Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kradzież stulecia w bydgoskim "Fotonie". Kalendarium bydgoskie 17 lutego

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
17 lutego 1989 roku w nocy dokonano włamania do magazynu Zakładu Fotochemicznego „Foton” przy ulicy Nowej, skąd skradziono 750 kilogramów azotanu srebra używanego do produkcji błon fotograficznych. Sprawców nigdy nie ujęto.
17 lutego 1989 roku w nocy dokonano włamania do magazynu Zakładu Fotochemicznego „Foton” przy ulicy Nowej, skąd skradziono 750 kilogramów azotanu srebra używanego do produkcji błon fotograficznych. Sprawców nigdy nie ujęto. Archiwum

17 lutego 1922 roku w hotelu „Pod Orłem” odbył się wielki wiec byłych mieszkańców kresów, którzy osiedlili się w Bydgoszczy. Omawiano sprawę odszkodowań za majątki pozostawione na terenach zajętych przez Związek Sowiecki.

17 lutego 1924 roku zakończył się w Bydgoszczy w sali Strzelnicy przy ul. Toruńskiej dwudniowy zjazd Hallerczyków, którego gościem specjalnym był generał Józef Haller, naczelny dowódca m.in. Błękitnej Armii, Legionów i Frontu Pomorskiego. Ostatnim akcentem zjazdu było przedstawienie sztuki Władysława Anczyca „Kościuszko pod Racławicami” w Teatrze Miejskim.

17 lutego 1935 roku na skutek wichury sięgającej 100 km na godzinę z domu na narożniku ulic Pomorskiej i Dworcowej zerwała się część blachy pokrywającej gzyms. Kilkumetrowej długości połać blachy z trzeciego piętra spadła na chodnik, którym na szczęście w tym momencie akurat nikt nie przechodził.

17 lutego 1937 roku bydgoskie Muzeum Miejskie otrzymało w darze liczny zbiór prac Leona Wyczółkowskiego, przekazany przez wdowę po śmierci artysty.

17 lutego 1948 roku na spotkaniu organizacyjnym z udziałem wojewody i prezydenta miasta zebrał się w Bydgoszczy społeczny komitet budowy pomnika gen. Karola Świerczewskiego. Pomysł ten nigdy nie doczekał się realizacji.

17 lutego 1950 roku w Pomorskim Domu Sztuki w Bydgoszczy koncertowała zdobywczyni I nagrody na Konkursie Chopinowskim w 1949 roku, Halina Czerny-Stefańska.

17 lutego 1988 roku w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy zapadł wyrok w procesie trzech funkcjonariuszy bydgoskiego oddziału ZOMO, którzy podczas zabezpieczania terenu katastrofy kolejowej w Terespolu Pom. ukradli jednemu z poszkodowanych podróżnych aktówkę z zawartością 500 dolarów. Sąd skazał ich na kary pozbawienia wolności od półtora roku do dwóch i pół roku oraz wysokie grzywny.

17 lutego 1989 roku w nocy dokonano włamania do magazynu Zakładu Fotochemicznego „Foton” przy ulicy Nowej, skąd skradziono 750 kilogramów azotanu srebra używanego do produkcji błon fotograficznych. Sprawców nigdy nie ujęto.

17 lutego 1992 roku zamknięte zostały kasy Bydgoskiego Towarzystwa Kapitałowo-Inwestycyjnego, działającego od stycznia 1990 roku i przyjmującego gotówkę na wysoki procent, choć czyniącego to nielegalnie, bez zgody nadzoru bankowego. Pieniędzy nigdy nie wypłacono. Poszkodowanych zostało ok. 8 tys. osób na sumę ponad 200 mld starych złotych.

17 lutego 1994 roku przy ul. Kordeckiego otwarty został pierwszy w Bydgoszczy salon fryzjerski dla psów.

Polecamy:


Studniówki w Bydgoszczy ZDJĘCIA



Bydgoscy mistrzowie parkowania. Zobacz, co potrafią wymyślić [ZDJĘCIA]



Kobiety skazane za przestępstwa seksualne



Superauto detektywa Krzysztofa Rutkowskiego wystawione na sprzedaż [ZDJĘCIA]


Polub nas na Facebooku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!