Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mars blisko Ziemi. Jak znaleźć Marsa na niebie? Gdzie patrzeć i jak oglądać zbliżenie? Wielka opozycja Marsa 2018 r.

Michał Sierek
Czerwona Planeta znajdzie się około 57,7 miliona kilometrów od Ziemi. Jak obserwować Czerwoną planetę, gdzie wypatrywać jej na niebie? [zbliżenie Marsa do Ziemi - lipiec 2018]
Czerwona Planeta znajdzie się około 57,7 miliona kilometrów od Ziemi. Jak obserwować Czerwoną planetę, gdzie wypatrywać jej na niebie? [zbliżenie Marsa do Ziemi - lipiec 2018] NASA
Wielka opozycja Marsa 2018 miała miejsce 27 lipca 2018, ale Czerwona Planeta znajdzie się najbliżej Ziemi dokładnie 31 lipca. Szykujcie aparaty, teleskopy i przyglądajcie się Marsowi, bo jest (i w najbliższych tygodniach, będzie na co patrzeć)! Obserwacje Marsa jednak nie będą proste. Dlaczego? Przeczytajcie jak i przez jakie urządzenia oglądać Marsa, gdzie wypatrywać Czerwonej Planety na niebie. [Zbliżenie Marsa do Ziemi - 2018]

ZOBACZ ZDJĘCIA zaćmienia Księżyca w koniunkcji z Marsem (27 lipca 2018):

W piątek, 27 lipca 2018, mogliśmy podziwiać zaćmienie Księżyca - najdłuższe w tym stuleciu. Dodatkowo bardzo blisko Księżyca na niebie pojawił się Mars. Czerwona Planeta świeciła wyjątkowo jasno, bo dokładnie 27 lipca znalazła się w wielkiej opozycji (bardzo blisko Ziemi, nieco ponad 57 mln km).Początkową fazę zaćmienia, którą obserwowaliśmy w Tuszynach pod Koronowem, zepsuły chmury. Kiedy Księżyc znajdował się jeszcze w cieniu Ziemi, chmury odsłoniły jednak piękne zjawisko. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć Księżyca i Marsa zrobionych w trakcie i już po zaćmieniu.

Zaćmienie Księżyca przy asyście Marsa [lipiec 2018, zdjęcia]

Mars najbliżej Ziemi. Kiedy dokładnie?

W lipcu 2018 roku Mars znajdzie się najbliżej Ziemi od 2003 roku. Wielką opozycję mogliśmy oglądać już, 27 lipca, jednak jak pisze polskiastrobloger.pl, warto zwrócić uwagę, że przez wysoką ekscentryczność orbity sam dzień opozycji Marsa nie pokrywa się idealnie z dniem największego zbliżenia do Ziemi. Mars i Ziemia znajdą się najbliżej siebie dokładnie 31 lipca 2018..

*****Więcej o tym, jak obserwować Marsa przeczytasz w archiwalnej części artykułu. ***** ▼

27 lipca 2018 roku miała miejsce wielka opozycja Marsa. Czerwona Planeta na koniec lipca znajduje się około 57,7 miliona kilometrów od Ziemi. To najbliższy dystans od 2003 roku, a następna taka sytuacja wydarzy się dopiero w 2035! Fani astronomii nie mogą tego przegapić. Przeczytaj, jak i przez jakie urządzenia najlepiej obserwować Marsa podczas zbliżenia do Ziemi. Gdzie wypatrywać na niebie Marsa? Dlaczego obserwacje Czerwonej Planety wcale nie będą proste.

Zbliżenie Marsa do Ziemi 2018

Mars i Ziemia znajdują się blisko siebie - w opozycji - co jakieś dwa lata. Ziemia obiega Słońce średnio w 365 dni, Marsowi zajmuje to w przybliżeniu 687 dni. Jednak tylko raz na kilkanaście lat mamy do czynienia z tzw. wielką opozycją. W tym roku Ziemia i Mars znajdą się naprawdę blisko siebie - w odległości 57,7 miliona kilometrów. To stwarza świetne warunki do oglądania Czerwonej Planety - nie tylko w dniu wielkiej opozycji, ale kilka tygodni przed nią i po niej.

Mars uwieczniony na fotografii wraz z Drogą Mleczną.

Mars blisko Ziemi. Gdzie oglądać?

Mars jest widoczny w nocy i nad ranem z terytorium Polski. Wypatrujcie go na południowym niebie. Niestety Mars przemyka na południowym widnokręgu dość nisko. Dlatego jego obserwacja z terytorium Polski będzie utrudniona. W trzeciej dekadzie lipca Mars w najwyższym punkcie na niebie będzie znajdował się około godziny 1-2 w nocy.

Kłopoty obserwacyjne będzie sprawiać atmosfera. W lipcu panują wysokie temperatury - rozedrgana atmosfera w połączeniu z niewielką wysokością nad horyzontem, utrudni oglądanie Marsa przez teleskop.

Dla przykładu: 27 lipca 2018 roku Mars wschodził o godzinie 21:31, a zachodził o 4.23 następnego dnia. Najlepsza widoczność - 57 minut po północy. Dane podaliśmy dla obserwatorów znajdujących się w okolicach Bydgoszczy i nieco będą się różnić dla obserwatorów w innych częściach kraju.

Jak czytamy na stronie www.polskiastrobloger.pl/, elewacja Marsa nad południowym horyzontem osiągać będzie od 9 stopni (na szerokości geograficznej Jastrzębiej Góry) do 14 stopni na szerokości geograficznej Krakowa (im dalej na południe, tym lepsze warunki do obserwacji). Dodatkowo - zauważa Polski Astrobloger - kłopoty obserwacyjne będzie sprawiać atmosfera. W lipcu panują wysokie temperatury - rozedrgana atmosfera w połączeniu z niewielką wysokością nad horyzontem, utrudni oglądanie Marsa przez teleskop.

Jeśli chcecie zobaczyć, o której wschodzą i zachodzą planety, oraz w jakim punkcie nieba ich wypatrywać - zajrzyjcie na stronę: https://www.timeanddate.com/astronomy/night/.

ZOBACZ: Wideo NASA na temat najciekawszych zjawisk na niebie w lipcu. Spora część filmu poświęcona jest właśnie wielkiej opozycji Marsa.

Osoby obserwujące Marsa podczas zbliżenia do Ziemi będą musiały więc nieco poczekać po zachodzie Słońca, zanim Mars wyłoni się zza drzew, budynków itp. W oczekiwaniu na Marsa zawsze można zerknąć na Jowisza lub Saturna - te planety również znajdziecie na południowym niebie.

Wielka opozycja Marsa - lipiec 2018. Przez co obserwować

Marsa oczywiście widać gołym okiem, jest drugą - po Wenus najjaśniejszą planetą na niebie. Dodatkowo podczas wielkiego zbliżenia Marsa do Ziemi szykują się prawdziwe astronomiczne fajerwerki. Dojdzie do koniunkcji Czerwonej Planety z Księżycem podczas jego najdłuższego całkowitego zaćmienia w XXI wieku! (27 lipca 2018).

Przeczytaj więcej na ten temat:**27 lipca 2018 całkowite zaćmienie Księżyca! Kiedy, jak i gdzie obserwować zjawisko?**

Przez jakie urządzenia najlepiej obserwować Marsa? By obejrzeć czapę lodową na powierzchni planety będziecie potrzebować teleskopu. Wielu uznaje, że najlepsze do obserwacji planet i Księżyca są teleskopy w konstrukcji Maksutowa-Cassegraina. Decyduje o tym typ konstrukcji, który daje małe wady optyczne podczas obserwacji (znikoma aberracja chromatyczna, brak komy). Oczywiście Marsa można śmiało oglądać przez inne teleskopy z odpowiednim powiększeniem. Nie obiecujcie sobie natomiast zbyt wiele po obserwacjach przez lornetkę, nawet z nieco większym powiększeniem - oglądanie szczegółów na powierzchni Marsa w tym przypadku będzie niemożliwe.

Zobacz wideo: Nad Polską można było oglądać częściowe zaćmienie Księżyca (2017)

Mars: Czerwona Planeta w liczbach:

  • Mars jest 4. od Słońca planetą
  • Czas obiegu wokół Słońca (rok marsjański) jest równy 687 dni ziemskich
  • Okres obrotu wokół własnej osi jest niewiele dłuższy niż Ziemi i wynosi 24,6229 godziny
  • Mars ma promień równy około połowy promienia Ziemi
  • Średnia odległość Marsa od Słońca to około 230 mln km

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo