Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie kalendarium na 26 marca: Wielotysięczny pochód "Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród"

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Dariusz Bloch
Co wydarzyło się w Bydgoszczy 26 marca. Tego dowiesz się z naszego kalendarium.

26 marca 1848 roku wiec polski zwołany z okazji powstania polskiego komitetu narodowego na wieść o wydarzeniach rewolucyjnych wiosny ludów został zerwany przez Niemców i przekształcił się w wielką manifestację przeciwko polskim dążeniom niepodległościowym.

26 marca 1937 roku Sąd Okręgowy w Bydgoszczy oddalił oskarżenie prywatne z powództwa Polskiego Radia SA przeciwko redakcji „Kuriera Bydgoskiego” o „pomówienie i narażenie na utratę zaufania radioabonentów i całego społeczeństwa”. Skargę złożył zarząd radia z powodu ostrego ataku red. Kapkowskiego, który po jednej z audycji, w której słychać było kpiny z papieża i Kościoła napisał tekst zatytułowany „Bluźniercy z Polskiego Radia”.

26 marca 1939 roku na Starym Rynku miał metę wielki patriotyczny pochód bydgoszczan, którzy z pieśnią i sztandarami wyruszyli wielotysięcznym tłumem z placu Piastowskiego, by zamanifestować gotowość stawienia czoła zakusom Niemiec na polskie ziemie. Na zakończenie odśpiewano Rotę.

26 marca 1970 roku Sąd Najwyższy złagodził do wysokości 25 lat pozbawienia wolności orzeczoną przez Sąd Okręgowy w Bydgoszczy karę śmierci dla Ryszard H. za zabójstwo 16 grudnia 1968 roku w Bydgoszczy 62-letniej kobiety na tle rabunkowym.

26 marca 1972 roku sąd konkursowy działający pod przewodnictwem prof. dr inż. arch. Haliny Skibniewskiej ogłosił wyniki konkursu na zabudowę nowego Fordonu, dzielnicy mieszkaniowej na 160 tys. osób. Zwyciężyła koncepcja zespołu autorskiego z biura projektów CZBSM "Inwestprojekt" w Katowicach.

26 marca 1994 roku rozpoczął działalność szpital ze 150 łóżkami przy Regionalnym Centrum Onkologii w Fordonie. Pracowało w nim wówczas 30 lekarzy specjalistów. Uruchomiono oddziały chemioterapii, radioterapii, curieterapii i ginekologii onkologicznej. Szpitalowi nadano imię prof. Franciszka Łukaszczyka, pioniera polskiej onkologii.

26 marca 2005 roku wezbrana z powodu wiosennych roztopów Brda nad ranem wystąpiła z koryta, zalewając bulwar położony po północnej stronie rzeki pomiędzy mostami Sulimy-Kamińskiego i Bernardyńskim. Woda na krótko wlała się także do ogrodowych altan przy moście Pomorskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!