Aktualności
Ruten-106: promieniotwórcza substancja w powietrzu nad...

Ruten-106: promieniotwórcza substancja w powietrzu nad Polską. Czy jest zagrożenie?

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Ruten-106 jest izotopem promieniotwórczym

Ruten-106 jest izotopem promieniotwórczym ©staticflickr.com

Państwowa Agencja Atomistyki: izotop promieniotwórczy ruten-106 wykryty na terenie Europy. Izotop promieniotwórczy ruten-106 wykryto w niewielkiej ilości. Aktualne wskazania krajowych stacji pomiarowych potwierdzają obecność izotopu ruten-106 w powietrzu. Według PAA ilość izotopu ruten-106 w powietrzu nie ma żadnego wpływu na zdrowie ludzkie.
Ruten-106 jest izotopem promieniotwórczym

Ruten-106 jest izotopem promieniotwórczym ©staticflickr.com

Co to jest ruten-106? Państwowa Agencja Atomistyki informuje:Czy należy podejmować działania?

Nie należy podejmować żadnych działań, a w szczególności przyjmować preparatów z jodem. Najwyższe stężenie rutenu wstępnie oznaczone na terenie Polski wynosi 6,4 mBq/m3. Jest to bardzo niewielka ilość. Oznacza to, że człowiek musiałby wdychać powietrze z wykazanym stężeniem rutenu-106 przez okres wielokrotnie przekraczający czas życia ludzi, aby otrzymać roczną dawkę promieniowania jonizującego uznawaną za bezpieczną (tj. 1 milisievert).

Do czego wykorzystuje się ruten-106?

Ruten-106 jest izotopem promieniotwórczym wykorzystywanym m.in. w leczeniu nowotworów, często podczas zabiegu brachyterapii oka. Zabieg polega na tym, że źródło zawierające ten izotop zostaje umieszczone w pobliżu guza nowotworu (na przykład na oku pacjenta w postaci specjalnej płytki-aplikatora) i swoim oddziaływaniem uszkadza komórki rakowe.

Skąd wziął się ruten-106 w powietrzu w Polsce?

Źródło emisji rutenu pozostaje nieznane. Ze względu na bardzo niskie stężenie substancji, określenie miejsca uwolnienia będzie trudne. Obecność w próbkach wyłącznie rutenu-106, wyklucza jego pochodzenie z elektrowni jądrowej (w takiej sytuacji w powietrzu wykrywalne byłyby także inne izotopy promieniotwórcze). Prawdopodobnym źródłem może być laboratorium lub instalacja produkująca ruten-106 albo nieprawidłowa utylizacja tej substancji (np. spalenie).

Jak PAA monitoruje poziom mocy dawki oraz stężenia izotopów promieniotwórczych?

PAA dysponuje siecią stacji pomiarowych (Permament Monitoring Station) stale analizujących moc dawki promieniowania gamma na terenie Polski. Pozwala ona na bieżąco wychwycić zwiększone promieniowanie i podejmować działania adekwatne do sytuacji. Stężenie rutenu-106 jest zbyt niskie, by zostało wykryte na tych stacjach.

Ruten-106 został wykryty w powietrzu atmosferycznym za pomocą krajowej sieci stacji poboru aerozoli. Stacje te gromadzą aerozole znajdujące się w powietrzu na specjalnym filtrze. Jest on w warunkach normalnych wymieniany i poddawany szczegółowej analizie co tydzień. Filtry z tych stacji, po analizie w laboratorium, pozwalają na wykrycie nawet śladowych stężeń izotopów promieniotwórczych w powietrzu. To właśnie te stacje wykazały obecność minimalnych ilości rutenu-106 na terenie Polski.

POLECAMY TWOJEJ UWADZE

Czy rozumiesz gwarę uczniów? To jest wyzwanie! ROZWIĄŻ QUIZZadyma na meczu Górnik - Piast. Kibole zepsuli święto ZDJĘCIA + WIDEOIle zarabiają prostytutki na Śląsku i za co RAPORTNOGA Z GAZU: Raport z dróg Patryka Drabka


Czytaj także

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  GLUPOTA LUDZKA

  LOS (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Oczywiscie,oczywiscie ,cianek yez w malych ilosciach nie ma ,ale w bardzo malych ,podawany przez 10 lat juz ma nawet smiertelne.Banda.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bez przesady...

  Jana (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Przeciętna całkowita aktywność ciała człowieka wynosi ok. 100 Bq/kg. Typowe aktywności najczęściej spotykanych radionuklidów w glebach Polski: U-238, zawierają się w przedziale 4,8 - 118 Bq/kg...rozwiń całość

  Przeciętna całkowita aktywność ciała człowieka wynosi ok. 100 Bq/kg. Typowe aktywności najczęściej spotykanych radionuklidów w glebach Polski: U-238, zawierają się w przedziale 4,8 - 118 Bq/kg (średnio 26 Bq/kg), Th-228 - w przedziale 3,6 - 77 Bq/kg (średnio 21 Bq/kg), K-40 - w przedziale 111 - 967 Bq/kg (średnio 413 Bq/kg). Średnia aktywność Rn-222 w powietrzu przy ziemi wynosi ok. 4,4 Bq/m3, ale w parterowych zabudowaniach może przekraczać 200 Bq/m3.

  I przy tym wszystkim co nas otacza juz zaczynają się szerzyć teorie spiskowe jak straaaasznie szkodliwe jest 6,4 mB/m3.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co tam patroszenko wymyslił? Dale kombinują z amerykanami jak tu zastąpić ruskie paliwo

  DC (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  jedynie słucsznym demokratycznym paliwem?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie tylko w Polsce...

  MC377 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

  W Austrii tez podniosl sie alarm ze u nich takze wzroslo stezenie. Twierdza ze to z jednej z elektrowni jadrowych na Ukrainie lub Pld.Rosji. Czy niebezpieczne? Nie wiadomo. Dodatki do zywnosci,...rozwiń całość

  W Austrii tez podniosl sie alarm ze u nich takze wzroslo stezenie. Twierdza ze to z jednej z elektrowni jadrowych na Ukrainie lub Pld.Rosji. Czy niebezpieczne? Nie wiadomo. Dodatki do zywnosci, rozne inne substancje (w tym wytwory monsanto) podobno sa rowniez dla ludzi w Europie bezpieczne...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Fujer

  Hujer (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

  Napewno to tez wina Tuska albo pierdnela tłusta kaczka kartofel Kaczyński

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo