Sędziowie nie znają się na zegarku

Sławomir Kabat
Zawodniczki Kormorana zostały mistrzyniami Polski seniorek, a ich koledzy z Astorii zajęli czwartą lokatę w zawodach rozgrywanych w Brdyujściu.

<!** Image 2 align=right alt="Image 2706" >Przez dwa dni w Bydgoszczy rozgrywne były 8. mistrzostwa Polski seniorów i seniorek w kajak polo. Do rywalizacji zgłosiło się 5 zespołów kobiecych i 13 męskich.

Ale numer

Ostatni finał miał się rozpocząć w niedzielę o godzinie 15.00, tymczasem zaczął się z 2,5-godzinnym opóźnieniem i skończył krótko przed 18.00. A wszystko przez sędziów. W meczu eliminacyjnym mężczyzn pomiędzy Wikingiem Tomaszów a Setem II Kaniów arbiter ze stolika odgwizdał koniec, minutę przed upływem regulaminowego czasu, choć prowadzącemu brakowało 58 sekund do końca pojedynku. Mecz przerwano, a później zaczęła się lawina protestów. Aby wyjść z twarzą, rozegrano minutową dogrywkę, później z kolei jeden z zespołów złożył protest, który uwzględniono. Ostatecznie mecz powtórzono w regulaminowym czasie. Wygrał Set II 3:2. Ten błąd sędziowski kosztował ostateczne spóźnienie.

- To wina Polskiego Związku Kajakowego, który od trzech lat nie szkoli sędziów. Dlatego generalnie arbitrzy prezentują słaby poziom i mecze prowadzić muszą zawodnicy uczestniczący w imprezie - powiedział jeden z trenerów.

Rewelacyjnie spisały się seniorki Kormorana Bydgoszcz. W spotkaniach grupowych odniosły komplet zwycięstw - ze Szczęśliwicami Warszawa 12:2, Setem Kaniów 5:0, Wikingiem Tomaszów 14:0 i Choszczno 5:3. W półfinale Kormoran pokonał drugi raz Szczęśliwice 14:0.

W finale jeszcze raz bydgoszczanki pokazały różnicę klas triumfując nad Setem Kaniów 9:1 (3:1). Bramki dla Kormorana: Karolina Smarul 2, Marlena Smarul 4, Anna Górzyńska 2, Marta Bona 1. Ponadto w składzie grała Anita Stylo.

- Jestem bardzo szczęśliwy z pierwszego w historii naszego tytułu w seniorkach - powiedział trener Kormorana Marek Głomski. - Z pięciu zawodniczek tylko Anna Górzyńska trenuje jeszcze kajaki klasyczne. Pozostałe już zakończyły kariery, ale z przyjemnością występują w kajak polo. Nie wyobrażam sobie, aby po tak udanym występie trójka moich podopiecznych: Marlena i Beata Smarul i Anna Górzyńska nie zostały powołane do reprezentacji na wrześniowe mistrzostwa Europy w Hiszpanii.

Koniec dominacji

Po hegemonii seniorów Astorii Bydgoszcz pozostały już tylko wspomnienia - cztery tytuły mistrzowskie i trzy wicemistrzowskie. W meczu o brązowy medal Astoria I przegrała z Kwisą Leśna 2:4 i zajęła czwarte miejsce. Astoria: Robert Buczek, Krzysztof Brzozowski, Artur Babicki, Daniel Gniewkowski, Sławomir Lewalski, Tomasz Molenda, Konrad Leszczyński, Zbigniew Kosiak. Trener Krzysztof Brzozowski.

Na najniższym stopniu podium stanęło Choszczno, a w meczu o złoty medal UKS Set Kaniów I pokonał Kwisę Leśna 6:0. Drugi zespół Astorii zajął ostatnią 13. lokatę.