Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W jeden dzień zmieniono nazwy bydgoskich kin

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Przedwojenny „Kristal” stał się „Pomorzaninem”
Przedwojenny „Kristal” stał się „Pomorzaninem” Dariusz Bloch
Kiedy zanotowano najniższe ciśnienie w Bydgoszczy? Jak władza zmieniła nazwy bydgoskich kin? Zobacz co ważnego i ciekawego wydarzyło się przed laty w naszym mieście.

26 lutego 1552 roku król Zygmunt August wycofał wcześniejszy sprzeciw wobec projektu odbudowy po pożarze klasztoru bernardynów, który miałby być otoczony wyższym murem niż pozostałości bydgoskiego zamku. Król polecił starostom Januszowi i Andrzejowi Kościeleckiemu wyznaczenie nowej wysokości murów.

26 lutego 1933 roku na Starym Rynku doszło do manifestacji z udziałem ok. 10 tys. bydgoszczan protestujących przeciwko oświadczeniu nowego kanclerza Niemiec, Adolfa Hitlera, o konieczności powrotu Pomorza do Niemiec.

26 lutego 1945 roku miał miejsce początek masowych aresztowań bydgoszczan przez Armię Czerwoną celem deportacji w głąb ZSRR. Tego dnia zatrzymywano w czasie godziny policyjnej mieszkańców m.in. w domach na ulicach Toruńskiej, Unii Lubelskiej, Warszawskiej, Unii Lubelskiej. Aresztowania trwały do końca marca. W sumie do łagrów w ZSRR wywieziono ponad 1600 mieszkańców Bydgoszczy, z których ponad 100 nie powróciło.

Zmienili nazwy bydgoskich kin

Tego samego dnia nowe władze miasta nadały nowe nazwy bydgoskim kinom: przedwojenny „Kristal” stał się „Pomorzaninem”, „Apollo” - „Polonią”, „Marysieńka” – „Wolnością”, a „Kapitol” przy ul. Marcinkowskiego – „Ojczyzną”.

Zobacz również:

3 stycznia 2008 roku, po 39 latach funkcjonowania, definitywnie zamknięty został budynek „Kaskady” na rogu Starego Rynku i ul. Mostowej. Budynek zakupił znany bydgoski cukiernik Adam Sowa, który po jego rozbiórce zabudował to miejsce w inny sposób, m.in. odtwarzając dawną ulicę Jatki.

Tak zmieniło się miejsce po bydgoskiej Kaskadzie [zdjęcia]

26 lutego 1949 roku Miejska Rada Narodowa w Bydgoszczy wydała „w trosce o zdrowie obywateli i w ramach wzmożonej walki z alkoholizmem” zakaz sprzedaży napojów alkoholowych w lokalach gastronomicznych we wszystkie piątki od rana aż do godz. 15 w soboty.

26 lutego 1967 roku podczas pokazu mody na sezon wiosenno-letni wystąpiła w kawiarni „Savoy” pierwszy raz w Bydgoszczy piosenkarka Urszula Wrzeszcz znana później pod nazwiskiem Dudziak.

26 lutego 1973 roku rozpoczęła się akcja przestawiania urządzeń z gazu miejskiego na gaz ziemny na osiedlu Leśnym, ostatnim już w Bydgoszczy korzystającym ze „starego” gazu, wytwarzanego w gazowni miejskiej poprzez spalanie węgla.

26 lutego 1975 roku do Bydgoszczy na konferencję sprawozdawczo-wyborczą PZPR przyjechał ówczesny minister obrony narodowej, gen. armii Wojciech Jaruzelski.

26 lutego 1979 roku w Kinoteatrze wystąpił dwukrotnie z koncertem słynny w całej Europie węgierski zespół rockowy „Omega”.

26 lutego 1985 roku po przekazaniu w 1984 roku przez parafię farną cmentarza przy ul. Grunwaldzkiej pod zarząd administracyjnych władz miasta i wpisaniu go do rejestru zabytków, został on zamknięty dla nowych pochówków.

26 lutego 1989 roku zanotowano najniższą wartość ciśnienia atmosferycznego w powojennej historii Bydgoszczy, które spadło tego dnia do 968 hPa.

Zobacz również:

Stare zdjęcia Bydgoszczy. Popatrzcie, jak się zmienia nasze miasto. To samo miejsce, dwie różne fotografie, które dzieli wiele dekad.

Bydgoszcz na starych fotografiach. To samo miejsce dawniej i...

Polub "Express" na Facebooku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!