MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie Literackie Nagrody 2020 „Strzały Łuczniczki” przyznane

Justyna Tota
Justyna Tota
Arkadiusz Wojtasiewicz
Wiemy już, do kogo w tym roku trafią „Strzały Łuczniczki”. W 18. edycji konkursu na Bydgoską Literacką Nagrodę Roku laureatami zostali: Bartłomiej Siwiec, Grzegorz Musiał oraz Katarzyna Gębarowska i Małgorzata Czyńska. Wręczenie naród ma się odbyć jeszcze w tym miesiącu.

Kapituła tegorocznej Bydgoskiej Literackiej Nagrody „Strzała Łuczniczki” ogłosiło rozstrzygnięcie konkursu ogłoszonego tradycyjnie w trzech kategoriach.

W kategorii poezja „Strzała Łuczniczki” trafi do Bartłomieja Siwca za tomik „Przepompownia”, w którym liryki, choć bez tytułów, odnoszą się o konkretnych zdarzeń i emocji.

- Bartłomieja Siwca jako autora Przepompowni cechują: dar uważnej obserwacji, inwencja, empatia zmieszana ze skłonnością do prowokowania oraz, rzecz jasna, umiejętności poetyckie – niewymagające oczyszczenia. Można zatem liczyć, że Przepompownia trafi na półkę właściwą, we współczesnych księgarniach wprawdzie kurczącą się, jednak opatrzoną wciąż nobilitującą etykietką: „Poezja” - napisał prof. dr hab. Arkadiusz Morawiec z komisji konkursowej.

W tej kategorii nominowani byli także: Michał Siewkowski za „Karnawał rozbawionych figurek. Wybór wierszy” oraz Marek Kazimierz Siwiec „Przebłysk. Wiersze londyńskie”.

W kategorii proza i eseistyka jury postanowiło nagrodzić Grzegorza Musiała za powieść „Ja, Tamara” - pierwszą taką o największej polskiej malarce, Tamarze Łempickiej.

- Grzegorz Musiał nie tylko portretuje sprzeczności wpisane w biografię swojej bohaterki, ale i w ciekawy sposób łączy je z wydarzeniami, w stosunku do których nie da się być obojętnym. W efekcie więc biograficzna opowieść o Łempickiej zamienia się w wart uwagi fresk o charakterze społeczno-obyczajowym - uzasadnia dr hab. Bernadetta Darska, członkini kapituły konkursu.

„Ja, Tamara” miała silną konkurencję, bowiem w tej samej kategorii nominowani zostali: Bartłomieja Grubicha za bardzo udany debiut w postaci niedającej się zaszufladkować w jeden gatunek powieści „Biegacz” oraz „Diablica” Emilii Walczak, która również zdobywa uznanie w czytelniczych recenzjach. Ba, polecała ją sama Joanna Bator.

W kategorii poziom edytorski triumfują prekursorki zawodowej fotografii, a dokładniej poświęcona im książka „Zawód: fotografistka” Małgorzata Czyńskiej i Katarzyny Gębarowskiej, która miała swą premierę podczas Vintage Photo Festival 2019 i która była dopełnieniem wystawy „Eros i Tanatos. Bydgoskie pionierki fotografii zawodowej 1888-1945”.

- „Zawód: fotografistka” to książka niezwykle piękna graficznie, dopracowana, kompletna, mówiąca nie tylko słowem, ale i komplementarnym wobec niego obrazem. To także książka niezwykle przewrotna – bo łączy historię regionalną z historią kobiet, a w sumie buduje historię miasta - argumentuje w laudacji dr Paulina Małochleb, juror.

Należy dodać, że w kategorii poziom edytorski o nagrodę walczyły także dwa katalogi wystaw Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy: „Aleksandra Simińska. Arché. Malarstwo. Wystawa retrospektywna” oraz „Aleksandra Sojak-Borodo, Mrówkowiec nad Balatonem/ Podniebniki”.

Oficjalna ceremonia wręczenia nagród przez prezydenta Bydgoszczy planowana jest pod koniec czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera