Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
1 z 30
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Żaden z niego starzec z brzuchem, tylko pełen uroku i wigoru...
fot. Filip Kowalkowski

Tajemnice Windsoru wyśpiewają nad Brdą! W Operze Nova premiera „Falstaffa” G. Verdiego

Tajemnice Windsoru wyśpiewają nad Brdą

Żaden z niego starzec z brzuchem, tylko pełen uroku i wigoru mężczyzna, który garściami czerpie z życia. Zjawia się w Windsorze i... snuje intrygę z szekspirowskimi kumoszkami - taki jest „Falstaff” Verdiego w reżyserii Macieja Prusa, w 61-letniej historii Opery Nova dziś wystawiany po raz pierwszy!

- To opera, która jednocześnie nią nie jest. Propozycja fantastycznego teatru. Majstersztyk kompozytorski, opowiadający o ludzkich namiętnościach - mówi Maciej Prus, reżyser historycznej premiery w Operze Nova.

Bydgoscy melomani, którzy znają twórczość Giuseppe Verdiego z dzieł jak „Nabucco” czy „Rigoletto”, na spektaklach premierowych „Falstaffa”, które w Operze Nova dziś i jutro, mogą być mocno zaskoczeni.

- To niezwykle nowoczesna partytura. Nie czuć, że napisał ją dojrzały, niemal 80-letni kompozytor. Wręcz przeciwnie, to młode, energetyczne dzieło, które jest bardzo współczesne w tym, co słyszymy i przez to sprawia dużo trudności wykonawcom. Być może to główny powód, dla którego „Falstaff” Verdiego nie jest grany często. Teraz w młodzieńczym, energetycznym kontekście odczytuje „Falstaffa” Maciej Prus - reżyser, będący w tym samym wieku co wówczas Verdi - zauważa Piotr Wajrak, który na spektaklach poprowadzi orkiestrę Opery Nova.

Maciej Prus, legenda teatralnej reżyserii, z powodzeniem wystawiał dzieła Szekspira (inscenizował m.in. „Ryszarda III”, „Juliusza Cezara”, „Króla Leara”) na scenach teatrów dramatycznych. - To było marzenie życia, by doświadczenia teatralne przenieść na operę - przyznaje Maciej Prus, dla którego Falstaff to nie starzec z brzuchem, a mężczyzna w sile wieku.

Komedię liryczną „Falstaff” Verdi skomponował do libretta Arriga Boito (pół Polaka!), opartego na motywach dwóch utworów Szekspira - „Wesołych kumoszek z Windsoru” i „Henryka IV”. Jak jednak podkreślają realizatorzy bydgoskiej inscenizacji, ten utwór wymyka się z tradycyjnych ram opery.

- W „Falstaffie” muzyka nieskrępowanie, bez żadnych pauz, stale towarzyszy akcji, jest obecna w obrazie. W tym samym czasie pojawia się wiele planów, wątków, pięknych duetów i scen zbiorowych, będących jednocześnie solistycznymi (oktet: 4 panie, 4 panów - i każdy śpiewa oddzielnie!). To wymaga od orkiestry, jak i od śpiewaków znakomitej dyspozycji technicznej i gotowości do nieustannej gry. Nie mamy ani chwili wytchnienia! - mówi Piotr Wajrak i dodaje, że dzieło piekielnie trudne dla realizatorów, jest niezwykle klarowne i przyjemne w odbiorze.


Na afiszu Opery Nova
PREMIERA 21.10. godz. 19 i 22.10. godz. 18 - „Falstaff” G. Verdiego w reż. Macieja Prusa. Opera Nova w swej 61-letniej historii to dzieło wystawia pierwszy raz. W powojennej Polsce było tylko 8 inscenizacji opery, która jest ostatnim dziełem Verdiego.

Sprzedawane są już tylko wejściówki (miejsca stojące) na premiery (21. i 22. X) i trzecie przedstawienie (24. X).

Kolejną premierą „szekspirowską” w tym sezonie Opery Nova będzie na otwarcie 25. BFO (21.04. 2018 r.) balet „Romeo i Julia” Prokofiewa w reż. Paula Chalmera.

Zobacz również

Te babeczki i faceci mają moc! Pokazali to w Chojnicach

Te babeczki i faceci mają moc! Pokazali to w Chojnicach

Wielkanocne atrakcje w Przedszkolu Samorządowym w Sędziszowie [ZDJĘCIA]

Wielkanocne atrakcje w Przedszkolu Samorządowym w Sędziszowie [ZDJĘCIA]

Polecamy

Wilfredo Leon zagra w Polsce. Sensacyjne wieści!

GORĄCY TEMAT
Wilfredo Leon zagra w Polsce. Sensacyjne wieści!

Tenisistka nie zamierza zmieniać planów. ''Chodzi o coś więcej niż tylko tenis''

Tenisistka nie zamierza zmieniać planów. ''Chodzi o coś więcej niż tylko tenis''

Bartłomiej Marszałek po raz pierwszy w Wietnamie. Szansa na kolejny dobry wynik

Bartłomiej Marszałek po raz pierwszy w Wietnamie. Szansa na kolejny dobry wynik