MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Badania smogu na Miedzyniu. Ja się nie boję sztucznych płuc! [Kronika bydgoska]

Jarosław Reszka
Jarosław Reszka
Sztuczne płuca przez dwa tygodnie stały przy ul. Nakielskiej 175A. Tak wyglądały po paru dniach
Sztuczne płuca przez dwa tygodnie stały przy ul. Nakielskiej 175A. Tak wyglądały po paru dniach Dariusz Bloch
Polski Alarm Smogowy kolejny raz ruszył w Polskę ze sztucznymi płucami, które z niewinnej bieli często w kilka dni przechodzą w kolor brudnych majtek, a gdzieniegdzie żałoby.

W Bydgoszczy najbardziej było to widoczne w roku, w którym smogowego stracha wystawiono w samym centrum. W tym roku ogólnopolska akcja pod hasłem „Zobacz, czym oddychasz. Zmień to” również odwiedziła Bydgoszcz, na przełomie lutego i marca. Wzbudziła jednak mniejsze zainteresowanie, bo płucostracha, obok wielu innych miejsc na terenie dziewięciu województw, w Bydgoszczy postawiono nie w śródmieściu, tylko na peryferyjnym Miedzyniu.

Ale była to cisza przed wiosenna burzą. Nad Brdę burza nadeszła, gdy w ubiegłym tygodniu Polski Alarm Smogowy podsumował akcję z płucami. Okazało się bowiem, że Miedzyń... wypadł najgorzej z 63 badanych miejsc.

Wszystkie chyba media w Bydgoszczy przekazując tego newsa, zacytowały następujące zdania ze strony internetowej Polskiego Alarmu Smogowego: „Grafitowy kolor w Czerwionce-Leszczyny, czarny w Chełmcu czy Zabrzu pokazuje, że w bezwietrzne dni smog ma się bardzo dobrze. Ale nie tylko gminy ze Śląska czy Małopolski zmagają się ze smogiem. Spośród 63 lokalizacji najciemniejszy kolor przybrały płuca ustawione w Bydgoszczy, w dzielnicy Miedzyń”.

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie? Nie, takiego dziadostwa jeszcze (?) w Bydgoszczy nie doświadczamy. Zadałem sobie trud, by sprawdzić, co to za miejscowości w tym roku wyprzedziły na mecie akcji „Zobacz, czym oddychasz…” bydgoski Miedzyń.

„Grafitowa” Czerwionka-Leszczyny to miasteczko rzeczywiście znajdujące się na Górnym Śląsku, pomiędzy Gliwicami i Rybnikiem, lecz należące do tych, w których górniczą tradycję pielęgnuje się już wyłącznie w zamienionych w muzeum familokach. Dającą chleb 2500 rodzinom Kopalnię Węgla Kamiennego „Dębieńsko” zamknięto w 2000 roku, zaś Koksownia Dębieńsko nie istnieje od pięciu lat. Czerwionka-Leszczyny zamieniła się tym samym w miasto-sypialnię, niestety z dość wysokim wskaźnikiem bezrobocia. Albo więc zatrucie Czerwionki-Leszczyny jest wynikiem nawiewania smogu znad Gliwic i Rybnika, albo - co bardziej mnie przekonuje - hajcowania w piecach byle czym przez niezamożnych mieszkańców.

Do podobnego wniosku dojść można po chwili zadumy nad „czarnym” Chełmcem. Chełmiec to duża wieś gminna (niedawno bez powodzenia starała się o prawa miejskie) w Beskidach, w powiecie nowosądeckim. Ciężkiego przemysłu nie było tam nigdy. Wikipedia informuje, że jedna trzecia podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w gminie Chełmiec to firmy zakwalifikowane do kategorii „handel i naprawy”.

Powróćmy na Miedzyń. Przypomina on Chełmiec pod tym względem, że dominuje tam zabudowa jednorodzinna. Ale już nie Czerwionkę-Leszczyny, którą w okresie węglowego boomu uraczono blokowiskami z wielkiej płyty. Na co innego na Miedzyniu zwróciłbym uwagę. Otóż sztuczne płuca ustawiono tam obok ulicy Nakielskiej. Jak wszyscy miejscowi doskonale wiedzą, to ruchliwy, w szczycie dzień w dzień zakorkowany trakt, od lat czekający na przebudowę. Podejrzewam, że to tablica Mendelejewa z rur wydechowych najbardziej przysłużyła się do zmiany koloru sztucznych płuc.

Zgoda, akcja „Zobacz, czym oddychasz. Zmień to” ma budzić nasze obawy, wstrząsać sumieniami i aktywizować. Nie dajmy się jednak zwariować. W mojej wsi, Kobylarni, gmina Nowa Wieś Wielka, co dzień po pracy cieszę się żywicznym, leśnym powietrzem. Gdy jednak spojrzę do smartfonu na wskazania czujnika Airly w tej samej Kobylarni, w prostej linii kilometr od mego domu, to dowiaduję się, że wskazanie jakości powietrze niewiele odbiega od… chińskich megamiast. A to pewnie dlatego, że czujnik Airly w Kobylarni znajduje się na domu stojącym o 200 metrów od kombinatu budowy dróg i mostów Kobylarnia S.A. Tak to punkt widzenia zależy od punktu mierzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera