Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bitwa o nazwę skweru na osiedlu Leśnym w Bydgoszczy. Kombatanci przerzucają się argumentami

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Nie milkną kontrowersje wokół zmiany przez wojewodę kujawsko-pomorskie skweru na osiedlu Leśnym w Bydgoszczy.
Nie milkną kontrowersje wokół zmiany przez wojewodę kujawsko-pomorskie skweru na osiedlu Leśnym w Bydgoszczy. Arkadiusz Wojtasiewicz
Nie milkną spory wokół zmiany przez wojewodę kujawsko-pomorskie skweru na osiedlu Leśnym w Bydgoszczy. Część organizacji z nich domaga się powrotu do nazwy skweru Pomorskiego Okręgu Wojskowego, część chce, żeby została zmieniona tak, jak przez wojewodę. Sprawa być może trafi do WSA w Bydgoszczy.

Zobacz wideo: Emerytury i renty KRUS - co warto o nich wiedzieć

Przypomnijmy, że wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz wydał zarządzenie zastępcze, w którym zmienia nazwę bydgoskiego skweru POW na skwer płk. Łukasza Cieplińskiego, oficera AK. Decyzja wynikała z zapisów tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Przed wydaniem zarządzenia wojewoda zwrócił się o opinię do Instytutu Pamięci Narodowej. W październiku 2020 r. IPN odpowiedział, że nazwa bydgoskiego skweru POW jest niezgodna tzw. ustawą dekomunizacyjną i spełnia wszelkie przesłanki podlegające koniecznej zmianie nazwy.

IPN o POW

Jak wynika z opinii IPN-u - Pomorski Okręg Wojskowy jako jednostka administracyjna w strukturach sił zbrojnych komunistycznego państwa utworzony został w 1945 r.

Nazwę skwery u zbiegu ulic między ul. Sułkowskiego, Topolową a Dwernickiego wojewoda zmienił. Z tą decyzją nie zgadzają się byli żołnierze komunistycznego Wojska Polskiego - wystosowali protest do władz Bydgoszczy.

Rada Miasta Bydgoszczy nadała skwerowi nazwę Pomorskiego Okręgu Wojskowego w 2016 roku. Teraz, jak wiemy nieoficjalnie, ale piszemy to w oparciu o pismo innych kombatantów, miasto ma zamiar zaskarżyć zarządzenie wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy.

Korzenie w POW

Tadeusz Antkowiak ze Stowarzyszenia Osób Represjonowanych „Chełminiacy 1982” mówi wyraźnie: - Częścią Wojska Polskiego, ludowego, był także Pomorski Okręg Wojskowy. Sędziowie POW w ścisłej współpracy ze zbrodniczą Służbą Bezpieczeństwa wydawali wieloletnie wyroki więzienia za to że mówiliśmy i pisaliśmy prawdę. Obrońcy nazwy POW mają, którzy podpisali się pod listem do Rady Miasta Bydgoszczy i prezydenta, wywodzą się z POW.

Zdaniem IPN, Głównym zadaniem okręgów wojskowych było przede wszystkim administrowanie jednostkami wojskowymi w okresie pokoju, prowadzenie poboru do wojska i mobilizacji, zarządzanie siłami osobowymi oraz uzbrojeniem. W okresie PRL dowództwo okręgu było również odpowiedzialne za szkolenie polityczne w podległych jednostkach oraz formowanie ideologiczne żołnierzy w duchu wierności partii komunistycznej. Już od września 1945 roku dowódcami POW byli sowieccy generałowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo