Bydgoszcz
Kalendarium bydgoskie na 7 października: Kim Il Dzong...

Kalendarium bydgoskie na 7 października: Kim Il Dzong chwalił piłkarzy za wynik w Bydgoszczy

Krzysztof Błażejewski

Express Bydgoski

Ponad 180 tysięcy fotografii z Narodowego Archiwum Cyfrowego www.nac.gov.pl

Ponad 180 tysięcy fotografii z Narodowego Archiwum Cyfrowego www.nac.gov.pl ©nac.gov.pl

Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się. 7 października w Bydgoszczy. [BYDGOSZCZ, KALENDARIUM, 7 PAŹDZIERNIKA]
Ponad 180 tysięcy fotografii z Narodowego Archiwum Cyfrowego www.nac.gov.pl

Ponad 180 tysięcy fotografii z Narodowego Archiwum Cyfrowego www.nac.gov.pl ©nac.gov.pl

7 października 1911 roku miało miejsce otwarcie domu towarowego przy pl. Teatralnym 4 zbudowanego dla fabrykanta kapeluszy Maxa Zweinigera, zaprojektowanego przez bydgoskiego architekta Fritza Weidnera. Bryła budynku nawiązywała do modernizmu i została zbudowana jako drugi dom w mieście z użyciem żelazobetonu. W budynku rozlokował się dom handlowy Reginy Schoenfeld, oferujący sprzęt gospodarstwa domowego i galanterię. W okresie międzywojennym dom został przebudowany na siedzibę banku, funkcję tę pełni do dziś.

7 października 1930 roku w południe wybuchł groźny pożar fabryki smoły i składów materiałów budowlanych należących do braci Schliepper i znajdujących się przy ówczesnych torach kolejowych w okolicach dzisiejszej ul. Artyleryjskiej. Gęsty gryzący dym „przykrył” północne części miasta, szczególnie Bielawki. Straty wniosły 250 tys. złotych.

7 października 1938 roku odbyło się uroczyste otwarcie VIII jeździeckich mistrzostw Polski w skokach przez przeszkody w Bydgoszczy z udziałem czołowych zawodników Polski m.in. olimpijczyka Karola Rommela i późniejszego dowódcy Armii Krajowej, Tadeusza Bór-Komorowskiego.

7 października 1965 roku w bydgoskim klubie „Walentyna” oddziału Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej przy ul. Sielanka odbyło się spotkanie z gen. armii ZSRR Stanisławem Popławskim, dowódcą I Armii WP w 1945 roku, który zastąpił gen. Tadeusza Berlinga.

zobacz też:
19 zdjęć
Przejdź do galerii

Galeria dostępna tylko dla abonentów Expressu Bydgoskiego

Dworzec zewnętrzny zbudowany w 1915

Bydgoszcz Główna - dawniej i dziś [zdjęcia]

Link do głównego zdjęcia


7 października 1971 roku w Bydgoszczy przebywało 25 przedstawicieli zagranicznych ambasad i misji handlowych uczestniczących w objeździe kraju zorganizowanym przez Polską Izbę Handlu Zagranicznego. Goście interesowali się możliwościami eksportowymi „Makrumu” i „Rometu”.

Tego samego dnia budowlana brygada montażowa Józefa Kieka dokonała przy ul. Przodowników Pracy na bydgoskich Kapuściskach montażu z wielkiej płyty 11-kondygnacyjnego budynku mieszkalnego w czasie 30 dni. Był to rekord budownictwa w naszym mieście.

7 października 1980 roku na zaproszenie bydgoskiego Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego „Solidarność” po raz pierwszy od sierpniowych strajków do Bydgoszczy przybył Lech Wałęsa w towarzystwie swojego brata Stanisława i Jana Rulewskiego. Został on przywieziony samochodem przez tajnego współpracownika SB „Zenon”, dzięki czemu bezpieka uzyskała dokładne informacje o bieżącej sytuacji w związku i planach działania.

7 października 1983 roku została erygowana przez ks. biskupa Mariana Przykuckiego z Gniezna pierwsza parafia w nowym Fordonie – pw. Matki Boskiej Królowej Męczenników. W 1986 roku rozpoczęła się budowa kościoła konsekrowanego 7 października 1993 roku przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Henryka Muszyńskiego.

7 października 1986 roku na stadionie Zawiszy mecz reprezentacji piłkarskiej Polski trenowanej przez Wojciecha Łazarka z Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną zakończył się rezultatem 2:2. Pierwszego gola strzelił Ryszard Tarasiewicz, a wyrównującą bramkę w ostatniej minucie zdobył Jan Urban.

7 października 1997 roku odbyły się w Bydgszczy uroczystości z okazji podniesienia do rangi bazyliki mniejszej kościoła pw. św. Wincentego a Paulo bullą papieską wydaną 7 maja tego roku. Ceremonię poprowadził nuncjusz papieski abp Józef Kowalczyk.

7 października 2008 roku kościół pw. Matki Boskiej Królowej Męczenników w Fordonie został podniesiony do rangi Sanktuarium Kalwarii Bydgoskiej - Golgoty XX wieku.

>> Informacje z Bydgoszczy zdjęcia, wideo tylko na www.expressbydgoski.pl <<

Polub nas na Facebooku

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nie przegap

  Tylko w Orange ! Unia Europejska tanio jak w kraju

  Tylko w Orange ! Unia Europejska tanio jak w kraju

  Bydgoszcz - to samo miejsce dawniej i dziś [ZDJĘCIA]

  Bydgoszcz - to samo miejsce dawniej i dziś [ZDJĘCIA]

  Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

  Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

  Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

  Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent