Sieci handlowe kuszą pracowników podwyżką pensji

Sieci handlowe kuszą pracowników podwyżką pensji

Małgorzata Pieczyńska

Aktualizacja:

Express Bydgoski

W tym miesiącu pracownicy zatrudnieni w Biedronce mogą liczyć na, drugą w tym roku, podwyżkę płac

W tym miesiącu pracownicy zatrudnieni w Biedronce mogą liczyć na, drugą w tym roku, podwyżkę płac ©Tomasz Czachorowski

Niskie zarobki zniechęcają pracowników do zatrudniania się w sieciach handlowych. By ich zachęcić lub zatrzymać, pracodawcy dają podwyżki. W Biedronce w październiku pensje wzrosną o 150-300 złotych brutto, ale to i tak kropla w morzu potrzeb.
W tym miesiącu pracownicy zatrudnieni w Biedronce mogą liczyć na, drugą w tym roku, podwyżkę płac

W tym miesiącu pracownicy zatrudnieni w Biedronce mogą liczyć na, drugą w tym roku, podwyżkę płac ©Tomasz Czachorowski

Przez długi czas kasjerom i sprzedawcom wielu sieci handlowych płacono najniższą krajową. Dziś to już nie wystarczy.

- Na naszym przykładzie widać, że rynek pracy nie jest już rynkiem pracodawcy, lecz pracownika - zauważa Piotr Adamczak, przewodniczący NSZZ Solidarność w Biedronce. - Sieciom brakuje pracowników, podbierają ich sobie nawzajem. Październikowa, druga w tym roku, podwyżka płac to sukces wszystkich organizacji związkowych działających w Jeronimo Martins Polska S.A. Jednak wiosną przystąpimy do kolejnych negocjacji.

W zależności od stażu


Pensja kasjera-sprzedawcy z 3-letnim stażem pracy w JMP w kwietniu br. wzrosła z 2200 zł brutto do 2450 zł brutto. Wówczas firma zdradziła, że w 2016 r. zainwestuje w wynagrodzenia pracowników dodatkowo ponad 80 mln zł. Podwyżka październikowa oznacza, że - w zależności od stażu pracy - pracownicy Biedronek dostaną od 150 do 300 zł brutto.

Pracodawcy oczekują od pracowników coraz większej wydajności, ale bez podwyżek płac nie da się tego osiągnąć.
- Jan Dopierała


Jeronimo Martins Polska jest obecnie największym prywatnym pracodawcą w kraju. Zatrudnia ponad 55 tysięcy osób w oparciu o umowę o pracę. Co ciekawe, to niejedyna sieć handlowa, która daje w tym roku podwyżki.

Jedną z pierwszych podnoszących w tym roku płace była sieć Tesco. Po podwyżce pracownik z minimum rocznym stażem zarabia na pełnym etacie przynajmniej 2295 zł brutto. Sieć Lidl natomiast, jak poinformowała, podniosła płace do poziomu przewyższającego „biedronkowe” w kwietniu.

Zdaniem bydgoszczanina Jana Dopierały, sekretarza Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ Solidarność, w sieciach handlowych rotacja pracowników jest bardzo duża.

- Zbyt niskie zarobki sprawiają, że doświadczeni pracownicy odchodzą, a młodzi popracują dwa, trzy dni i rezygnują, bo wychodzą z założenia, że to im się nie opłaca - twierdzi Jan Dopierała. - Niestety, pracownicy handlu wciąż są nieodpowiednio opłacani, na przykład kasjerka na pełnym etacie w Auchan otrzymuje 2050 zł brutto. Do tego są premie - jakieś 50-60 zł brutto miesięcznie. Warto jednak przypomnieć, że większość kasjerek pracuje w niepełnym wymiarze godzin. Na dodatek w Auchan nie bierze się pod uwagę stażu pracy. Osoba np. pracująca na hali, z 20-letnim stażem, otrzymuje 1900 zł brutto plus premię około 100 zł. Różnica w podstawie wynagrodzenia w porównaniu z kimś nowo przyjętym do pracy wynosi zaledwie 50 zł.

Brakuje pracowników


Ze statystyk GUS wynika, że w handlu brakuje 9 procent pracowników. - Pracodawcy w sieciach handlowych oczekują od pracowników coraz większej wydajności, ale bez podwyżek płac nie da się tego osiągnąć - twierdzi Jan Dopierała. - Widać też, że z chwilą wprowadzenia rządowego programu „Rodzina 500 plus” wiele kobiet nie jest już zdeterminowanych podejmować pracę za najniższą krajową. Choć z drugiej strony, obserwujemy wzrost obrotów, co widać po zakupach.

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej
Tędy lepiej nie chodzić po zmroku w Bydgoszczy [zdjęcia]

Tędy lepiej nie chodzić po zmroku w Bydgoszczy [zdjęcia]

Tak parkują

Tak parkują "mistrzowie" z Bydgoszczy [zdjęcia]

Sprzątaczka, spawacz...Tyle zarabiamy Bydgoszczy i okolicach [STAWKI]

Sprzątaczka, spawacz...Tyle zarabiamy Bydgoszczy i okolicach [STAWKI]