Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nietypowy projekt muzyczny bydgoszczanina "LO-FI LO-VE" - czyli nasze życie kulturalne

Michał Milde
Muzyka, to bardzo szeroki temat i mówimy, że o gustach nie dyskutuje się. Są jednak gatunki muzyczne, która warto znać, posłuchać, często nie wiemy, co tak na prawdę tracimy

Zacznijmy może od autora. Tomasz Pauszek to pochodzący z Bydgoszczy kompozytor, producent, dyrygent, multiinstrumentalista oraz wykonawca szeroko pojętej muzyki elektronicznej. Wcześniej znany był ze swoich jednoosobowych projektów ODYSSEY i RND, a także jako jeden z członków grupy WAXFOOD.

Zaczynał jako producent muzyczny w 1999 roku natomiast debiut płytowy miał w 2001 roku z płytą SYNTHARSIS.
Do tej pory jest autorem ośmiu autorskich płyt oscylujących brzmieniowo woków klasycznej elektroniki, zahaczając nierzadko o eksperymenty dźwiękowe.

Pauszek tworzy także muzykę ilustracyjną i produkcyjną dla bibliotek muzycznych na całym świecie.

Jego najnowsza płyta i jednocześnie pierwsza sygnowana jego nazwiskiem nosi tytuł „LO-FI LO-VE” i miała premierę 15 grudnia 2017 roku.

Autor o albumie mówi tak:

„Ogólnie idea albumu osnuta jest wokół muzyki z pogranicza chilloutowo-ilustracyjnej. Jest to opowieść o miłości do brzmień lo-fi, do wszelkiego rodzaju trzasków winyla, brudów, szumów, brumów, starych instrumentów, syntezatorów, mellotronów i tego typu brzmień.

Nietypowy projekt muzyczny bydgoszczanina
nadesłane


Te wszystkie szumy, trzaski i brudy zostały na płycie użyte w sposób umyślny ale też niebezpośredni, tzn. zostały włączone do muzyki na zasadzie rytmicznej i harmonicznej, jako uzupełnienie muzyki. Czasami są to rytmy utkane z trzasków winyla, innym razem brumy wspierające partię perkusji, partie smyczków przepuszczone przez pogniecioną taśmę magnetofonową, czy szum nadający motorykę i klimat.


Czasem też, występuje nieco nierówno zagrany rytm, tak jak w utworze z Władysławem Komendarkiem, jest to zabieg celowy, wprowadzony przez niego, nawiązujący do nagrań w latach 50-tych i 60-tych XX wieku, gdzie nie zawsze wszystkie partie ze sobą idealnie współgrały.
Te wszystkie „zanieczyszczenia” mają oddać ducha starych utworów i nostalgii.
Do stworzenia tego albumu zaprosiłem także wielu znakomitych gości, którzy swoim talentem i doświadczeniem wspomogli moją wizję. Są to w kolejności pojawiania się na płycie:
Thibault Cohade, Gushito, Pawbeats, Meeting By Chance (czyli Marcin Cichy z duetu Skalpel), Dagiel, Konrad Kucz, Arkadiusz Reikowski, Władysław Komendarek, Grzegorz Bojanek, ISAN.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo