Aktualności
Program Rodzina 500 Plus: Oto zmiany. 500 zł już od...

Program Rodzina 500 Plus: Oto zmiany. 500 zł już od pierwszego dziecka?

Witold Głowacki

Polska

Aktualizacja:

Polska

Program Rodzina 500 Plus: Oto zmiany. 500 zł już od pierwszego dziecka?

©fot. michal dyjuk / polska press

Program Rodzina 500 Plus do zmiany. Czy rodziny powinny się czegoś obawiać? Platforma Obywatelska ogłasza, że chce 500 Plus na każde dziecko. Teraz to PiS musi tłumaczyć, że koszty takiego posunięcia mogłyby zrujnować budżet.
Program Rodzina 500 Plus: Oto zmiany. 500 zł już od pierwszego dziecka?

©fot. michal dyjuk / polska press

PROGRAM 500 PLUS: NOWE WNIOSKI OD 1 SIERPNIA

Politycy Platformy Obywatelskiej mówią dziś więcej i częściej o programie „500 Plus” niż ministrowie rządu Beaty Szydło. W dodatku próbują przelicytować PiS - Platforma chce, by „500 Plus” przysługiwało już na pierwsze dziecko w rodzinie.
To z kolei spycha partię rządzącą do defensywy - i to akurat w obszarze, w którym PiS i rząd wydawały się wyjątkowo mocne - w tej chwili to minister pracy Elżbieta Rafalska musi tłumaczyć, że wprowadzenie „500 Plus” na każde dziecko byłoby zbyt kosztowne dla budżetu. A przecież jeszcze chwilę temu o obciążeniu państwowej kasy programem mówili wyłącznie politycy opozycji.

ZOBACZ KONIECZNIE
TAK ZMIENIAJĄ SIĘ ZASADY PRZYZNAWANIA ŚWIADCZENIA 500 PLUS


Taka sytuacja rysuje się od środowego wystąpienia szefa PO Grzegorza Schetyny, który odpowiadał na cztery pytania programowe od PiS. Wśród nich także o „500 Plus”. Właśnie w tym obszarze padły z ust Schetyny dwa konkrety. Po pierwsze, Platforma chce, żeby „500 Plus” przysługiwało na każde dziecko w rodzinie. Obecnie świadczenia można pobierać na drugie i kolejne dzieci, a zatem PO podbija tu stawkę ustanowioną przez PiS. Po drugie, według Platformy świadczenia powinny być pobierane tylko przez pracujących rodziców.

PROGRAM 500 PLUS PYTANIA I ODPOWIEDZI

Jest już odpowiedź rządu na propozycje PO - udzieliła jej minister pracy Elżbieta Rafalska. Rząd PiS nie zamierza ograniczać prawa do pobierania świadczeń niepracującym. - Są uzasadnione sytuacje, w których ktoś nie znajduje pracy albo zajmuje się dziećmi, bo ma ich pięcioro, czasami dziesięcioro. I co wtedy? Nie damy mu świadczenia? - mówiła Rafalska w radiowej Jedynce.

CZYTAJ TAKŻE: Kto może stracić 500 plus?

Hasło „500 Plus” już na pierwsze dziecko rzucone przez Platformę stawia jednak rząd w sytuacji o tyle kłopotliwej, że teraz to ministrowie Beaty Szydło muszą mówić o ograniczeniach budżetowych. - Finansowanie programu na każde dziecko to dodatkowo 19 mld zł, a gdybyśmy brali pod uwagę, że będzie nam się rodziło więcej dzieci, koszt by wzrósł - mówiła więc Rafalska. - Gdyby rodziło się więcej dzieci i w każdym roku musielibyśmy ponosić skutki finansowe, to koszt tego programu kompleksowo wyniósłby około 45 mld zł - dodała minister pracy. W tym roku koszt finansowania programu ma wynieść około 23 mld zł.

Platforma Obywatelska znalazła „swój sposób” na program 500 Plus stanowiący jak dotąd jeden z najsilniejszych atutów rządu Beaty Szydło i PiS - atutów także w kontekście wyborów parlamentarnych 2019 roku. Składa się on z zaledwie dwóch pomysłów, oba jednak zmuszają PiS do działań obronnych. W tej chwili z punktu widzenia partii Grzegorza Schetyny jeszcze ważniejsze może być jednak to, że Platforma podając swój „plan” na 500 Plus, odsuwa od siebie podnoszony już teraz przez PiS zarzut, że ewentualny powrót PO do władzy oznaczałby natychmiastowy koniec „5oo zł na dziecko”.

Grzegorz Schetyna, szef Platformy, przedstawił oba pomysły w środę podczas swojej konferencji poświęconej odpowiedziom na pytania programowe ze strony. Generalnie nie było to wystąpienie szczególnie udane, bo medialne doniesienia o nim zdominowało to, że Schetyna nie potrafił sensownie rozwinąć rzuconego przez siebie hasła „13-stej emerytury” i wyjątkowo nieporadnie tłumaczył stanowisko Platformy w kwestii przyjmowania uchodźców. Ale akurat w kwestii 500 Plus padły względne konkrety. Ściśle mówiąc, dwa.

Pierwsza z propozycji Platformy to zwykłe podbicie stawki - czyli rozszerzenie programu. Według PO 500 Plus powinno przysługiwać już na pierwsze dziecko w rodzinie, a nie dopiero na drugie i kolejne. O tym pomyśle politycy Platformy mówili już wielokrotnie, teraz to jednak oficjalny postulat partii. Tu PiS musi bronić w mocno niewygodny dla siebie sposób - bo dokładnie taki, w jakim program 500 Plus był w kampanii wyborczej atakowany przez PO i Nowoczesną. Minister pracy Elżbieta Rafalska musi więc tłumaczyć, że wprowadzenie świadczeń oznaczałoby katastrofę budżetu. W niedzielę stwierdziła, że byłby to koszt w wysokości dodatkowych 19 miliardów złotych i że po uwzględnieniu propozycji Platformy i projektowanego wzrostu dzietności łączny koszt całego programu osiągnąłby aż 45 miliardów złotych. W ten sposób to PiS zostaje zepchnięty do roli „rozważnego” pilnującego budżetu i finansów państwa. Platforma za to wchodzi w znacznie bardziej atrakcyjną dla wyborców, „romantyczną” rolę potencjalnego rozdającego.

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS


[b]CZYTAJ KONIECZNIE:
JAK WYPEŁNIĆ WNIOSEK 500 PLUS NA DZIECKO W 2017 ROKU

Druga propozycja to więc rodzaj ukłonu w stronę tradycyjnego elektoratu Platformy i zarazem przypomnienie o liberalnych gospodarczo korzeniach partii Schetyny (pamiętajmy o konkurowaniu PO z Nowoczesną). Otóż według PO 500 Plus powinno być wypłacane jedynie pracującym rodzicom - taki ruch miałby ograniczyć stricte socjalną funkcję programu, za to wzmocnić jego wymiar prorodzinny.1 »

Czytaj także

  Komentarze (167)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  500+

  .... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Kiedy ten program wreszcie zniknie? Nie mam ochoty pracować na "repreduktorów" i cudze dzieci!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pomoc dzieciom,TAK

  Ib (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Ale z patologia trzeba walczyć. Szczególnie monitorować rodziny długotrwale bezrobotne.Sprawdzac o różnych porach ,czy pieniądze otrzymywane na dzieci nie są wydawane na alkohol.Czy dzieci mają...rozwiń całość

  Ale z patologia trzeba walczyć. Szczególnie monitorować rodziny długotrwale bezrobotne.Sprawdzac o różnych porach ,czy pieniądze otrzymywane na dzieci nie są wydawane na alkohol.Czy dzieci mają właściwą opiekę. Bo patologia wychowuje patologie,niestety.A opieka społeczna sprowadza się do ROZDAWANIA,nie spełnia swojej roli.Nie winie tu szeregowych pracowników MOPR ale system monitorowania rodzin.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  żal

  misia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

  nigdy w życiu nic nie dostałam od Państwa , żyje uczciwie płace podatki, niestety nie otrzymuje 500 plus bo mój i męża dochód przekracza kwote wymaganą do otrzymania świadczenia nie oznacza to że...rozwiń całość

  nigdy w życiu nic nie dostałam od Państwa , żyje uczciwie płace podatki, niestety nie otrzymuje 500 plus bo mój i męża dochód przekracza kwote wymaganą do otrzymania świadczenia nie oznacza to że jestem w lepszej sytuacji finansowej od osób ją otrzymujących... mam żal ogromny żal ile osób w moim otoczeniu otrzymuje to świadzczenie śpiąc na pieniądzach,,, niektórzy nie mają wstydu, jak chcą to zaoszczyć skoro często panie z opieki są rodziną moniturującą sytuacje podoopiecznych... dlaczego nie można dawać 500 plus na każde pierwsze dziecko a każde kolejne stosunkowo mniej... ludzie młodzi nie decydują się na dzieci mam na myśli ludzi nie żyjących w patologii którzy biorą kredyt by kupić mieszkanie dlaczego takich ludzi nie zachęcić do tego by zostali rodzicami w młodszym wieku a nie przed 40 tką?? wstyd mi że muszę żyć w kraju w którym patologia i cwaniactwo ma pierwszeństwo bytu....zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  500+

  Zoja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

  TO JEST WSTRETNE ojciec dziecka zwiał za granice ja straciłam prace i na dkładke 500+też strace jak życ mam ju depresje i lecze sięto jest NIESPRAWIEDLIWE

