Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogłoszono przetarg na przebudowę ulicy Cieszkowskiego w Bydgoszczy

Małgorzata Pieczyńska
Rewitalizacja ul. Cieszkowskiego  zakłada - zgodnie z postulatami - odtworzenie jej historycznego charakteru
Rewitalizacja ul. Cieszkowskiego zakłada - zgodnie z postulatami - odtworzenie jej historycznego charakteru Wizualizacja: UM Bydgoszczy
Drogowcy ogłosili przetarg na przebudowę ulicy Cieszkowskiego. Prace mają się rozpocząć na przełomie lipca i sierpnia. Czekamy na ich efekty!

Cieszkowskiego to wyjątkowe miejsce w centrum Bydgoszczy. Większość kamienic znajdujących się tutaj jest zabytkowa. A mieszkańcy od wielu lat zabiegali o jej remont.

Umiarkowany optymizm

- Chodniki są tu w katastrofalnym stanie. Jak popada, to spod płytek tryska woda - mówi Grzegorz Kaczmarek, prezes Stowarzyszenia Mieszkańców Ulicy Augusta Cieszkowskiego. - Cieszymy się, że po dwóch latach konsultacji z ratuszem, Miejską Pracownią Urbanistyczną i drogowcami w końcu ulica odzyska swój blask. Choć tak naprawdę, dopóki nie zostanie wbita pierwsza łopata, to nie uwierzymy. Zachowujemy umiarkowany optymizm. Niestety, nie wszystkie nasze postulaty zostaną zrealizowane. Zabiegaliśmy, by nasza ulica była spacerowa, chcieliśmy też zlikwidować krawężniki, ale tak się nie stanie, bo autobusy po remoncie nadal będą nią jeździły. Zależało nam, by pojawiło się tu więcej zieleni. Jednak usłyszeliśmy, że zieleń niszczy kable i rury. Może przy wsparciu miejskiego konserwatora zabytków i plastyka miejskiego uda się chociaż ustawić tu donice z roślinami.

Zobacz również:

3 stycznia 2008 roku, po 39 latach funkcjonowania, definitywnie zamknięty został budynek „Kaskady” na rogu Starego Rynku i ul. Mostowej. Budynek zakupił znany bydgoski cukiernik Adam Sowa, który po jego rozbiórce zabudował to miejsce w inny sposób, m.in. odtwarzając dawną ulicę Jatki.

Tak zmieniło się miejsce po bydgoskiej Kaskadzie [zdjęcia]

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski podkreśla jednak: - Przygotowanie tego zadania do realizacji poprzedziło wiele analiz i dyskusji. Najlepsze rozwiązania powstają zawsze w toku współpracy miasta z mieszkańcami, choć czasem wymaga to kompromisu.

Historyczny charakter

Drogowcy ogłosili już przetarg na przebudowę. - Termin składania ofert upływa 17 maja o godz. 9.30. Tego samego dnia zostaną one otwarte - mówi Krzysztof Kosiedowski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. - O zwycięstwie zdecyduje cena, gwarancja i termin wykonania zamówienia. Teren budowy zamierzamy przekazać wykonawcy na przełomie czerwca i lipca. Prace powinny potrwać od 3 do 4 miesięcy. Na czas remontu ruch poprowadzony zostanie ul. Pomorską, Śniadeckich do Gdańskiej, bez zmian na ul. Świętojańskiej. Gdy prace dobiegną końca, autobusy i samochody, wrócą na Cieszkowskiego. Do czasu przedłużenia ul. Mazowieckiej, organizacja ruchu na Cieszkowskiego pozostanie bez zmian. Pojazdy będą mogły się poruszać od Pomorskiej do Gdańskiej

Express Bydgoski w kapsule czasu na wieży budynku UTP w Bydgoszczy

Czytaj na następnej stronie >>

Rewitalizacja ulicy zakłada odtworzenie jej historycznego charakteru. Materiały wykończeniowe będą nawiązywały do stylistyki z początku XX wieku. Chodniki zostaną wykonane z płyt kamiennych, otoczonych opaskami z szarego granitu lub bazaltu. Jezdnia natomiast zostanie wykonana z czerwonej kostki kamiennej. Całość ozdobi stylowe oświetlenie, na którym podwieszone mają być kwietniki.

Jak z parkowaniem?

Już wiadomo, że na ulicy Cieszkowskiego będzie mniej miejsc do parkowania.

- Zgodnie z postulatami mieszkańców, po rewitalizacji powstanie około 25 miejsc do parkowania tylko po południowej stronie ulicy - mówi Krzysztof Kosiedowski. - Po stronie północnej, nasłonecznionej, będzie chodnik o szerokości czterech metrów. Tu nie będzie możliwości parkowania.

Szacunkowy koszt remontu wyniesie około 3 mln złotych. Inwestycja będzie finansowana ze środków miasta. Jak informuje ratusz, rozpoczęcie prac na ul. Cieszkowskiego jest możliwe w tym roku, między innymi, dzięki skutecznemu pozyskiwaniu funduszy europejskich i stabilnej sytuacji finansowej miasta. Przypomnijmy, że z początkiem roku Bydgoszcz otrzymała 113 mln złotych unijnego dofinansowania na rozbudowę ulicy Grunwaldzkiej, co pozwoliło uruchomić szereg innych dodatkowych zadań ze środków miasta.

Zobacz również:

Tak bydgoski Dworzec Główny zmieniał się na przestrzeni lat. Oto kilka fotografii z dawniejszych i nie tak odległych czasów.

Bydgoszcz Główna - dawniej i dziś [zobacz zdjęcia]

Polub "Express" na Facebooku

Latamy nad Szwederowem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!