Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odpady wielkogabarytowe na ul. Gdańskiej. Co grozi za zbyt wczesne wystawienie śmieci?

Justyna Tota
Wtorek, 21 sierpnia - śmieci na ulicy Gdańskiej w Bydgoszczy
Wtorek, 21 sierpnia - śmieci na ulicy Gdańskiej w Bydgoszczy brak
- Na Gdańskiej, głównej ulicy centrum Bydgoszczy, walają się stare graty. Widok jest okropny! - zgłosiła nam Czytelniczka. Straż Miejska w Bydgoszczy potwierdza, że w zeszłym tygodniu otrzymała dwa zgłoszenia dotyczące publicznego zaśmiecenia odpadami wielkogabarytowymi. Jak się dowiedzieliśmy, strażnicy ustalili personalia osoby, która dopuściła się tego wykroczenia.

- Od co najmniej zeszłego tygodnia ulica Gdańska jest zaśmiecona starymi meblami. Jeden ze starych welurowych foteli mijałam nawet tuż przy przejściu dla pieszych. Taki widok to, delikatnie mówiąc, wątpliwa wizytówka centrum Bydgoszczy. Czy służby porządkowe są bezsilnej wobec takiej samowoli niechlujnych mieszkańców? - pyta Czytelniczka, która zgłosiła się do naszej redakcji.

Odpady wielkogabarytowe. Kiedy można je wystawiać?

Straż Miejska w Bydgoszczy potwierdza, że w ostatnim czasie otrzymała dwa zgłoszenia, dotyczące zaśmiecania ul. Gdańskiej.

- Pierwsze zgłoszenie otrzymaliśmy 14 sierpnia i dotyczyło śmieci wielkogabarytowych wyrzuconych na chodnik w strefie płatnego parkowania przy ul. Gdańskiej 73. Interwencja została przekazana dyżurnemu miejskiego centrum zarządzania kryzysowego. Natomiast 16 sierpnia wpłynęła do nas informacja, że na ul. Gdańskiej 58 i po przeciwnej stronie ulicy wystawione są odpady wielkogabarytowe, pomimo że ich wywóz z zgodnie harmonogramem planowany jest 22 sierpnia (przypominamy, że takie odpady należy wystawiać do odbioru od godziny 19.00 w dniu poprzedzającym odbiór odpadów do godziny 6.00 w dniu odbioru odpadów – przyp. red.). Ta sprawa jest w toku – poinformował nas Arkadiusz Bereszyński, rzecznik Straży Miejskiej w Bydgoszczy.

Ulica Gdańska, zgodnie z harmonogramem, została uprzątnięta z odpadów wielkogabarytowych w środę (22 bm.). Natomiast strażnikom miejskim udało się ustalić personalia osoby, która dopuściła się tego wykroczenia. - Do niedawna osoba ta zamieszkiwała w budynku przy ulicy Gdańskiej. Straż Miejska ustala aktualne miejsce pobytu sprawcy. Myślę, że wkrótce zostanie on rozliczony za popełnione wykroczenie – poinformował nas w czwartek (23 bm.) Arkadiusz Bereszyński, rzecznik Straży Miejskiej w Bydgoszczy.

Taki widok to, delikatnie mówiąc, wątpliwa wizytówka centrum Bydgoszczy. Czy służby porządkowe są bezsilnej wobec takiej samowoli niechlujnych mieszkańców?

Wystawianie śmieci wielkogabarytowych. Co może zrobić straż miejska?

Straż miejska, podejmując interwencję w przypadku zaśmiecania miejsc publicznych, w pierwszej kolejności przeprowadza wywiad wśród okolicznych mieszkańców.

- Jeśli to nie przynosi rezultatów, sprawdzany jest monitoring miejski, niekiedy zostaje zarejestrowany moment wystawienia takich odpadów. Jeśli nie udaje się ustalić sprawcy wykroczenia, wówczas przekazujemy sprawę do Bydgoskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, które zleca firmie wywóz takich odpadów, za co koszt ponosimy my wszyscy jako podatnicy – wyjaśnia rzecznik bydgoskich municypalnych.

Wystawienie odpadów wielkogabarytowych na kilka dni lub znacznie dłużej przed ustalonym terminem ich odbioru jest wykroczeniem. Jakie konsekwencje może ponieść osoba, która takiego wykroczenia się dopuściła?

