Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alert IMGW - ostrzeżenie przed burzami: 1 kwietnia 2024. To nie jest primaaprilisowy żart!

Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
1 kwietnia br. możemy spodziewać się burz i opadów deszczu. Prognozę pogody prezentujemy w artykule.
1 kwietnia br. możemy spodziewać się burz i opadów deszczu. Prognozę pogody prezentujemy w artykule. Łukasz Kaczanowski
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega przed niebezpiecznymi warunkami pogodowymi. W poniedziałek, 1 kwietnia, w wielu województwach na zachodzie i w centrum kraju, w godzinach popołudniowych i wieczornych przewiduje się niekorzystne warunki pogodowe. Obowiązują alertowe ostrzeżenia przed silnym wiatrem i burzami. Szczegóły poniżej.

Ostrzeżenia meteorologiczne obejmują niemal połowę Polski - od województw na zachodzie i w części południowo-zachodniej do centralnej Polski w pasie od Trójmiasta na północy do Małopolski na południu. W części południowej Polski sytuacja meteorologiczna może być najbardziej niebezpieczna - tam oprócz burz, prognozowane są silne wiatry, wiejące w porywach do 80 km/h.

IMGW ostrzega również mieszkańców Kujaw i Pomorza oraz Bydgoszczy

  • Ostrzeżenie IMGW przed zjawiskiem: Burze
  • Stopień zagrożenia: 1
  • Obszar: wszystkie powiaty
  • Ważność: od godz. 16:00 dnia 01.04.2024 do godz. 21:00 dnia 01.04.2024
  • Przebieg: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu do około 20 mm oraz porywy wiatru do 85 km/h. Lokalnie grad.
  • Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 70%

Przed niebezpieczną pogodą ostrzegają również Polscy Łowcy Burz

Ostrzeżenia przed burzami i silnym wiatrem obowiązują niemal dla połowy kraju.
Ostrzeżenia przed burzami i silnym wiatrem obowiązują niemal dla połowy kraju. zrzut ekranu IMGW

1 kwietnia 2024 - jaka będzie pogoda?

Poniedziałek, 1 kwietnia, w większości kraju będzie pogodny, choć zachmurzenie wzrośnie na zachodzie i w centralnej części kraju, gdzie po południu spodziewane są opady deszczu o przewidywanej wysokości 1-10 litrów na metr kwadratowy, miejscami także burze, podczas których opady mogą osiągnąć 10-20 litrów na metr kwadratowy, a wiatr może osiągnąć prędkość do 80 kilometrów na godzinę. Maksymalne temperatury wahać się będą od 18 stopni Celsjusza w rejonie Niziny Szczecińskiej do 25 stopni Celsjusza w Małopolsce. Wiatr będzie słaby na północy, a w pozostałej części Polski umiarkowany do silnego z kierunków południowych, miejscami w porywach do 60 km/h, a w górach do 80-100 km/h.

Załamanie pogody od wtorku, 2 kwietnia

W kolejnych dniach czeka nas zmienne zachmurzenie i wahania temperatury. Od wtorku, 2 kwietnia, przewiduje się gwałtowne ochłodzenie, zwłaszcza na północy, gdzie temperatura spadnie do zaledwie 5 stopni Celsjusza i gdzie mogą wystąpić opady deszczu ze śniegiem. Pogoda poprawi się przed weekendem, który ma być słoneczny i ciepły. Kolejne załamanie pogody prognozowane jest od 11 kwietnia.

Czym jest alert 1. stopnia IMGW?

Ostrzeżenie 1 stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

  • Jeśli chcesz sprawdzić treść ostrzeżeń dla swojego powiatu, wejdź na stronę IMGW.

Symulację siły porywów wiatru w najbliższych godzinach możesz sprawdzić na poniższej mapie:

(źródło: windy.com)

To może Cię zainteresować: Tak mówiono kiedyś w Bydgoszczy:

Gwara bydgoska - tak mówiono kiedyś w Bydgoszczy i okolicy. ...

To może Cię zainteresować: Rośliny hodowane w domu nie tylko są ozdobą lokum, ale spełniają też kilka istotnych ról - są naturalnymi filtrami, często pochłaniają toksyny i dym papierosowy, a także pozwalają oczyścić powietrze w domu ze smogu. Jednak nie wszystkie rośliny nadają się do trzymania w czterech ścianach - niektóre mogą szkodzić, a część z nich jest silnie trująca. W artykule przedstawiamy zdjęcia i informacje o roślinach, których nie wolno trzymać w pomieszczeniach, w których przebywamy na co dzień.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera