Rozmowa z Leszkiem Walczakiem, przewodniczącym Zarządu...

Rozmowa z Leszkiem Walczakiem, przewodniczącym Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”

Hanna Walenczykowska

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Leszek Walczak

Leszek Walczak ©Dariusz Bloch

- Rozliczymy radnych. Pokażemy, jak kto głosował w sprawach ważnych dla miasta, na przykład w sprawie prywatyzacji KPEC, darmowych przejazdów środkami komunikacji miejskiej - zapowiada przewodniczący.
Leszek Walczak

Leszek Walczak ©Dariusz Bloch

Na ostatnim Walnym Zebraniu Delegatów NSZZ „Solidarność” podjęto uchwały, które są sprzeczne z polityką miasta. Czyżby związek źle oceniał obecne władze?
Oczywiście. Miasto się nie rozwija. Myśleliśmy, że kadencja prezydenta Rafała Bruskiego będzie związana przede wszystkim z rozwojem gospodarczym i inwestycjami. Ale tak nie jest. Poza tym, zarządzanie spółkami też nie jest właściwe i zgodne z tym, co pan prezydent obiecał. Na przykład, miał wycofać się ze sprzedaży KPEC oraz projektu podziału MZK.
[break]

Rozliczycie Państwo radnych miasta?
Tak. Podobnie jak prowadziliśmy kampanię „Sprawdzam polityka”. Pokażemy, jak kto głosował w sprawach ważnych dla miasta, na przykład w sprawie prywatyzacji KPEC, darmowych przejazdów środkami komunikacji miejskiej lub Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Okaże się, czy radni działali na szkodę mieszkańców, czy nie.

Kiedy?
W lipcu uruchomimy specjalną stronę internetową.

Cztery lata temu podczas samorządowej kampanii wyborczej regionalna „Solidarność” najpierw wspierała PJN, potem PiS. Jak będzie tym razem?
Nie było żadnej koalicji. Z PJN podpisaliśmy porozumienie w sprawie wsparcia ludzi biednych, wykluczonych. Niestety, PJN się nie sprawdziło. Zostaliśmy sami i sami, także bez pomocy PiS, musieliśmy sobie z tym poradzić. Mamy więc negatywne doświadczenia. Nasze zaufanie do partii politycznych jest bardzo ograniczone.

Kogo poprzecie?
Z ugrupowań politycznych - nikogo. Politycy już byli. My, walczymy o społeczeństwo obywatelskie, w którym obywatele będą mogli wpływać na swój los. Do tej pory wszystkie inicjatywy obywatelskie przez polityków były niszczone. Zebraliśmy pod projektem referendum emerytalnego prawie trzy miliony podpisów - zostały wyrzucone do kosza. Osiemset tysięcy podpisów w sprawie płacy minimalnej, tak samo...

Na kogo „Solidarność” postawi?
Będziemy popierać wszystkich tych, którzy będą realizować inicjatywy obywatelskie.

Członkowie związku znajdą się na ich listach wyborczych?
Tak, na listach komitetów niepolitycznych.

Tych, które już funkcjonują?
Myślę, że pojawią się jeszcze inne osoby, które utworzą własne komitety. Nie tylko obywatelskie, także pracodawców.

A komitet byłego prezydenta Konstantego Dombrowicza?
Takiej decyzji jeszcze nie ma. Przypominam, że i pan prezydent Dombrowicz paru rzeczy nie zrobił. Słynna prywatyzacja KPEC ciągnie się od jego kadencji. Pewne jest to, że związek aktywnie włączy się w najbliższą kampanię wyborczą i zacznie walczyć o podmiotowość pracownika.

Ponieważ...
Wielu pracodawców zarządza strachem. Są przekonani o tym, że mają władzę absolutną i dlatego uznają, że lepiej jest dla nich wtedy, kiedy pracownicy się boją. Na szczęście, w naszym województwie takich pracodawców jest niewielu.

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

bydgoszczak (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Klerykalne Solidaruchy rządzą tym krajem od 1989 jako rózne poczwarki- ostatnio jako larwa o nazwie PO. Czas ich wszyskich wypędzić do Watykanu na czele z Walęsą czyli Agentem Bolkiem SB, oraz...rozwiń całość

Klerykalne Solidaruchy rządzą tym krajem od 1989 jako rózne poczwarki- ostatnio jako larwa o nazwie PO. Czas ich wszyskich wypędzić do Watykanu na czele z Walęsą czyli Agentem Bolkiem SB, oraz wariatem Kaczynskim i oszustem Tuskiem- niech zyje SLD! Niech zyje PSL! Niech zyje sojusz partii robotniczo- chlopskich która pochłonie te klasę zlodziejskich kapitalistów i amerykanskich imperialistów ktorzy niszcza nas od 1989 i zrobili z tego kraju kolonie Europy i rezerwuar taniej, niewolniczej siły roboczej dla ich wielkopańskich fabryk i innych firm. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wyborca z Bydgoszczy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

jak mają iść z Dombrowiczem to niech lepiej odpuszcza sobie te wybory bo większej hipokryzji nie słyszałem. Dombrowicz bodajże trzy razy próbował przepchać prywatyzację KPEC wbrew zwiazkom a teraz...rozwiń całość

jak mają iść z Dombrowiczem to niech lepiej odpuszcza sobie te wybory bo większej hipokryzji nie słyszałem. Dombrowicz bodajże trzy razy próbował przepchać prywatyzację KPEC wbrew zwiazkom a teraz te związki razem z nim w wyborach?! Żenada !!! zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zintegrowany (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Prezydent Bydbruski kontynuuje politykę Dombrowicza.
Wpycha miasto pod skrzydła sąsiada.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Nie przegap

Podaruj na Dzień Mamy e-prenumeratę Expressu Bydgoskiego!

Podaruj na Dzień Mamy e-prenumeratę Expressu Bydgoskiego!

Dar Młodzieży wypłynął w rejs dookoła świata

Dar Młodzieży wypłynął w rejs dookoła świata

Mundial w 4K dla klientów Orange

Mundial w 4K dla klientów Orange

Sprzątaczka, spawacz...Tyle zarabiamy Bydgoszczy i okolicach [STAWKI]

Sprzątaczka, spawacz...Tyle zarabiamy Bydgoszczy i okolicach [STAWKI]