Zobacz również:

Na chodniku, w bramie, na torach... nie przejdziesz i nie przejedziesz - tu parkuje mistrz! Bydgoscy strażnicy miejscy często wzywani są do nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów. Pomysłowość niektórych kierowców nawet ich potrafi zadziwić.  Oto "najciekawsze" pomysły mistrzów parkowania w Bydgoszczy. ➤ Zapraszamy do obejrzenia zdjęć na dalszych stronach.

Nie przejdziesz, nie przejedziesz... Tak parkują "mistrzowie...

Kara za nieprzepisowe wystawianie wielkich gabarytów

- Po pierwsze, wydajemy polecenie do uprzątnięcia miejsca, informując jednocześnie o tym kiedy, odpady wielkogabarytowe można wystawić. Oprócz tego, za wykroczenie może zostać udzielone pouczenie, wystawiony mandat - w tym przypadku w wysokości od 50 do 500 zł - lub może zostać skierowany wniosek o ukaranie do sądu i wówczas to sąd orzeka o winie i ewentualnej karze – wyjaśnia Arkadiusz Bereszyński.

Jak zakończy się sprawa zaśmiecenia odpadami wielkogabarytowymi ul. Gdańskiej? Jeśli strażnikowi, który prowadzi interwencję uda się ustalić osobę lub osoby, to zostaną one ukarane w jeden z trzech wymienionych powyżej sposobów i zobowiązane do uprzątnięcia wielkogabarytów na własny koszt. Czasu jest jednak niewiele, bo już w środę (22 sierpnia) firma Remondis, obsługująca sektor IV, zgodnie z ustalonym harmonogramem przeprowadzi odbiór wystawionych odpadów w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, czyli na koszt nas wszystkich.

Za wykroczenie może zostać udzielone pouczenie, wystawiony mandat - w tym przypadku w wysokości od 50 do 500 zł - lub może zostać skierowany wniosek o ukaranie do sądu

Czy takie przypadki zaśmiecania ulic miasta zdarzają się często? Okazuje się, że nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi.
- Mógłbym powiedzieć, że zdarza się to często, bo faktem jest, że problem wystawiania odpadów wielkogabarytowych niezgodnie z harmonogramem powtarza się co miesiąc. Nie oznacza to jednak, że co miesiąc w Bydgoszczy wszystkie ulice są zastawione gratami. Biorąc pod uwagę liczbę nieruchomości i mieszkańców, problem ten stanowi niewielki procent – twierdzi rzecznik Straży Miejskiej w Bydgoszczy, który jednak przyznaje, że najwięcej zgłoszeń zaśmiecania miejsc publicznych m.in. starymi meblami z reguły dotyczy Śródmieścia.

Zobacz również:

- Wynika to ze specyfiki zabudowań tej części miasta, gdzie wystawienie nietypowych odpadów wiąże się z utrudnieniami w ruchu najczęściej pieszych, ale czasami też pojazdów, które przez to w danym miejscu nie mogą zaparkować. Na terenie osiedli o zabudowie typowych bloków mieszkalnych, nawet jeśli ktoś przy wiacie śmietnikowej wystawi, powiedzmy stare meble, na kilka dni przed planowanym odbiorem, to raczej nikt nie zgłosi nam takiego wykroczenia – zauważa Arkadiusz Bereszyński.

Odbiór odpadów wielkogabarytowych w Bydgoszczy

Odbiór odpadów wielkogabarytowych w poszczególnych sektorach miasta odbywa się zazwyczaj raz na miesiąc. Czy konieczne jest planowanie częstszych odbiorów nietypowych odpadów? Służby porządkowe twierdzą, że odbiór raz w miesiącu to optymalne rozwiązanie. Z pewnością organizowanie częstszych odbiorów spowodowałoby wzrost opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a wyższych rachunków mieszkańcy płacić raczej nie chcą. Dlatego też na terenie miasta funkcjonują PSZOKi, czyli punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, które czynne są codziennie (prócz niedziel i świąt) i za darmo przyjmują zarówno odpady wielkogabarytowe i nietypowe, które zostały wytworzone w gospodarstwach domowych.

Oto lista trzech adresów PSZOK-ów:

  • ul. Inwalidów 45 (prowadzony przez Remondis), tel. 52 342 74 40,
  • ul. Smoleńska 154 (prowadzony przez Corimp), tel. 52 320 81 85,
  • ul. Podmiejska 4 (prowadzony przez Zakład Gospodarki Odpadami „GREEN” Sp. z o.o.), tel. 52 307 77 67

Zobacz również: "Flesz. Superbakteria atakuje w Polsce"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo