Aktualności
Program Rodzina 500 Plus: Oto zmiany. 500 zł już od...

Program Rodzina 500 Plus: Oto zmiany. 500 zł już od pierwszego dziecka?

Witold Głowacki

Polska

Aktualizacja:

Polska

Program Rodzina 500 Plus: Oto zmiany. 500 zł już od pierwszego dziecka?

©fot. michal dyjuk / polska press

Program Rodzina 500 Plus do zmiany. Czy rodziny powinny się czegoś obawiać? Platforma Obywatelska ogłasza, że chce 500 Plus na każde dziecko. Teraz to PiS musi tłumaczyć, że koszty takiego posunięcia mogłyby zrujnować budżet.
Program Rodzina 500 Plus: Oto zmiany. 500 zł już od pierwszego dziecka?

©fot. michal dyjuk / polska press

Ruszył nabór nowych wniosków Programu 500 Plus. Trzeba się spieszyć. Jeśli nie złożycie wniosku do końca sierpnia, nie dostaniecie pieniędzy w październiku.

ZŁÓŻ WNIOSEK 500 PLUS: JAK NIE STRACIĆ 500 ZŁ NA DZIECKO


PROGRAM 500 PLUS: NOWE WNIOSKI OD 1 SIERPNIA

Politycy Platformy Obywatelskiej mówią dziś więcej i częściej o programie „500 Plus” niż ministrowie rządu Beaty Szydło. W dodatku próbują przelicytować PiS - Platforma chce, by „500 Plus” przysługiwało już na pierwsze dziecko w rodzinie. To z kolei spycha partię rządzącą do defensywy - i to akurat w obszarze, w którym PiS i rząd wydawały się wyjątkowo mocne - w tej chwili to minister pracy Elżbieta Rafalska musi tłumaczyć, że wprowadzenie „500 Plus” na każde dziecko byłoby zbyt kosztowne dla budżetu. A przecież jeszcze chwilę temu o obciążeniu państwowej kasy programem mówili wyłącznie politycy opozycji.

ZOBACZ KONIECZNIE
TAK ZMIENIAJĄ SIĘ ZASADY PRZYZNAWANIA ŚWIADCZENIA 500 PLUS


Taka sytuacja rysuje się od środowego wystąpienia szefa PO Grzegorza Schetyny, który odpowiadał na cztery pytania programowe od PiS. Wśród nich także o „500 Plus”. Właśnie w tym obszarze padły z ust Schetyny dwa konkrety. Po pierwsze, Platforma chce, żeby „500 Plus” przysługiwało na każde dziecko w rodzinie. Obecnie świadczenia można pobierać na drugie i kolejne dzieci, a zatem PO podbija tu stawkę ustanowioną przez PiS. Po drugie, według Platformy świadczenia powinny być pobierane tylko przez pracujących rodziców.

PROGRAM 500 PLUS PYTANIA I ODPOWIEDZI

Jest już odpowiedź rządu na propozycje PO - udzieliła jej minister pracy Elżbieta Rafalska. Rząd PiS nie zamierza ograniczać prawa do pobierania świadczeń niepracującym. - Są uzasadnione sytuacje, w których ktoś nie znajduje pracy albo zajmuje się dziećmi, bo ma ich pięcioro, czasami dziesięcioro. I co wtedy? Nie damy mu świadczenia? - mówiła Rafalska w radiowej Jedynce.

CZYTAJ TAKŻE: Kto może stracić 500 plus?

Hasło „500 Plus” już na pierwsze dziecko rzucone przez Platformę stawia jednak rząd w sytuacji o tyle kłopotliwej, że teraz to ministrowie Beaty Szydło muszą mówić o ograniczeniach budżetowych. - Finansowanie programu na każde dziecko to dodatkowo 19 mld zł, a gdybyśmy brali pod uwagę, że będzie nam się rodziło więcej dzieci, koszt by wzrósł - mówiła więc Rafalska. - Gdyby rodziło się więcej dzieci i w każdym roku musielibyśmy ponosić skutki finansowe, to koszt tego programu kompleksowo wyniósłby około 45 mld zł - dodała minister pracy. W tym roku koszt finansowania programu ma wynieść około 23 mld zł.

Platforma Obywatelska znalazła „swój sposób” na program 500 Plus stanowiący jak dotąd jeden z najsilniejszych atutów rządu Beaty Szydło i PiS - atutów także w kontekście wyborów parlamentarnych 2019 roku. Składa się on z zaledwie dwóch pomysłów, oba jednak zmuszają PiS do działań obronnych. W tej chwili z punktu widzenia partii Grzegorza Schetyny jeszcze ważniejsze może być jednak to, że Platforma podając swój „plan” na 500 Plus, odsuwa od siebie podnoszony już teraz przez PiS zarzut, że ewentualny powrót PO do władzy oznaczałby natychmiastowy koniec „5oo zł na dziecko”.

Grzegorz Schetyna, szef Platformy, przedstawił oba pomysły w środę podczas swojej konferencji poświęconej odpowiedziom na pytania programowe ze strony. Generalnie nie było to wystąpienie szczególnie udane, bo medialne doniesienia o nim zdominowało to, że Schetyna nie potrafił sensownie rozwinąć rzuconego przez siebie hasła „13-stej emerytury” i wyjątkowo nieporadnie tłumaczył stanowisko Platformy w kwestii przyjmowania uchodźców. Ale akurat w kwestii 500 Plus padły względne konkrety. Ściśle mówiąc, dwa.

Pierwsza z propozycji Platformy to zwykłe podbicie stawki - czyli rozszerzenie programu. Według PO 500 Plus powinno przysługiwać już na pierwsze dziecko w rodzinie, a nie dopiero na drugie i kolejne. O tym pomyśle politycy Platformy mówili już wielokrotnie, teraz to jednak oficjalny postulat partii. Tu PiS musi bronić w mocno niewygodny dla siebie sposób - bo dokładnie taki, w jakim program 500 Plus był w kampanii wyborczej atakowany przez PO i Nowoczesną. Minister pracy Elżbieta Rafalska musi więc tłumaczyć, że wprowadzenie świadczeń oznaczałoby katastrofę budżetu. W niedzielę stwierdziła, że byłby to koszt w wysokości dodatkowych 19 miliardów złotych i że po uwzględnieniu propozycji Platformy i projektowanego wzrostu dzietności łączny koszt całego programu osiągnąłby aż 45 miliardów złotych. W ten sposób to PiS zostaje zepchnięty do roli „rozważnego” pilnującego budżetu i finansów państwa. Platforma za to wchodzi w znacznie bardziej atrakcyjną dla wyborców, „romantyczną” rolę potencjalnego rozdającego.

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS


[b]CZYTAJ KONIECZNIE:
JAK WYPEŁNIĆ WNIOSEK 500 PLUS NA DZIECKO W 2017 ROKU

Druga propozycja to więc rodzaj ukłonu w stronę tradycyjnego elektoratu Platformy i zarazem przypomnienie o liberalnych gospodarczo korzeniach partii Schetyny (pamiętajmy o konkurowaniu PO z Nowoczesną). Otóż według PO 500 Plus powinno być wypłacane jedynie pracującym rodzicom - taki ruch miałby ograniczyć stricte socjalną funkcję programu, za to wzmocnić jego wymiar prorodzinny.1 »

Czytaj także

  Komentarze (206)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  500 dla PRACUJĄCYCH

  W (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Witam,
  Jak dla mnie to dla pracujących nie powinno być ograniczeń i każde dziecko powinno dostać bo nie zapominajmy że pracujesz płacisz podatki,składki itp z pensji a niestety wrzucają nas do...rozwiń całość

  Witam,
  Jak dla mnie to dla pracujących nie powinno być ograniczeń i każde dziecko powinno dostać bo nie zapominajmy że pracujesz płacisz podatki,składki itp z pensji a niestety wrzucają nas do takiego samego worka co tych którzy nie pracują bo nie chcą. Ograniczać trzeba tych którzy nie pracują i pokazać że pracując masz więcej a nie odwrotnie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  masakra

  Natka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Cały ten program to jakaś prostytucja.
  My robimy dzieciaka a sponsor płaci. :-) zabawne ciągle widzę ten obrazek. Mleczko mógłby to świetnie narysować. Seks za kasę na abonament przez kolejne 18...rozwiń całość

  Cały ten program to jakaś prostytucja.
  My robimy dzieciaka a sponsor płaci. :-) zabawne ciągle widzę ten obrazek. Mleczko mógłby to świetnie narysować. Seks za kasę na abonament przez kolejne 18 lat.

  I jeszcze się chwalą, że to takie rodzinne.
  A efekty fatalne: pracy nie można znaleźć bo zatrudniają najchętniej na czarno TE które nie chcą umów bo wtedy mają 500+ ze względu na niski dochód (lub jego brak).

  Masakra. Już 3/4 pracodawców to przestępcy zatrudniajacy na czarno bez badań umów itp.
  Masakra. Nikt nie będzie rodził (i robił) dzieci za pieniądze bo to prostytucja nie wiem kto wymyślil ten program ale ja się do tego nie przykładam.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  500plus dla bogaczy

  bida (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Jestem samotną matką dwójki dzieci 18latek uczący się w liceum i 9 latek podstawówka, nigdy w życiu od państwa nie dostałam złotówki, bo się nie należy, za to moje szefostwo dwa wypasione...rozwiń całość

  Jestem samotną matką dwójki dzieci 18latek uczący się w liceum i 9 latek podstawówka, nigdy w życiu od państwa nie dostałam złotówki, bo się nie należy, za to moje szefostwo dwa wypasione samochody, pięć sklepów,piękny nowy dom,wczasy za granicą -dostaje 500plus ,moje dzieci na wakacjach jak długo żyją niebyły, a ja, żeby je utrzymać zasuwam świątki,piątki i niedziele ale jak to mówią każdy jest kowalem własnego losu.Dodam ojciec dzieci zmarł.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  500 minus

  Bida 2 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Jestem w bardzo podobnej sytuacji. Dlatego nie będę głosowala nigdy na PiS bo zapomnieli o samotnie wychowujacych rodzicach. Zabieraja biednym i dają bogatym.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  500 plus

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  niech dadzą po 250 zł dla każdego (jedni pracują i nic nie mają a inni kupka dzieci i kasa gotowa jest)
  Chory kraj dziecko 18 letnie- co jako dorosłe traktowane!!a to największe wydatki się...rozwiń całość

  niech dadzą po 250 zł dla każdego (jedni pracują i nic nie mają a inni kupka dzieci i kasa gotowa jest)
  Chory kraj dziecko 18 letnie- co jako dorosłe traktowane!!a to największe wydatki się zaczynają studia a takiemu to już nic się nie należy!!
  Prosze trochę myśleć jak się ustala przepisy!!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pablo

  PISda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

  Właśnie patologie co robią dzieciary jeden za drugim i mają wyj..ne iść do pracy , to są właśnie wyborcy PIS , czyli idioci bez rozumu i honoru

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  500 PLUS

  GOSC (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Porąbany kraj 500 pln dają na 2 i kolejne dziecko (a ktoś jak ma jedno pełnoletnie uczące się a drugie niepełnoletnie _ to już nic nie dostanie bo 2 dziecko liczone jest jako pierwsze( a taki...rozwiń całość

  Porąbany kraj 500 pln dają na 2 i kolejne dziecko (a ktoś jak ma jedno pełnoletnie uczące się a drugie niepełnoletnie _ to już nic nie dostanie bo 2 dziecko liczone jest jako pierwsze( a taki student uczący się dziennie to ile kasy trzeba) niech kto te przepisy ustala trochę pomyśli zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gdzie myślenie o dzieciach...

  Mama (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Właśnie jestem w takiej sytuacji. Starsza corka uczy się w 2 kl. Liceum a mlodsza ma 4 lata. Za nie cały rok nie otrzymam 500+ na żadną z córek. To nie sprawiedliwe bo starsza jeszcze będzie się...rozwiń całość

  Właśnie jestem w takiej sytuacji. Starsza corka uczy się w 2 kl. Liceum a mlodsza ma 4 lata. Za nie cały rok nie otrzymam 500+ na żadną z córek. To nie sprawiedliwe bo starsza jeszcze będzie się uczyć a są to większe koszty z tym związane niż dziecko uczeszczajace do podstawówki. A tak po za tym, ten czterolatek jest jakiś gorszy czy co, nagle zostanie "jedynakiem" bez prawa do 500+?!!!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pablo

  Do roboty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Do pracy niech idą

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  +++

  krykol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  bez 500 plus byłoby ciężko. nie mówię tylko ze swojego doświadczenia. dlatego dotrzymuje formalności, zaglądam to tu to tam, a np http://program500plus.org.pl/ ma fajnie zorganizowane wszystko....rozwiń całość

  bez 500 plus byłoby ciężko. nie mówię tylko ze swojego doświadczenia. dlatego dotrzymuje formalności, zaglądam to tu to tam, a np http://program500plus.org.pl/ ma fajnie zorganizowane wszystko. znam terminy, inni też dzielą się swoimi przeżyciami zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  500 plus

  Anna Gałązka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Ci co w senacie lub w rządzie siedzą,raczej nie przejmują się kimś kto walczy o przetrwanie,rząd ma na utrzymanie byłego prezydenta kilka milionów(poczytajcie o tym...ana rodziny nie ma...proponuję...rozwiń całość

  Ci co w senacie lub w rządzie siedzą,raczej nie przejmują się kimś kto walczy o przetrwanie,rząd ma na utrzymanie byłego prezydenta kilka milionów(poczytajcie o tym...ana rodziny nie ma...proponuję zamianę na miesiąc wazniaka z kilku zerowym kontem na zmieszkanie w mojej kawalerce z dwojgiem dzieci i do pracy jeszcze trzeba iść
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wkurzona

  abc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  To skoro program ma pełnić funkcje socjalną, to dlaczego nie ma górnego pułapu finansowego. Ten kto zarabia 10000 tys i ma dwoje dzieci, może brać 500zł na drugie dziecko. Ale rodzina z jednym...rozwiń całość

  To skoro program ma pełnić funkcje socjalną, to dlaczego nie ma górnego pułapu finansowego. Ten kto zarabia 10000 tys i ma dwoje dzieci, może brać 500zł na drugie dziecko. Ale rodzina z jednym dzieckiem, która ma dochód np. 2500zł, juz nie ma takiego prawa. W czym pierwsze dziecko jest gorsze od drugiego???Funkcja socjalna? To dlaczego nie dacie biedniejszym z jednym dzieckiem, a dajecie bogatym, bo mają dwoje? Paranoja!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Popieram

  Wsciekla (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Zgadza sie,ja jestem samotna matja,zarabiam najnizsza krajowa,alimenty mam 500 zl i jestem za bogata!!!a do tego mam chore dziecko,musi miec terapie si,75 zl tygodniowo to kosztuje,a gdzie inne...rozwiń całość

  Zgadza sie,ja jestem samotna matja,zarabiam najnizsza krajowa,alimenty mam 500 zl i jestem za bogata!!!a do tego mam chore dziecko,musi miec terapie si,75 zl tygodniowo to kosztuje,a gdzie inne oplaty?np szkolne?a do tego trzeba sie ubrac,zjesc!!!!rzadzacy maja w d**** ludzi w takiej sytuacji jak moja!!wazne ze oni maja luksus...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Popieram

  Samotna mama 6latka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Wg rządu jeste za bogata na jaki kolwiek social bo na nas dwoje z alimentami mamy po 1300 zł. Ale małżeństwa z dwójką dzieci tak jak napisalas nie mają pułapu finansowego. Wstydzcie się! !!.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  daja i zaraz zabieraja a co moje dziecko jest inne

  samotna pracujaca mama (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  jak juz napisalam pracuje od 3 miesiacy i wychowuje 12 letnia corke bo 3 dzieci juz doroslych jest mialam 500 plus i juz go nie mam bo caly rok pracowalam 2016 a ta co nie pracuje to sie smieje ze...rozwiń całość

  jak juz napisalam pracuje od 3 miesiacy i wychowuje 12 letnia corke bo 3 dzieci juz doroslych jest mialam 500 plus i juz go nie mam bo caly rok pracowalam 2016 a ta co nie pracuje to sie smieje ze zasuwam i tak mam mniej od niej nikt tego nie sprawdza na co sa wydawane pieniadze tych dzieci a jakby zrobili ograniczenie to i wszystkie dzieci by dostaly 500 plus i jeszcze by zostalo dla budzetu i 1 sze dziecko by nie bylo wyrozniane a tu chowasz czwarte dziecko i bez pomocy zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POkraki i b. Komuchy nie irytujcie się, że Wy

  Wszamać (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  nie dostajecie tyle co dostawał Józio Bąk synalek Korniszona z kasy Amber Gold. Wygracie wybory to będziecie dzieciom sypać tak jak za Korniszona sypali Józiom Bąkom i innym dzieciom rodziców...rozwiń całość

  nie dostajecie tyle co dostawał Józio Bąk synalek Korniszona z kasy Amber Gold. Wygracie wybory to będziecie dzieciom sypać tak jak za Korniszona sypali Józiom Bąkom i innym dzieciom rodziców partii POkracznej. SPOkojnie wybory już za 2 lata.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo