MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bankowe miejscówki na niskim poziomie Wisły

Przemysław Peszek
Prawidłowa interpretacja znaków nawigacyjnych, ustawionych nad brzegiem Wisły, jest ważnym czynnikiem, który wpływa na sukces wędkarza w postaci złowienia medalowej ryby.

Prawidłowa interpretacja znaków nawigacyjnych, ustawionych nad brzegiem Wisły, jest ważnym czynnikiem, który wpływa na sukces wędkarza w postaci złowienia medalowej ryby.

<!** Image 2 align=none alt="Image 196531" >

W niedzielę, 16 września, wraz z kolegą „po kiju” Andrzejem odwiedziłem kilkukilometrowy odcinek Wisły na jej prawym brzegu w miejscowości Czarże i Dębowiec. Nie zważając na negatywne opinie zaprzyjaźnionych wędkarzy o niskim poziomie królowej polskich rzek, postanowiliśmy poszukać miejscówek, w których nurt odbija od brzegu. Na prawym brzegu, gdzie spinningowaliśmy, są one oznaczone najpierw krzyżem, a zaraz za nim kwadratem (na lewym brzegu krzyżem i kwadratem obróconym o 45 stopni - przyp. red.).

<!** reklama>

Po obłowieniu kilku takich bankowych miejscówek moim łupem padł 70 cm boleń i 60 cm szczupak. Boleń miał swoje stanowisko na początku warkocza, od strony napływowej nurtu na ostrogę. Już w pierwszym rzucie, gdy przynęta tylko dotknęła lustra wody, nastąpiło gwałtowne branie. Momentalnie drapieżnik wysnuł ze szpuli kołowrotka ok. 30 m linki i przez blisko 7 minut stawiał opór w warkoczu. Następnie został delikatnie wyholowany wyślizgiem na kamienisty brzeg. Po pomiarze i sesji zdjęciowej powrócił do wody. Branie szczupaka nastąpiło w części zapływowej ostrogi, na wstecznym nurcie. Ta ryba została zabrana w celach konsumpcyjnych, po wcześniejszym wpisie do rejestru połowu. W obydwu przypadkach za skuteczną przynętę posłużyła wirówka Rublex Celta nr 4 w kolorze złota.

Tradycyjnie prezentujemy wędkarza, który może pochwalić się medalowym okazem.

11 czerwca wędkując na lewym brzegu Wisły w Strzelcach Dolnych Zbigniew Tobiasz złowił o godzinie 7.22 po 3-minutowym holu klenia ważącego 3 kg (norma Złotego Medalu PZW) o długości 59 cm. Za skuteczną przynętę posłużyła „kanapka” składająca się z białego robaka i kukurydzy. Oprócz tego w skład zestawu wchodziło 2,4 m wędzisko klasy picker marki „Jaxon”, kołowrotek „Crivit DS Pro 40 DTi”, żyłka główna 0,22 mm, przypon z żyłki 0,14 mm, koszyk zanętowy 50 g, haczyk nr 6 „Gamakatsu” i zanęta „Profes-leszcz” z kukurydzą. Tego ranka było bezwietrznie z lekkim zachmurzeniem, a temperatura powietrza wynosiła 18 stopni. Za ten wyczyn przyznajemy 150 punktów konkursowych.

Czwarte tegoroczne zawody spławikowe z cyklu Open o Puchar Firmy Górek-Gliny (http://gorek-gliny.pl/), których organizatorami są Koła PZW nr 5 i 4 z Bydgoszczy, odbędą się w niedzielę, 23 września, na Kanale Noteckim w Antoniewie. Zbiórka na miejscu zawodów o godz. 6.45. Zapisy i informacje - Małgorzata Lanska, tel. kom. 692 382 964.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!