Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sól fizjologiczna i jej zastosowanie. Inhalacja solą fizjologiczną.

.
Sól fizjologiczna jest wodnym roztworem chlorku sodu. Jej rolą jest nawilżanie błon śluzowych oraz leczenie wspomagające w leczeniu infekcji dróg oddechowych. Sól fizjologiczna wykorzystywana jest w szpitalach do nawadniania pacjentów a także do inhalowania dróg oddechowych. Sól fizjologiczna podawana jest w postaci płynu fizjologicznego możliwego do kupienia w bezpiecznym stężeniu 0,9%. Nawadnianie płynem fizjologicznym stosuje się po operacjach, biegunkach, wymiotach lub po oparzeniach. Co więcej sól fizjologiczną stosuje się do rozdrabniania pewnych leków, które wymagają wstrzykiwania i infuzji dożylnej.

Zastosowanie soli fizjologicznej
Sól fizjologiczną wykorzystuje się do podawania leków poprzez nebulizację. Jest to drogą wziewną. Inhalacja umożliwia podanie leku bezpośrednio do miejsca jego działania czyli do płuc czy oskrzeli. Inhalacja pozwala na szybsze działanie zastosowanego leku. Nebulizacji dokonuje się nawet w domu, ponieważ nie wymagana jest konieczność pobytu w szpitalu, a jedynie nebulizator. Taki sposób leczenia stosuje się u osób chorych na mukowiscydozę oraz astmę a także nawracające zapalenia oskrzeli, płuc oraz w przypadku nieżytu nosa, gardła i krtani, gdzie taki rodzaj leczenia jest bardzo efektywny.
Sól fizjologiczna powszechnie wykorzystywana jest do nawilżania śluzówek ponieważ nie powoduje podrażnień ani nie uczula. Jest stosowana do przemywania oczu dzieciom już od pierwszych dni życia. Taki płyn przyda się osobom spędzającym długie godziny przed ekranem monitora. W czasie zimy, kiedy rozkręcamy kaloryfery w sezonie grzewczym sól fizjologiczna spełni rolę nawilżacza śluzówki nosa. Wówczas sól fizjologiczna usunie zalegającą wydzielinę. Wystarczy jedynie wkroplić po 2 krople do otworu nosowego. Sól fizjologiczna sprawdzi się do płukania uszu i przemywania drobnych zranień. Nie wolno jednak dotknąć fiolką rany aby nie umieścić tam zanieczyszczeń, gdyż sól fizjologiczna pozbawiona jest właściwości dezynfekujących. Po przemyciu można zebrać nadmiar płynu jałowym gazikiem.

Sól fizjologiczna do nawilżania oczu
Sól fizjologiczna idealnie spełni rolę w nawilżaniu oczu i przyniesie to ulgę dla oczu zmęczonych, przesuszonych i zapatrzonych w monitor. Sól fizjologiczna jest nieszkodliwa nawet dla niemowlaków. Jednak sól fizjologiczna nie posiada żadnych związków zapewniających adhezję do powiek czy gałek ocznych, a więc jak szybko nawilża tak też szybko opuszcza oko wraz z filmem łzowym. Przemywanie oczu polega na umiejętnym aplikowaniu soli. Należy wlewać je w zewnętrznym kąciku oka i jałowym gazikiem masować oko od zewnątrz do wewnątrz kącika, aby nie pozostawiać żadnych zanieczyszczeń, a wręcz przeciwnie – ułatwić ich odpływ. Sól przyniesie ulgę oczom, z których nie da rady wyjąć przypadkowo umieszczonego tam paprocha czy rzęsy. Sól fizjologiczna niewątpliwie odświeża oczy. Roztworu soli nie sporządzamy sami. Bez problemu można dostać go w aptece. Jest on tani i wygodny w użyciu, ponieważ znajduje się w jednorazowych ampułkach o małej pojemności. Jeśli kupimy sól fizjologiczną w większym opakowaniu należy pamiętać, ze ma ona swoją datę przydatności do użycia.

Inhalacja solą fizjologiczną
Nie posiadając w domu nebulizatora wciąż możliwe jest wykonanie inhalacji, ale w tradycyjny sposób. Sól fizjologiczna sprawia, że zalegająca w płucach i drogach oddechowych wydzielina zaczyna się odrywać znacznie szybciej. Nie jest to jednak zabieg bezpieczny dla wszystkich, ponieważ osoby cierpiące na nowotwór, gruźlicę czy ropne zapalenie migdałków i zatok oraz stany zapalne dróg oddechowych połączone z gorączką i krwotokami mogą zostać pogłębione, a krwotoki i gorączka wzmożone. Inhalacja niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych, a prostota jej wykonania jest największą zaletą zabiegu. Inne zalety inhalacji to:

• Możliwość kupna małych i poręcznych aplikatorów z solą fizjologiczną o małej, jednorazowej pojemności,
• Skład jest prosty i nieszkodliwy, nie uczulający, zatem sól jest bezpieczna dla każdego bez względu na płeć i wiek,
• Inhalacje solą fizjologiczną nie szkodzą, nie ma ustalonego limitu zabiegów, a wręcz przeciwnie – inhalacja może być stosowana profilaktycznie,
• Inhalacje można wykonywać profilaktycznie celem nawilżania dróg oddechowych i śluzówek ale tez leczniczo w przypadku schorzeń obejmujących drogi oddechowe,
• Inhalacja gwarantuje szybkie dotarcie leku w miejsce jego przeznaczenia poprzez drogi oddechowe,
• Inhalacja jest sposobem na podawanie różnych leków i dostosowywanie ich dawki a nawet podawanie kilku rodzajów lekarstw,
• Inhalacje są proste w wykonaniu i nie wymagają specjalnego sprzętu.

Soczewki a sól fizjologiczna
Sól fizjologiczna nie jest szkodliwa dla soczewek. Używają jej osoby noszące soczewki zarówno twarde jak i miękkie. Sól fizjologiczna jest składnikiem płynów, których rolą jest odbiałczanie powierzchni szkieł kontaktowych a także płynów do płukania soczewek. Sól fizjologiczna generalnie niweluje suchość oka, która powodowana jest przez noszenie soczewek. Przemywanie oczu solą nie powoduje żadnych problemów. Sól fizjologiczna pomoże opłukać soczewki i je założyć oraz ulży w przypadku suchych oczu, ale nie spełni ona roli w dezynfekcji soczewek. Sól fizjologiczna nie da rady usunąć zanieczyszczeń, które gromadzą się na powierzchni soczewek. Nie jest wskazane przechowywanie soczewek w płynie fizjologicznym. Służą do tego specjalistyczne płyny. Jeśli nie zastosujemy się do zasad higieny soczewek kontaktowych możliwe, ze doświadczymy powikłań zdrowotnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!