MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Betonowy klocek z oknami w miejscu Wyszogrodu jest nie do przyjęcia!

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Co zrobić z fordońskim Wyszogrodem, żeby najlepiej wykorzystać potencjał turystyczny tego miejsca?
Co zrobić z fordońskim Wyszogrodem, żeby najlepiej wykorzystać potencjał turystyczny tego miejsca? Filip Kowalkowski
„Pawilon Słowiański” to budowla, która ma być pomysłem na pokazanie starego grodziska. To tylko praca dyplomowa studenta, ale już budzi sprzeciw. Tymczasem o wyeksponowaniu resztek samego grodu dziś wiadomo niewiele...

[break]
Zaczęło się robić niemałe zamieszanie wokół niewinnej pracy dyplomowej inżynierskiej bydgoskiego studenta. Wymyślił on, jak zagospodarować wzgórze przy Wiśle - resztki legendarnego Wyszogrodu.

- Takie koncepcje trzeba torpedować już na samym początku, bo znając zamiłowanie władz miasta do różnych niestworzonych i nierealnych konstrukcji, można się obawiać, że komuś w ratuszu pomysł wpadnie w oko - mówi Robert Szatkowski, prezes Stowarzyszenia Bydgoski Wyszogród.

Pod ziemią też

Wizualizacje i sam projekt opublikował jeden z bydgoskich portali internetowych. Obiekt, nazwany „Pawilonem Słowiańskim” na pierwszy rzut oka przypomina po prostu klocek, który przykrywa teren dawnego grodziska. W rzeczywistości, zgodnie z projektem, budynek składa się z trzech części - ma trzy kondygnacje - jedną podziemną. Jest dostosowany głównie do pełnienia roli wystawienniczej.

PRZECZYTAJ:Niczym kulą w płot

Na parterze zlokalizowane są dwie przestronne sale - w niższej części to, m.in., Sala św. Wojciecha - w której prezentowane by było życie świętego i związek z Wyszogrodem. W zachodniej części budynku - sala przybliżająca dziedzictwo kultury chrześcijańskiej na terenie Kujaw i Pomorza. We wschodniej części parteru znalazło się miejsce na salę audytoryjną, która na co dzień pomieści księgarnię i kawiarnię. W budynku mają też być eksponaty kultury Słowian oraz pracownia konserwacji zabytków.

Elewacja jest prosta, z prostokątnymi oknami...

Jak market w Biskupinie

„Równie dobrze można zaproponować market w chatach Biskupina” - czytamy w oświadczeniu prezesa Bydgoskiego Wyszogrodu, który zarzuca projektantowi całkowite oderwanie od rzeczywistości i nieznajomość uwarunkowań kulturowych. - Grodzisko, zgodnie z decyzją Ministerstwa Kultury, jest objęte ścisłą opieką konserwatorską. Nie można tutaj wbić łopaty, a co dopiero demolować 1000-letnie grodzisko współczesnymi budynkami - uważa Robert Szatkowski.

Przypomina jednocześnie, że stowarzyszenie od dawna proponuje projekt utworzenia osady turystyczno-edukacyjnej przy Wyszogrodzie. Centrum Kultury Średniowiecznej nie tylko ma spełniać funkcje dla turystyki historycznej, religijnej i wodnej. Byłoby też ośrodkiem naukowym, miejscem praktyk studenckich, a co bardzo ważne - punktem, w którym można by przeprowadzać żywe lekcje historii dla młodzieży. - Przypomnę, w czasie wojny Niemcy organizowali wycieczki, żeby zobaczyć Wyszogród, a dziś miasto jakby w ogóle o tym miejscu nie pamięta... - mówi Szatkowski.

Wyszogród jak perełka

Przypomnijmy i my, że miasto bardzo stara się w tej chwili ożywić Stary Fordon i turystyczno-rekreacyjnie skomunikować go z bydgoskim Śródmieściem. Co z Wyszogrodem?

- Oczywiście, przewidujemy ważną funkcję dla tego miejsca, ma to być jedna z perełek szlaku Fordon-Śródmieście - mówi Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektorka Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, która przygotowała koncepcję. - Osobiście także nie jestem zwolenniczką stawiania w tym miejscu jakichkolwiek brył. Co więcej, trzeba unikać większej zabudowy okolic tego punktu po to, żeby miejsce bardziej wyeksponować.

Warto wiedzieć

Stary jak Wyszogród

- Początki Wyszogrodu wiążą się z umacnianiem punktu strategicznego, leżącego u wrót Kujaw na Pomorze, przez Polan pod koniec X wieku lub od 1037-38 roku przez Pomorzan.

- Istnieje opowieść rozpowszechniona już w XV wieku, że w osadzie, po której możemy dziś oglądać wzgórze niedaleko Starego Fordonu, gościł św. Wojciech w czasie słynnej wyprawy misyjnej do Prus w 997 r. Trwałą pamiątką pozostał drewniany kościół pw. św. Marii Magdaleny. O kasztelanii wyszogrodzkiej wspomina się już w 1145 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!