrowia - mówi prof. Janusz Kowalewski. - Tyle, że tu czasu nie ma, bo rak płuc zbiera coraz większe żniwo. Szacujemy, że koszt takich badań przesiewowych rocznie to wydatek 5-6 mln zł.

Zobacz również:

Dziś światowy dzień walki z rakiem. Liczba zachorowań na nowotwór w Polsce rośnie w zastraszającym tempie. Z roku na rok na oddziałach leczonych jest coraz więcej osób. Rośnie też liczba zgonów spowodowanych nowotworami. Na jakie nowotwory złośliwe najczęściej umierają Polacy?Ile osób umiera w ciągu roku? Na dalszych stronach niepokojące dane, które opublikował Główny Urząd Statystyczny.Zobacz również: Więcej o zdrowiu w Bydgoszczy (i nie tylko) na stronach Expressu

Ilu Polaków umiera rocznie na raka? Jakie są najczęstsze now...

A doktor Tomasz Mierzwa, kierownik Zakładu Profilaktykii Promocji Zdrowia Centrum Onkologii, podkreśla: - By uchronić się przed rakiem płuc, nie wolno palić. Jeszcze kilka lat temu to rak piersi był numerem jeden na liście zgonów wśród kobiet. Teraz wyprzedził go nowotwór płuc. W przypadku nowotworów piersi i szyjki macicy, statystyki się poprawiły właśnie dzięki programom profilaktycznym. Bo tylko wczesne wykrycie zmian pozwala na całkowite wyleczenie.

Nowotwory w Polsce. Smutne statystki

Jak wynika z ostatnich dostępnych danych Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy, w naszym województwie w 2014 r. na nowotwory zmarło 5768 osób, w tym na te złośliwe 5601. - To odpowiednio o 183 i 280 osób więcej niż rok wcześniej - zauważa Michał Cabański z Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy.- Wśród nowotworów złośliwych, oprócz raka płuc i oskrzeli, które są absolutnym numerem jeden na liście zgonów, najczęstsza przyczyną śmierci pacjentów w regionie, były nowotwory jelita grubego (454 osoby w tym 252 mężczyzn i 202 kobiety) i piersi (355 osób - 4 mężczyzn i 351 kobiet). Pod względem zgonów na nowotwory, województwo kujawsko-pomorskie uplasowało się na trzecim miejscu w kraju! Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Z okazji przypadającego dziś Światowego Dnia Walki z Rakiem, Centrum Onkologii organizuje w godz. 10-14 „Drzwi otwarte”. Odbędą się one w Zakładzie Profilaktyki i Promocji Zdrowia (budynek D).

Zobacz również:

Więcej o zdrowiu w Bydgoszczy (i nie tylko) na stronach Expressu

Eksperci czekają

Panie w wieku 50-69 lat, które w ostatnich dwóch latach nie badały się, będą mogły wykonać mammografię. Z kolei kobiety w wieku 25-59 lat skorzystają z badań cytologicznych (pod warunkiem, że nie kontrolowały się w ostatnich 3 latach). Stowarzyszenie Diabetyków w Świeciu zaprasza natomiast na pomiar poziomu glukozy w surowicy krwi i ciśnienia tętniczego krwi.

- Planujemy też warsztaty edukacyjne „Pierwsza wizyta u ginekologa” dla dziewcząt szkół ponadgimnazjalnych - mówi dr Tomasz Mierzwa. - Poprowadzi je doktor Józef Dziedzic. Będzie można, na przykład, nauczyć się samobadania piersi na fantomach. Zależy nam na wyrabianiu właściwych nawyków u nastolatek. Nie zabraknie też dermatoskopowej oceny znamion skórnych. Te badania cieszą się zawsze dużym zainteresowaniem. Mamy już zapisanych 50 chętnych.

W Centrum Onkologii pojawią się też przedstawiciele NFZ. Będzie można uzyskać dostęp do Zintegrowanego Informatora Pacjenta (ZIP). A na stanowisko Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej skorzystać z informacji na temat pomiaru tlenku węgla w wydychanym powietrzu, zwalczania palenia tytoniu i profilaktyki uzależnień.

Polub "Express" na Facebooku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!