Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie Centrum Onkologii - najlepszy szpital w kraju

Hanna Walenczykowska
Dariusz Bloch/archiwum
Bydgoskie CO zwyciężyło w trzech kategoriach w prestiżowym rankingu przygotowanym przez Centrum Jakości w Ochronie Zdrowia i prowadzonym przez „Rzeczpospolitą”. Zwiększając zdobytą liczbę punktów, ośrodek powrócił na miejsce lidera.

Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy wzięło udział w XVI edycji konkursu dziennika „Rzeczpospolita”. Zdobywając 897,09 punktów, szpital wygrał w trzech kategoriach: ośrodków onkologicznych, jednostek w województwie kujawsko-pomorskim i w tak zwanej „Złotej setce” (najlepsze szpitale w kraju).

Ostra konkurencja

- Udział w finale konkursu, to duże wyróżnienie oraz wielkie, bardzo emocjonalne przeżycie - mówi prof. Janusz Kowalewski, dyrektor Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy. - Zostaliśmy zaproszeni na uroczystość jako laureaci, ale nie wiedzieliśmy, które miejsce w rankingu zdobyliśmy. Prowadzący wyczytywali kolejność zaczynając od ostatniego miejsca.

Udział w finale konkursu, to duże wyróżnienie oraz wielkie, bardzo emocjonalne przeżycie

W ramach konkursu trzeba było wypełnić odpowiednie ankiety, m.in. odpowiedzieć na 250 pytań. Każde pytanie musiało być odpowiednio udokumentowane, na przykład zdobytymi certyfikatami.

- W poszczególnych kategoriach rankingu od lat jest bardzo ostra konkurencja - wyjaśnia prof. Janusz Kowalewski. - Dominuja liderzy, trudno jest więc zdobyć dobrą lokatę. Ośrodek, który znalazł się na 40., 50. miejscu, czyli teoretycznie daleko, też jest dobry, także poprawia jakość usług. My poprawiliśmy ubiegłoroczny wynik aż o 17 punktów.

Baner przedstawia wizerunki ojców bydgoskiej niepodległości: generała Józefa Dowbor-Muśnickiego, Jana Biziela i Jana Maciaszka.

Baner na 100-lecie powrotu Bydgoszczy do Polski zawisł na wi...

Nawyki pracowników

Prof. Janusz Kowalewski podkreśla, że w kierowaniu ośrodkiem niezwykle ważne jest przestrzeganie zasady, w myśl której: „Jakoś to nie sztuka, to musi być nawyk”.

- U nas od dawna jakość jest nawykiem - uważa dyrektor Centrum Onkologii. - To nie jest spontaniczne. W tym roku wszyscy byliśmy bardzo zmobilizowani.

Szczególna mobilizacja była bardzo istotna, ponieważ każdy uczestniczący w rankingu szpital oceniano w trzech modułach: zarządzania i finansów, jakości opieki medycznej oraz bezpieczeństwa pacjenta podczas diagnostyki i leczenia.

- Bardzo ważne były również raporty zdarzeń niepożądanych - tłumaczy prof. Janusz Kowalewski - czyli liczba zgonów, po wykonaniu zabiegów operacyjnych lub na przykład zastosowaniu chemioterapii. Są to wstydliwe dane, lecz raportowanie i wyciąganie wniosków jest bardzo istotne dla postępów w terapii.

Ambitne projekty

Bydgoski ośrodek będzie nadal się rozwijał. Planowana jest m.in. budowa nowego pawilonu, w którym byłoby ponad 200 miejsc do podawania chemioterapii. Centrum Onkologii dysponuje już odpowiednimi preparatami, które można podawać pacjentom w warunkach ambulatoryjnych. Oznacza to, że coraz więcej pacjentów nie będzie musiało przebywać w szpitalu, po zabiegu będą mogli wrócić do domu.

- Zamierzamy rozwijać, we wszystkich działach, chirurgię małoinwazyjną - podkreśla prof. Janusz Kowalewski i dodaje, że ośrodek będzie doskonalił również stosowane techniki radioterapii.

Bydgoskie centrum przystąpi także do certyfikacji ośrodka kompleksowego leczenia raka płuca, będzie kontynuowało informatyzację szpitala.

„Rzeczpospolita” ocenia

Kolejna edycja rankingu, jej wyniki, nasuwa kilka podstawowych wniosków.

- Świadczy o świetnej kondycji zarządczej zwycięzców, którym nie tylko udaje się zachować płynność finansową, ale też inwestować w najnowsze technologie i rozwiązania poprawiające jakość życia i doświadczenie pacjentów - czytamy na portalu „Rzeczpospolitej”. - Wytrwale gonią ich pozostali laureaci „złotej dziesiątki”, którzy od lat nie oddają pola konkurentom. Co ich wyróżnia? Dbałość o jakość, potwierdzana certyfikatami CMJ, i dążenie do porównywania się z najlepszymi. Wiedzą, że inwestycja w jakość i bezpieczeństwo pacjentów przekłada się zarówno na wyniki kliniczne, jak i finansowe.

Wideo: Smaki Kujaw i Pomorza odcinek 17

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera