Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

BTBS oddaje do użytku kolejne mieszkania, tysiące osób na nie czeka

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Zadowolone z wczorajszego otwarcia było rodzeństwo -  6 dzieci - które trafi do mieszkania usamodzielnienia.
Zadowolone z wczorajszego otwarcia było rodzeństwo - 6 dzieci - które trafi do mieszkania usamodzielnienia. Filip Kowalkowski
- Pobyt w takim miejscu to pewnego rodzaju nagroda. Dzieci i młodzież uczą się tam odpowiedzialnego życia - mówi Renata Dębińska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy.

[break]
Przy ulicy Generała Bora-Komorowskiego 59 i 65 powstały dwa wielorodzinne bloki ze 103 mieszkaniami pod klucz. Wczoraj - przy udziale władz miasta - nastąpiło ich oficjalne otwarcie. Przy okazji (co staje się już tradycją) w oddawanych do użytku lokalach BTBS - do mieszkania usamodzielnienia wprowadziło się kilkunastu podopiecznych Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych.

- Zamieszkanie w takim mieszkaniu to pewnego rodzaju nagroda. Dzieci i młodzież uczą się w nich samodzielności - muszą dojechać do szkoły, zrobić zakupy, przygotować posiłki, sprzątać. Wykonują wszystkie czynności, które będą robić w dorosłym życiu - mówi Renata Dębińska, dyrektor MOPS w Bydgoszczy.

W przyszłym roku rozpoczniemy budowę bloku z 22 mieszkaniami przy Bortnowskiego w Fordonie. - Magdalena Kwiatkowska, BTBS

Wychowankowie mogą się usamodzielnić po uzyskaniu pełnoletności, jeśli jednak uczą się lub studiują, mogą przebywać w mieszkaniach usamodzielnienia do czasu ukończeniu nauki. Łącznie w tego typu miejscach przebywa już niemal 60 podopiecznych BZPOW.

W Fordonie i centrum

Inwestycja przy Bora-Komorowskiego była ostatnią z serii oddawanych do użytku, obecnie BTBS nie buduje już nigdzie w Bydgoszczy. Nie oznacza to jednak, że na wiosnę prace nie ruszą. Towarzystwo rozgląda się za nowymi możliwościami i lokalizacjami dla swoich budynków.

- W przyszłym roku rozpoczniemy blok z 22 mieszkaniami przy ulicy Bortnowskiego w Fordonie, na tej inwestycji koncentrujemy się najbardziej, potrzebujemy jeszcze zgody na budowę. Nowe przepisy sprawiają, że dopiero wtedy możemy starać się o kredyt na nią - wyjaśnia Magdalena Kwiatkowska, prezes BTBS.

Tylko najem

Potencjalni najemcy mieszkań w BTBS mogą być jednak zaskoczeni. Towarzystwo chciałoby budować też przy Dworcowej i Pomorskiej, ale zmieni się prawdopodobnie formuła przyznawania mieszkań. Od listopada 2015 roku został uruchomiony nowy program rządowy preferencyjnego finansowania społecznego budownictwa czynszowego, którego celem jest wybudowanie mieszkań na wynajem dla osób o umiarkowanych dochodach. Bank Gospodarstwa Krajowego, z którego finansowana jest budowa mieszkań w TBS, może dalej udzielać kredytów komercyjnych.

Częściej będzie jednak wykorzystywana inna możliwość - mieszkania będą dostępne w systemie najmu. Dla mieszkańców takich budynków oznaczać to będzie, że ich wkład (tak zwana partycypacja) w mieszkanie będzie śladowa, ale i ich prawa do mieszkania zostaną przez to również ograniczone.

Tysiące osób na liście

- Każdy samorząd ma swoją politykę dotyczącą mieszkań na wynajem, o tym, która forma będzie dostępna u nas, zdecydują władze miasta - zastrzega prezes Magdalena Kwiatkowska.

Na budowę 103 mieszkań miasto przekazało milion złotych, a Bank Gospodarstwa Krajowego dał BTBS 9 mln zł kredytu. Inwestycję zrealizowało konsorcjum dwóch bydgoskich firm: Przedsiębiorstwa Wielobranżowego „Lech” i Przedsiębiorstwa Wielobranżowego „Ebud”- Przemysłówka. Na liście osób oczekujących na mieszkania w BTBS znajduje się 3244 chętnych.

Warto wiedzieć

Dwie dekady BTBS

19 lat temu Rada Miasta powołała do życia Bydgoskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Wybudowało ono 1244 mieszkania na wynajem dzięki pomocy gminy, preferencyjnym kredytom z Banku Gospodarstwa Krajowego oraz partycypacji najemców.

W zasobach spółki, w sześciu lokalizacjach (Fordon, Osowa Góra, Jary, Bartodzieje, Okole, Szwederowo) mieszka ponad 3040 osób. Spółka zarządza 21 lokalami usługowymi oraz 132 garażami i dwoma parkingami podziemnymi ze 104 stanowiskami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera