Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jutro rozpoczyna się Bydgoski Trójkąt Literacki

Justyna Tota
Justyna Tota
Współtwórcą legendarnych komiksów serii „Funky Koval” jest Maciej Parowski, który w piątek będzie gościem Bydgoskiego Trójkąta Literackiego
Współtwórcą legendarnych komiksów serii „Funky Koval” jest Maciej Parowski, który w piątek będzie gościem Bydgoskiego Trójkąta Literackiego materiały promocyjne MCK
Wykłady i spotkania, a na deser film „Holy Motors” - tak zapowiada się rozpoczynający się w piątek Bydgoski Trójkąt Literacki, którego gościem będzie ojciec chrzestny polskiej fantastyki - Maciej Parowski!

Przed nami trzy dni z Bydgoskim Trójkątem Literackim, który w tym roku całkowicie poświęcony jest fantastyce i to nie tylko w wymiarze literackim, ale także filmowym, fotograficznym, nie sposób także ominąć gier. Na początek, jutro od 14.00, w Galerii Wspólnej MCK (ul. Batorego 1/3) wszystkie te aspekty w prelekcjach poruszać będą znawcy w tych dziedzinach - dr hab. Monikia Brzóstowicz-Klajn, Adrianna Filonowicz, Łukasz „Nikor” Nalewajk, dr Marta Kładź-Kocot.

W piątek nie lada gratką, nie tylko dla miłośników science-fiction i komiksu, będzie spotkanie z Maciejem Parowskim - nie bez powodu nazywanym ojcem chrzestnym polskiej fantastyki.

- Maciej Parowski jest współtwórcą legendarnych serii komiksowych „Funky Koval” i „Wiedźmin”, a także twórcą fundamentalnego dla rozwoju tej dziedziny w Polsce pisma „Fantastyka” - przypomina Jarosław Jaworski, rzecznik MCK, zapraszając zainteresowanych na spotkanie z Parowskim jutro o 18.00 w Galerii Wspólnej.

Dwaj inni zacni goście Bydgoskiego Trójkąta Literackiego 2016 to Michał Cetnarowski i Paweł Majka, z którymi spotkać się można w sobotę o 15.00 i 17.00 w kawiarnia Szpulka MCK. A na koniec o 20.30 pokaz filmu w kinie „Orzeł” - „Holy Motors”.

Współtwórcą legendarnych komiksów serii „Funky Koval” jest Maciej Parowski, który w piątek będzie gościem Bydgoskiego Trójkąta Literackiego.

Program Bydgoskiego Trójkąta Literackiego 2016:
Czwartek, 1 grudnia, Galeria Wspólna MCK (ul. Batorego 1/3)
14:00-14:50 Współczesne gry z tradycją baśni – na wybranych przykładach z literatury, filmu i fotografii – wykład dr hab. Moniki Brzóstowicz-Klajn
15:00-15:50 Jak się pozbyć sekutnicy? O łowcach czarownic w amerykańskich filmach fantasy – wykład Adrianny Filonowicz
16:00-16:50 Od literatury do filmu. Dehumanizacja w „Czarnym zwierciadle” – wykład Łukasza „Nikora” Nalewajka
17:00-17:50 Drugie życie rycerzy Okrągłego Stołu – legenda arturiańska w literaturze fantasy – wykład dr Marty Kładź-Kocot

Piątek, 2 grudnia, Galeria Wspólna MCK (ul. Batorego 1/3)
16:00-16:50 Debata Mit i współczesność w świecie Wiedźmina − dr Marcin Kowalczyk, dr Marta Kładź-Kocot, Marcin A. Dobkowski
17:00-17:50 Początki transhumanizmu. Co zrobił Dukaj z Fiodorowem – wykład dra Piotra Gorlińskiego-Kucika
18:00-20:00 Spotkanie z Maciejem Parowskim (prowadzenie: Tadeusz Krajewski)

Sobota, 3 grudnia, kawiarnia Szpulka, MCK (ul. Marcinkowskiego 12)
11:00-11:50 Jest steampunk, jest idea – wykład dra Mirosława Gołuńskiego
12:00-12:50 Debata Człowiek przyszłości (Tadeusz Krajewski, Marcin A. Dobkowski, dr Mirosław Gołuński, dr Marta Kładź-Kocot, dr Marcin Kowalczyk)
13:00-13:50 Fantastyka i religia − przykłady korelacji w prozie Wojciecha Szydy – wykład dra hab. Marka Kurkiewicza
15:00-17:00 Spotkanie z Michałem Cetnarowskim (prowadzenie: dr Marcin Kowalczyk)
17:00- 19:00 Spotkanie z Pawłem Majką (prowadzenie: dr Marta Kładź-Kocot)
20:30 Projekcja filmu Holy Motors (Kino Orzeł, Marcinkowskiego 12)

Goście:
Maciej Parowski - ur. 27 grudnia 1946 w Warszawie. Rocznik hippisowski. Jego kontestacyjna natura nakazała mu wyjść na ulice Warszawy w marcu 1968. Śladów od uderzeń milicyjnych pałek nigdy nie udało mu się usunąć na zawsze. Studiował wówczas na wydziale elektrycznym Politechniki Warszawskiej. Nikogo nie powinno dziwić zatem, że jego pierwsze opublikowane opowiadanie SF nosiło tytuł Bunt robotów (1973). Za właściwy debiut beletrystyczny Macieja Parowskiego uznano jednak powieść Twarzą ku ziemi (1981). Wpisała się ona na trwałe do nurtu polskiej fantastyki socjologicznej, obok tak ważnych dzieł jak Limes interior Janusza A. Zajdla, czy Wir pamięci Edmunda Wnuka- Lipińskiego. Za odważną, antykomunistyczną postawę, autor został doceniony również przez mainstreamowych krytyków kultury niezależnej. W fandomie był znany jednak głównie jako bardzo wymagający redaktor, uszczypliwy recenzent i wnikliwy krytyk. Nazwano go ojcem chrzestnym trzech generacji polskich fantastów. Współzałożyciel legendarnego miesięcznika literackiego „Fantastyka” (w latach 1992 – 2003 pełnił funkcję redaktora naczelnego), związany z tym pismem na swój przewrotny sposób do dziś. Obecnie bowiem szefuje jego o wiele bardziej ambitnej odmianie, jaką jest kwartalnik „Czas Fantastyki”. Znawca komiksu i kina. Współautor obrazkowych opowieści Funky Koval i Wiedźmin. Jego krytyczna publicystyka („Czas fantastyki”, „Małpy Pana Boga”) kształtowała i nieustannie kształtuje oblicze polskiej „literatury imaginacyjnej” (jak lubi Parowski nazywać fantastykę). W 2010 wykonuje autor beletrystyczny comeback w najlepszym z możliwych stylów. Powieść Burza. Ucieczka z Warszawy ‘40 w iście postmodernistycznej manierze zamyka epokę historii alternatywnych. Do tego dzieła nie można po prostu dopisać choćby najmniejszego postscriptum. Jego oddanie chrześcijańskim wartościom nigdy nie przeszkodziło mu w utrzymywaniu dobrych relacji z pisarzami o innych, nawet skrajnie odmiennych, poglądach (Jacek Dukaj, Witold Jabłoński). W zatargi, konflikty, a nawet długoletnie wojny wdawał się tylko wtedy, gdy sporną materią bywało słowo pisane. A że pióro tnie ostrzej niż miecz, o tym wie Parowski najlepiej.

Michał Cetnarowski – pisarz, redaktor, tłumacz komisów, publicysta. W latach 2010–2012 szef działu z literaturą polską w rodzimej edycji magazynu „Fantasy & Science Fiction”, od 2013 r. w dziale prozy polskiej w miesięczniku „Nowa Fantastyka”. Współpracował redakcyjnie m.in. z Jackiem Dukajem, Łukaszem Orbitowskim, Witem Szostakiem, Jakubem Małeckim, Anną Kańtoch, Robertem M. Wegnerem, Pawłem Majką. Autor zbioru opowiadań Labirynty oraz powieści o szkolnej strzelaninie I dusza moja. Współtworzył trzy antologie z polską fantastyką – Nowe idzie, Głos Lema i Science Fiction. W ramach Legend Polskich wraz z Łukaszem Orbitowskim napisał słuchowisko Wywiad z Borutą.

Paweł Majka - ur. 02.06.1972 w Krakowie. Chodził do szkoły podstawowej, w której wcześniej mieściła się pensja dla mieszczańskich dziewcząt i do liceum, pod którym gnieździł się schron przeciwatomowy. Pomiędzy jedną a drugą szkołą napisał opowiadanie fantastyczne na konkurs „Świata Młodych”. Zajął w nim trzecie miejsce, otrzymując dzięki temu swoją pierwszą wypłatę za opowiadanie. W 2014 roku debiutował powieścią Pokój światów w Wydawnictwie Genius Creations, w tym samym roku, nakładem wydawnictwa Insignis ukazała się powieść Dzielnica Obiecana, której akcja toczy się w świecie Metro 2033. W roku 2015 wydawnictwo Rebis wydało powieść Majki Niebiańskie pastwiska. Za opowiadanie Grewolucja opublikowane w „Nowej Fantastyce” 5/2013 został nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2013. W 2015 nominację w kategorii powieść otrzymał za Pokój światów. W 2015 za tę właśnie powieść otrzymał Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego. W tym samym roku nakładem wydawnictwa Rebis ukazała się powieść Niebiańskie Pastwiska, która w roku 2016 otrzymała nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, oraz zdobyła Nagordę im. Jerzego Żuławskiego. W 2016 ukazała sie kontynuacja Dzielnicy Obiecanej – Człowiek obiecany.

Więcej zaproszeń kulturalnych:Obejrzyj fotografie Dariusza Bareya

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!