Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podziemne pojemniki na śmieci. Czy ten pomysł przejdzie w Bydgoszczy?

Wojciech Mąka
Podziemne kontenery na odpady rozwiązałyby problem takich widoków na bydgoskim Starym Mieście
Podziemne kontenery na odpady rozwiązałyby problem takich widoków na bydgoskim Starym Mieście Tomasz Czachorowski
Coraz więcej polskich miast wprowadza podziemne pojemniki na śmieci, bo są czystsze i nie zawadzają. W Bydgoszczy myślenie o tym idzie dość opornie, bo ratusz widzi więcej przeszkód niż korzyści.

To już nie jest nowość - kilka polskich miast poszło po rozum do głowy i zawalone odpadami i śmierdzące pojemniki na odpady segregowane schowało... pod ziemię. Rozwiązanie takie wprowadzane jest we Wrocławiu, Gdańsku, chcą tego też władze Opola. Takie podziemne kontenery działają od 2014 r. w Toruniu.

Podziemne kontenery mają uzasadnienie w zabytkowych częściach miast albo tam, gdzie na zwykłe kubły nie ma miejsca. Podziemne kubły nie śmierdzą, a odpadki nie są rozwlekane przez ptaki i gryzonie.

Ich obsługa jest prosta - mieszkańcy upoważnieni do korzystania z nich dostają karty chipowe, które służą do otwierania wsypów. Kiedy pojemnik jest pełen, specjalny samochód wydobywa spod ziemi cały kontener i wstawia pusty. Także stopień zapełnienia kontenera jest sprawdzany elektronicznie.

Jak pies do jeża

- O takie kontenery prosi się Stary Rynek, Stare Miasto, Cieszkowskiego i inne ulice, wąskie, ale ważne z estetycznego punktu widzenia - mówi Janusz Kwociński, mieszkaniec Śródmieścia.

W sąsiednim Toruniu pojemniki są przeznaczone także na odpady segregowane. Pierwsze pojawiły się na Rynku Nowomiejskim i na ulicy Podmurnej. Kolejne lokalizacje to ul. Kopernika, Małe Garbary i Wielkie Garbary. Kosztowały ponad 556 tys. zł. Karty umożliwiające otwieranie pojemników wydano 700 rodzinom.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Jakie kary grożą za palenie śmieci (nie tylko w kominku)

Bydgoszcz do pomysłu, zapowiadanego już przy wprowadzaniu nowych przepisów o gospodarce odpadami, podchodzi jak pies do jeża, mimo że w mieście nie brakuje zarządców nieruchomości, którzy zaczynają wywierać nacisk na ratusz. - Mając na uwadze względy estetyczne i problemy właścicieli nieruchomości, których posesje nie mają miejsc na ustawienie odpowiednich pojemników do gromadzenia odpadów komunalnych, uważamy za warte rozważenia wszelkie inicjatywy zmierzające do zamontowania pojemników podziemnych lub półpodziemnych - podkreśla Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. Tyle że z tej deklaracji nic nie wynika, a Urząd Miasta na razie widzi więcej trudności niż zalet podziemnego składowania odpadów. Urzędnicy podkreślają oficjalnie, że tego typu inwestycje są bardzo kosztowne - w Toruniu jedna tylko lokalizacja kosztowała miejską spółkę MPO około 180 tys. zł.

Bo trzeba konsultować

W dodatku decyzje... wymagają konsultacji i uzgodnień, np. z ZDMiKP, konserwatorem zabytków, plastykiem, Radą ds. Estetyki - to w zależności od tego, czy pojemniki miałyby być na Starym Mieście czy w Śródmieściu.
- Istotnym elementem przedsięwzięcia jest także ustalenie lokalizacji tego typu pojemników - nie wszędzie jest to możliwe ze względów technicznych, czyli zależnych od infrastruktury podziemnej, rurociągów gazowych, światłowodów, przyłączy kanalizacji, prądu... - przypomina Marta Stachowiak.

- Nie wykluczamy takiego rozwiązania, jednak musimy mieć świadomość ograniczeń wynikających z uwarunkowań technicznych i specyfiki przestrzeni staromiejskiej - dodaje rzeczniczka.

Właściciel odpowiada

Na końcu listy trudności, które widzą bydgoscy urzędnicy, jest to, co zwykle - wzrost opłat za odbiór śmieci. - Miasto ma obowiązek wyposażyć poszczególne nieruchomości w pojemniki na odpady komunalne, natomiast to właściciela lub zarządcę nieruchomości czyni odpowiedzialnym za miejsce na ich ustawienie - mówi rzeczniczka prezydenta.
W Bydgoszczy oznaczałoby to więc, że właściciel domu, który chce mieć podziemne kontenery... sam musiałby płacić za ich instalowanie!

Pozachemowskie składowisko „Zielona” w Bydgoszczy wciąż truje

To kiepski opał jest główną przyczyną smogu

Polub "Express" na Facebooku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!