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  500+

  jola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  a ja mam pretnęsje do PIS obiecali dla wszystkich dzieci ja rówież pracowałam i też płaciłm podatki.Teraz bezrobotna bez zasiłku sama wych.córkę ojciec płaci alimenty dobrowolnie i już nie moge...rozwiń całość

  a ja mam pretnęsje do PIS obiecali dla wszystkich dzieci ja rówież pracowałam i też płaciłm podatki.Teraz bezrobotna bez zasiłku sama wych.córkę ojciec płaci alimenty dobrowolnie i już nie moge złożyc wniosku na 500+.dlaczego zabierają najbiedniejszym WSTYD wstyd Rafalska i Szydło WSTYDzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Słaba pamięć

  M. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Osobiście uważam, że PIS nie jest święte. Bardzo irytuje mnie np. ich propaganda medialna. Oglądając Wiadomości TVP nie da się nie zauważyć jak subiektywny jest to program. Jednak co do 500+ to...rozwiń całość

  Osobiście uważam, że PIS nie jest święte. Bardzo irytuje mnie np. ich propaganda medialna. Oglądając Wiadomości TVP nie da się nie zauważyć jak subiektywny jest to program. Jednak co do 500+ to faktem jest, że PO miota się ze skrajności w skrajność, raz mówiąc, że kasy nie ma na to w ogóle, aby za chwilę proponować pieniądze (których uważają, że nie ma) już na pierwsze dziecko.
  Polacy mają pamięć dobrą ale niestety krótką. Nikt już nie pamięta tego, że PO nie rozliczyło się praktycznie z żadnych obietnic stawianych podczas ubiegłych kampanii wyborczych? Ja pamiętam i dlatego uważam, że ta obietnica PO to kolejne kłamstwo, którego zadaniem jest tylko przyciągnięcie elektoratu tak jak obietnica nie podnoszenia podatków, wieku emerytalnego i wiele innych.
  Z resztą nie dziwię się, że za rządów PO nie było by na 500+ pieniędzy skoro na pierwszym miejscu stawiają przede wszystkim na rozkradanie Polski. Przypomnę choćby jeden fakt:
  https://www.youtube.com/watch?v=Fh-W5oYjDzkzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szkoda słów...

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

  To ludzie, czy króliki? Się mnożą na potęgę i żyją i chleją za nasze pieniądze!!!!!!!!!!... Sprzedaliście Ojczyznę za 500 złotych!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!...

  Szkoda słów...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Po co ta agresja!

  Głos rozsadku (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 3

  Pieniądze na pierwsze dziecko będą. Bo jeżeli świadczeń nie będą dostawały osoby które nie pracują bo dostają kasę z rządu to dużo rodzin odpadnie z programu. Moim zdaniem to dobry ruch, nie chce...rozwiń całość

  Pieniądze na pierwsze dziecko będą. Bo jeżeli świadczeń nie będą dostawały osoby które nie pracują bo dostają kasę z rządu to dużo rodzin odpadnie z programu. Moim zdaniem to dobry ruch, nie chce żeby z moich podatków pieniądze były rozdawane tym, którym nie chce się z domu ruszyć. Świadczenia też powinny być dawane jeżeli jeden z rodziców pracuje, wiadomo że na początku dzieckiem ktoś się musi zająć.

  Rozumiem, że najbardziej krzyczą Ci, którzy siedzieli w domu i żyli z naszych pieniędzy :)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  obiecanki cacanki

  a głupiemu radość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 12

  Też nie wierzę , że PO uchwaliłoby wypłaty już na pierwsze dziecko, przecież sami sprzeciwiali sie jakiejkolwiek pomocy finansowej rodzinom. Już raz obiecywali obniżkę podatków, a co zrobili?...rozwiń całość

  Też nie wierzę , że PO uchwaliłoby wypłaty już na pierwsze dziecko, przecież sami sprzeciwiali sie jakiejkolwiek pomocy finansowej rodzinom. Już raz obiecywali obniżkę podatków, a co zrobili? Podnieśli VAT i olali wyborców. Z wszystkim tak robili. Za to na miejscu PiSu wypłacałabym także rodzicom na 18 latków, którzy uczą sie w systemie dziennym, są w maturalnej klasie i rzecz jasna do normalnej pracy pójść nie mogą.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  no idioci

  Yuri (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 12

  Uważajcie że peło da 500zł na każde dziecko !!! Tylko idiota w to wierzy ! Wcześniej krytykowali pis skąd pieniądze wezmą na to Że to nie realne a oni teraz na każde chca dać hahaha no idioci...rozwiń całość

  Uważajcie że peło da 500zł na każde dziecko !!! Tylko idiota w to wierzy ! Wcześniej krytykowali pis skąd pieniądze wezmą na to Że to nie realne a oni teraz na każde chca dać hahaha no idioci kompleti idiocizwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama