Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Majowi łowcy chełmżyńskich atrakcji [ZAPRASZAMY NA WYCIECZKĘ]

Marcin Seroczyński
Położona nad jeziorem Chełmża przyciąga turystów od lat. Tu nikt nie narzeka na nudę
Położona nad jeziorem Chełmża przyciąga turystów od lat. Tu nikt nie narzeka na nudę Marcin Seroczyński
Chełmża jest urokliwym miastem o ciekawej i czasem tajemniczej historii. Warto zagłębić się w stare uliczki albo po prostu usiąść na plaży i się wyciszyć.

[break]
Chełmżą można zafascynować się na kilka sposobów. Jedni wolą czynnie wypoczywać nad jeziorem, inni nastawiają się przede wszystkim na zwiedzanie ciekawych zabytków. Turystów z tej drugiej grupy przybywa z każdym rokiem, bo miasto szczyci się bogatą i interesującą historią.

Zwiedzanie Chełmży powinniśmy rozpocząć od najcenniejszego zabytku, jakim jest XIII-wieczna konkatedra Świętej Trójcy. Budowę tej ceglanej świątyni rozpoczęto już w 1251 roku za sprawą biskupa chełmińskiego Heidenryka.

Po wejściu do kościoła w oczy rzuca się potężny barokowy ołtarz główny, dzieło włoskiego artysty Gian Baptisty Gisleniego. Należy on do największych w Polsce północnej. Modlili się przed nim między innymi Jan III Sobieski, proszący o zwycięstwo pod Wiedniem, Zygmunt III Waza z żoną Konstancją i synem Władysławem, późniejszym królem Polski, a także Zygmunt August oraz Kazimierz Jagiellończyk. Warto podkreślić, że zwycięski Jan III Sobieski, powróciwszy spod Wiednia, ofiarował chełmżyńskiej świątyni zdobyty podczas odsieczy wiedeńskiej (zachowany do dziś) czaprak wielkiego wezyra tureckiego Kara Mustafy. Chełmżyński kościół zwiedzali także prezydenci II RP - Stanisław Wojciechowski oraz Ignacy Mościcki. Pięknem konkatedry zachwycił się również Prymas Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński, który we wrześniu 1966 roku wygłosił tu kazanie.

Wszystkie te znamienite osobistości z pewnością wpatrywały się w późnogotycką pasję pochodzącą z 1422 roku. Robi ona na zwiedzających niesamowite wrażenie, szczególnie postać ukrzyżowanego Chrystusa pokazana w sposób niezwykle naturalistyczny. Pasja to jeden z niewielu gotyckich zabytków, jakie można zobaczyć w chełmżyńskiej świątyni.

Do tych najcenniejszych należy również obraz pędzla Luca Giordano „Pokłon Trzech Króli”. Dzieło to możemy podziwiać w gotyckim prezbiterium. Zawieszono je tuż nad jedynymi zachowanymi w Polsce kamiennymi siedziskami, pochodzącymi jeszcze z czasów średniowiecznych. Naprzeciwko obrazu możemy obejrzeć renesansowy nagrobek biskupa Piotra Kostki, ukazujący duchownego jako śpiącego.

Do tej pory nie udało się odnaleźć szczątków Wielkiego Mistrza Zygfryda von Feuchtwangena. - Wioleta Derkowska

Zwiedzanie chełmżyńskiej konkatedry lepiej dobrze zaplanowań. Można skorzystać z usług przewodnika (piszemy o tym w ramce „Warto wiedzieć) albo posiłkować się folderami przygotowanymi przez miejscowy Punkt Informacji Turystycznej. Publikacje te, oprócz podstawowych faktów historycznych, zawierają również miejscowe legendy, między innymi te dotyczące pochówków Krzyżaków w świątyni.

- Do tej pory nie udało się odnaleźć doczesnych szczątków pochowanego w zaginionej kaplicy Świętych Janów Wielkiego Mistrza Zygfryda von Feuchtwangena oraz trzech mistrzów krajowych - przyznaje Wioleta Derkowska z Punktu Informacji Turystycznej. - Nieco światła na tę kwestię rzuciły przeprowadzone w zeszłym roku badania specjalnym radarem. Do dziś nie udało się również odnaleźć szczątków błogosławionej Juty, patronki naszego miasta.

Po wyjściu ze świątyni możemy skierować się do Punktu Informacji Turystycznej, gdzie zaopatrzymy się w publikacje dotyczące Chełmży i okolic oraz pamiątki. Ruszając w dalszą trasę mamy dwie możliwości: udać się w kierunku plaży i odpocząć, spacerując wzdłuż jeziora do Parku Wilsona, gdzie przy fontannie usiądziemy w cieniu lub podążyć na dalsze zwiedzanie wieży ciśnień oraz średniowiecznego kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Majowi łowcy chełmżyńskich atrakcji [ZAPRASZAMY NA WYCIECZKĘ] - Express Bydgoski