Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dary dla Stalina prosto z Bydgoszczy, czyli co wydarzyło się w naszym mieście przed laty

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Narodowe Archiwum Cyfrowe/nac.gov.pl
11 grudnia w Bydgoszczy. Kalendarium "Expressu".

11 grudnia 1921 roku miały miejsce pierwsze wybory po odzyskaniu niepodległości do Rady Miejskiej Bydgoszczy. Frekwencja wyniosła 63 proc., najwięcej mandatów, bo 29 z 60 uzyskał Polski Komitet Wyborczy reprezentujący prawicę: chadecję i endecję. W radzie zasiadło 48 Polaków, 11 Niemców i jedna Żydówka. Przewodniczącym został Tadeusz Janicki.

11 grudnia 1926 roku miało miejsce uruchomienie pierwszej w Bydgoszczy automatycznej publicznej rozmównicy telefonicznej w domu przy ul. Kujawskiej 27 w mieszkaniu Władysława Węglarskiego. Rozmowa miejscowa kosztowała 15 groszy, które trzeba było uiścić z góry i których nie zwracano w przypadku nieuzyskania połączenia. Rozmowy międzymiastowe były zapowiadane w późniejszym terminie.

11 grudnia 1937 roku nastąpił początek akcji „Bydgoszcz bez Żydów”, w której wzięło udział ok. 50 pikieciarzy, członków i sympatyków Stronnictwa Narodowego. Akcja polegała na powstrzymywaniu potencjalnych klientów sklepów żydowskich, zwłaszcza przy ul. Długiej i kierowaniu ich do placówek polskich. Potrwała do 19 grudnia i przyniosła poważne straty sklepikarzom żydowskim.

Retro: Zagadka śmierci księgowego

11 grudnia 1949 roku rekordowym zainteresowaniem pracowników bydgoskich zakładów oraz młodzieży szkolnej cieszyła się wystawa darów dla Generalissimusa Stalina przekazanych przez bydgoskie urzędy, instytucje, zakłady pracy, szkoły i osoby prywatne na 70. urodziny przywódcy ZSRR. Następnego dnia dary udały się drogą kolejową do Moskwy.

11 grudnia 1955 roku miało miejsce otwarcie nowo zbudowanego Domu Rzemiosła przy ul. Piotrowskiego. Placówka ta była przez długie lata siedzibą Izby Rzemieślniczej, cechów i innych organizacji branżowych. Otwarcia dokonał prezes miejscowej izby, poseł na Sejm PRL, Paweł Nahajowski.

11 grudnia 1964 roku w Filharmonii Pomorskiej wystąpili popularni piosenkarze Rena Rolska i Tadeusz Woźniakowski, którym akompaniował zespół pod dyrekcją Henryka Debicha.

11 grudnia 1967 roku w ramach handlowego eksperymentu Bydgoskie Zakłady Mięsne po raz pierwszy uruchomiły sprzedaż wędlin plasterkowanych i pakowanych w próżniowe woreczki foliowe, dzięki czemu zachowywały świeżość przez dwa tygodnie. W asortymencie znalazło się 10 gatunków wędlin o wadze 10, 15 i 25 dkg, a plasterki miały grubość od 0,8 do 2,5 mm.

11 grudnia 1969 roku na 15-lecie radiowo-telewizyjnej „Zgaduj-Zgaduli” w sali „Astorii” wystąpiła plejada gwiazd polskiej sceny muzycznej: zespoły Czerwone Gitary, ABC z Haliną Frąckowiak i Wojciechem Gąssowskim oraz Joanna Rawik.

11 grudnia 1971 roku w kinoteatrze przy ul. Dwernickiego dwukrotnie wystąpiła z recitalem Anna German. Była to trzecia wizyta tej piosenkarki w Bydgoszczy.

11 grudnia 1982 roku w klubie „Jupiter” przy ówczesnej ul. Czerwonej Armii odbył się premierowy pokaz dokumentalnego filmu Danuty Halladin - „Rynek” osnutego wokół wydarzeń z pierwszych dni września 1939 roku.

11 grudnia 1991 roku kontrakt na starty w bydgoskiej Polonii w roku 1992 podpisał znakomity żużlowiec amerykański o ukraińskich korzeniach, Sam Ermolenko. W Bydgoszczy startował przez 3 sezony, a w 1993 roku został indywidualnym mistrzem świata.

11 grudnia 1998 roku Bydgoski Sąd Okręgowy skazał na karę trzech i pół roku pozbawienia wolności Tomasza W. oskarżonego o znęcanie się nad własną żoną Ewą ze szczególnym okrucieństwem (m.in. kaleczył jej usta nożyczkami, podpalał ciało, łamał kończyny).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!